HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

EREN TOKGÖZ

EREN TOKGÖZ

Deniz’in koynunda

26 Ağustos 2019 Pazartesi Saat: 12:16

Karadeniz  Devlet sahil yolu  1963 yılına kadar Ünye kazasının  yerleşim birimleri içinden geçiyordu. Hükümet caddesi  Fatsa ya gidiş , Belediye caddesi dönüş yolu olarak kullanılıyordu. 1960 lı  yıllardaki devlet yolu için yapılan  birinci yıkım ile yeni sahil şeridi oluştu.  Çevre yolunun yapılması ile ikinci yıkımdan  kurtuldu Ünye. Kıyı kenar çizgisi; Ada daki (Çömlekçi) çay bahçesi dolgusu, sonraları  beton  ilavelerle epeyce şişmanlatılarak oturduğu alandan deryaya doğru taşan 100. yıl dolgusu (Bu günlerde yıkılan Park Restoran yerindeki yapı doğası gereği deryaya doğru yürüyor) ve tabakhane deresi ağzındaki kayık çekeği dolgusu ile değişti. Bu değişimlerin etkileri ile birlikte araştırma yapılmadan, teknik gerekler dikkate alınmadan yapılan dere menfezlerinin denize uzantıları düzensiz kum alanlarının oluşmasına neden  oldu. Eski kayık çekek yeri dolgusu önüne yapılan ve   bütün teknik itiraz ve ricalarımıza ve verilen söze rağmen belirlenen yerde durdurulmayarak yapılan aşırı dolgu ile  öldürücü  darbe vuruldu. Üzerine Atatürk parkı tesis edildi.

1994 yılında yürürlüğe koyduğumuz 1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi  (BMDHS) Denizlerin korunması ve muhafazası ile ilgili hükümler ile Devletlere yapılması zorunlu işler yüklenmiştir. Özellikle denizin bilinçsiz bir şekilde doldurulması ekolojik dengeyi de  alt üst etti. Bin yıllar boyunca koya akan derelerin taşıdığı  katı maddeler ve gelişi güzel dolgular ve uzatılan menfezlerin deniz su akıntılarına yaptığı fevkalade olumsuz etkileri sonucu Ünye denizi oldukça sığlaştı ve kenar çizgisi arkasında devasa kumluklar oluştu. Sığ denizde deniz suyu sıcaklığı yükleldi. Deniz suyu ısının yükselmesi ortamda yosun türü bitkilerin hızla çoğalmasına ve kıyılarda yosun birikmesine yol açtı. Bu yosunlar dibe çöküp ayrışma sonucu,  dip sulardaki oksijeni de tüketirler ve hidrojen sülfür  gazı ortaya çıktı. Bu da dehşetli pis kokuya sebebiyet verdi zaman zaman. Sedimantasyon ve  Ötrofikasyon  denizimizi ölüme sürüklenmektedir.

Kum birikimine sebep menfez uzantıları ve oluşumlar ortadan kaldırılmalı, İlgili kuruluşlar tarafından Ünye  koyunda dip taraması yapılmalı, sahilimize biriken kum alınmalıdır. Ünye’mizi denizden uzaklaştırmamalıyız.

Hopa’ya kadar olan sahil kasabaları arasında  denizin koynunda  telli duvaklı  bir gelin gibi uyuyan nadir  şehirlerden birincisiydi Ünye. Kıymet bilmememize  rağmen yine de deniz ile iç içedir Ünye’miz. Gezi kordonu ile deniz arasına her ne sebeple olsun yeşil alanlar sokmamalıyız. Ünye’mize  yapılan  yakıştırılmalarından biri de  “Yeşil Ünye” dir ve bu kavramı doğasında fazlası ile barındırmaktadır. Bu karakterin; mahallerimizde  mümkün olduğunca çok ve olabildiğince yeşil alanlar, şehir koruları ve çay bahçeleri  tesis edilmesi ile sürdürmesi yeşil  Ünye adını ebedi kılacaktır.

 Denizin koynundaki bu şehrin daha da  bozulmasına izin vermeden  gelecek nesillerimize aktarmak vicdan ve insanlık borcumuzdur.

 Pişman olmamanın tek yolu, akıl ve bilimin gerektirdiklerini hırsların önünde tutarak uygulamaktır. Kötü olanın  düzeltilmesi, eşsiz güzellikteki sahilimizi  ticari amaç ve beklentilerinden koruyarak ve olduğu gibi, doğal hali ile muhafaza ederek her m² sini; halkımızın ücretsiz faydalanmak üzere insanlarımızın hizmetine sunulması talebimizin gerçekleştirilmesini Belediyelerimizden ve yöneticilerimizden istiyor ve kesintisiz desteğimi açıklıyorum. Saygılarımla.  23.Ağustos.2019

 

                      

Sediment : Organik ve inorganik madde parçacıklarından oluşan, askıda katı madde özelliğini kaybetmiş ve deniz tabanına doğru çökme eğilimi göstermeye başlamış çeşitli büyüklükteki parçacıklardır.

Otrifikasyon : Bir şekilde sudaki besin maddesi miktarının aşırı artması sonucu oluşan kirlilik.Bu maddeler suya girdiği anda mikroorganizmaların hücumuna uğrar,sudaki çözünmüş oksijen tükenene kadar beslenme ve çoğalma işi hızla devam eder. Çözünmüş oksijen bittiğinde ise anaerobik tepkimeler başlar,ondan sonra  bin bir tane zehir…

  


Bu haber toplam 3.399 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları