HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Haziran 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Kurban Bayramı Pazar Günüydü

16 Ağustos 2019 Cuma Saat: 08:51

Hani ne demişler; “Balık sudan çıkınca anlar, denizin kıymetini.” Bizler memlekette, bayramlarımız hep tatil olduğu için, dini bir bayramın tatil gününe denk gelmesinin ne anlam ifade ettiğini bilmiyorduk. Almanya’da, gurbetçilerimizin, Pazar gününe denk gelen bu senenin Kurban Bayramındaki sevinçlerini paylaşırken farkına vardık olayın.

                Sevinçli güler yüzlerle rahat rahat sabah namazına gelen cemaatten itibaren; “Bu gün, bizim günümüz” diyen edalarla bayram namazı için cami kapısından içeriye giren her cemaatin sevincine ortak oluyorduk, gülen gözlerimizle karşılama temennası çekerken. İşte o zaman fark ediyorduk, bir tatil gününe rastlayan bayram gününün ne anlam ifade ettiğini. Dört günlük bayram tatilini piknik yerlerinde, tatil beldelerinde, plajlarda ve dost ziyaretleri ile geçiren Anadolu insanını ekranlardan seyreden gurbetçilerimiz; “Bu hakları nasıl helâllaşacağız hocam, ülkemizde yaşayan insanlarımızla?” diyerek bizden fetva istiyorlar. Nutkumuzun (kelimelerimizin) tutulduğu yer, işte burası. Pazar günü bayram yapan gurbetçilerimizin bir kısmı, daha hemen o günün akşamı, gece vardiyesine, bir kısmı pazartesi gününün sabahı erkenden sabah vardiyesine,bir kısmı da normal gündüz vardiyesine giderken gözleri hep geriye bakıyor ve aşağıdaki cümleyi tekrarlıyorlardı: “Bu, adalet mi hocam; Anadolu insanı ile nasıl hesaplaşacağız?”

                Değerli Okuyucularım !..

                Gurbetçilerimizin derdi çok. Geçmişteki bol paralarda yok ki, zahmeti çekiyorlar ama iyide kazanıyorlar, diye teselli olsalar. Hayat şartları her geçen gün, kötüleşiyor. Ev kiraları çok pahalı. Bir aileden tek kişi çalışarak hem ailesini geçindiriyor, hem de birikim de yaparken, şimdi bir aileden iki-üç kişi çalışarak ancak bir aileyi geçindirebiliyor.

                Bunları yazmaktan amacım; ülkemizde her geçen gün biraz daha iyileşen hayat şartlarına karşın şükürsüz, kanaatkârlıktan uzak ve çok müsrif (savurgan) insanların gitgide çoğaldığını görmekten üzüntü duyduğumuzu belirtmektir. Dünya ekonomisi her geçen gün daralırken, aç insan sayısı artarken, halen kendimize çeki-düzen vermezsek, bunun arkasından açlık gelir, sefalet gelir, yokluk gelir. Bu durumlardan Allah’a sığınırız.

                Saygı, sevgi ve selamlarımla…

                Not: Bu yazımdan sonra 1 aylık izin kullanmak üzere değerli okuyucularımdan müsaade istiyorum. 20 Eylül Cuma günü buluşmak üzere… Allah’a ısmarladık.


Bu haber toplam 825 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları