HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Haziran 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Kıbrıs

17 Ağustos 2019 Cumartesi Saat: 08:52

14 Ağustos ikinci harekât:

Cenevre’de görüşmelerin çok uzaması ve anlaşma olamayacağı anlaşılması üzerine Ayşe tatile çıksın mesajı geldi. 13 Ağustos gece saat 02.20’de Dış İşleri Bakanı Güneş bir veda konuşması ile toplantıdan kalktı. Türkiye saati ile Kıbrıs’taki birliklere kod bildirildi: ZAFER.

Benim birliğim olan Hava indirme Tugayı birinci paraşüt Taburu 3’ci Bölük komutanı Tümer Işık Sabaha karşı bölüğe şu konuşmayı yaptı: Parola ZAFER: Bize verilen emir gereği Mağosa’ya kadar ilerleyeceğiz…  Diğer bütün birliklerimiz ve hava kuvvetlerimiz olmak üzere koordineli bir harekât yapacağız… Girilen bölgelerde Rum sivillerine kötü muamele yapmayın. Kadınlara, yaşlılara, çocuklara kötü davranmayın… Bizim işimiz Rum ve Yunan askeri ile… Son derece cesur ve üstün eğitim performansınızla,  birinci harekât çarpışmalarındaki savaş tecrübenizle, Türk askeri olmanızın verdiği inanç ve imanla savaşacağınıza inanıyor ve size güveniyorum… Çarpışma esnasında ben yaralanabilir ya da şehit olabilirim…  Aynı şey arkadaşlarınızdan birinin başına gelebilir… Ancak bu sizin duygusallığa kapılmanıza duraksamanıza sebep değildir… Görevimiz daima hedefe doğru ilerlemek ve zafer kazanmaktır… Kazanız mübarek olsun arkadaşlar! Sağ ol.

  Gün ışırken Türk uçakları Kıbrıs hava sahalarında göründüler, helal be aslanlar.

Rum yöneticilerinin çoğu arabalara doluşup Limasol ve Larnaka’ya kaçmaya başladılar. Uçaklarımız saat 06.00’da Rum mevzilerini, kışlalarını, yolları, köprüleri, kavşakları ateş altına aldılar. Bu arada bizim bölüğümüzde harekât için atıldı. Saat 06.50’de topçu ateşleri de başladı, tankçı ve piyade birlikleri de  ilerlemeye başladılar.  Rum mevzilerini topçularımız savurup attılar, tozunu dumana kattılar.

 Uçaklarımız ise zaten Rum mevzilerini silindir gibi ezdi… Harekâtın bu üstün seviyeli ve başarılı akışı üzerinden tearuz tüm birliklerin uyumu ekseninde saat 07. 10’da tam hızıyla ataklığın doruk noktasında ilerlemeye başladı. Rum birlikleri ne yapacaklarını şaşırmışlar, yöneticileri ise larnaka ve Limasol’a kaçmaya başlamışlardı. En kuzeyde Girne’nin doğusunda çakmak kuvveti vardı. Ortada 39’cu Tümen bulunuyordu. Güneyde ise 28’ci Tümen. Üçü birden doğu yönünde ilerlemeye başladılar.

Üçgen bölge ile Serdarlı arasında Rumlar, güçlü savunma hattı kurmuş, önünü mayınlamışlardı. İstihkâmcılarımız ateş altında, gözlerini bile kırpmadan savaş alanına girdiler, araziyi mayından temizlediler. Tanlarımız harekete geçti, Rum savunması ancak birkaç saat dayanabildi… Cephe yarılıp dağıldı.

 Türk ordusu yıldırım gibi ileri atıldı. Cephenin yarılmasından sonra bir iki yer dışında hiçbir yerde Rumlar savunmaya bile yeltenemediler. Çoğu Rum birliği olanca hızı ile kaçmaya başladılar. Yalnız Mağosa çevresinde Rum birlikleri mücadeleyi sürdürüyorlardı… Ama birkaç saat sonra günlerini görecek, oraya hızla ilerleyen Mehmetçiğin ağır tokadını yiyeceklerdi.

  Benim bölüğümdeki bir Laz arkadaş, ula uşaklar, habu Rum deyyusları hep kaçaylar, bi isteduğum gibi savaşamayrum, haçan ben memlekete kidince ne anlatacağum da… Dedi. O şom ağızlı öyle

 Konuşurken üzerimize Havanlar yağmaya başladı… Mağosa tarafına hızlı varalım diye bindiğimiz araçlardan kendimizi araziye attık ve siper aldık. Karşı tarafa elimizdeki tüm silahlarımızla ateş etmeye başladık. Az sonra sesleri kesildi. Türk birlikleri fırtına gibiydi. Akşam olmadan birinci günün hedeflerine varıldı. Türkleri durduramayacağını anlayan Rum birlikleri, onlarla birlikte sivil Rumların çoğu güneye kaçmaya başladılar. Türk birlikleri Rumların güneye kaçmasına izin verdiler. Önlerini kesmediler, o an için esir almadılar, rehine almadılar, sivillere dokunmadılar, eziyet etmediler, Türk askerine yakışan mertliği sergilediler.  Buna karşın Rum birlikleri, aynı dedelerimizden İzmir’e kaçarken yaptıkları gibi, yollarının üzerinde bulunan Türk köylerine girip kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk ayırt etmeden hepsini kurşunlayacak, çukurlara atarak buldozerlerle üstlerini kapatacaklardı.

15 Ağustos günü doğu yönüne taarruza devam edildi. Ayrıca batıya doğruda taarruz başladı. O taarruzda hızlı ilerliyordu. Çok şükür, 28’ci tümen Mağosa’ya doğru yaklaşıyordu… Orada sıkışıp kalmış olan Kıbrıslı Mücahitler ve halk Rum kuşatmasından kurtulacaklardı.

16 ağustos Cuma: Doğuya ve batıya rüzgâr gibi ilerleyen birliklerimiz hedeflerine vardılar. Üç gün içersinde Kıbrıs’ın bütün güneyi ele geçirilmiş, Şahin hattına varılmıştı. Bu hız gelişmiş ülkeleri bile şaşırttı. Selam olsun Kıbrıs kahramanlarına. Allah şehitlerimize rahmet, Gazilerimize sağlık ihsan etsin

 


Bu haber toplam 763 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları