HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Zaferin Şifresi; Askerin Sağlam Olacak

27 Ağustos 2019 Salı Saat: 08:26

          Şimdi anlatacağımız hikayemiz, bir yedek subayın anılarından. Anlatan kişi, yıllar önce,  vatani görevini yapmaktadır. Birliğine yeni başladığı günlerde, tugay da bir telaş, bir telaş, yakında teftiş  var, subay-astsubay-çavuş-onbaşı  tüm asker alarmda. Teftiş  başarılı geçmeli, malüm, ciheti askeriye de kıdem-rütbe ilerlemesi çok önemli, herkes canla başla teftişe  hazırlanıyor. “Zeki Paşa gelecek.” 

           Zeki Paşa gelir. Tüm birlikler teftişe hazırdır.  Paşa, akşama tugay karargahında kalır. Bizim asteğmen de nöbetçi subayı. Akşamın ilerleyen saatlerinde  bir telefon. “ Briç bilir misin?” “Bilirim.” “ Zeki Paşa çağırıyor, yerine birini bul, araç gönderiyoruz.”

            Briç, entelektüel bir oyundur, subay kesiminde, özellikle eski dönemlerde  Subay Evleri’nde filan, çok oynanırdı. Zeki Paşa, yemekten sonra briç oynamak istemiş, üç kişi var, dörtlü aranmış, tugay da bir tek bizimki çıkmış. Pür telaş karargaha götürülür. Komutanların odasına alınır. Selamını verir, masaya buyur edilir, o gece öyle geçer.

          Elbette ki olay, ertesi sabah tugayda duyulur. Şakalar, takılmalar filan olur. Herkes bir şeyler söyler. Yüzbaşı der ki; “Bu Zeki Paşa kimdir, bilir misin?” Üç aylık yedek subay asteğmen, nerden bilsin?. “Mustafa Kemal, Anafartalar’da-Conk Bayırı’nda, savaşın en şiddetli anında, perişan bir vaziyette geri çekilen askerleri durdurup, “ Size düşmana saldırmayı değil, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar, yerimizi başka birlikler alabilir.” Deyip, askerleriyle beraber süngü hücumuna geçtiğinde, arkasında Zeki Üsteğmeni görür. Bu Zeki Paşa, o Zeki Üsteğmendir.”

           Komutan dediklerin  böyle  olur ve bir alay  asker onları takip eder.          

            Bir orduda   üç tür komutan-asker olmalıdır. Uyanık, zeki ve cesur. Uyanık olan, hep dikkatlidir ve her zaman savaşa hazırdır. Zeki olan, iyi istihbarat  alır ve akıllıca  değerlendirir. Cesur olan, gözü karadır ve hiç düşünmeden düşmana  saldırır. Bu tür kişiler, savaşların kazanılmasında paha  biçilmez roller oynayan, adsız kahramanlardır.

          Elbette ki, bu dediklerimizin üçünün birden aynı  kişide-kişilerde  bulunması da, her zaman kolay değildir. Hele bir de,  kendisi-kendileri  komutan olursa.                 

          Talih, Çanakkale-Anafartalar-Conk  Bayırı’nda,  savaşın kaderinin döndüğü o  muhteşem anda, Türk milletinin şansına,  o anda,  iki tane birden çıkarmıştır ve birde, bir alay asker.. Zaman zaman daha da çok.

           Amma,  o askerde, o komutanların peşinden süngü takıp ölüme yürümeseydi, o savaşın kaderi o anda değişmeseydi,  o zafer kazanılamasaydı, o hırsla Payitaht İstanbul’a ulaşan Müttefik Ordularıyla birleşecek  Yunan Ordusu, Rus Ordularıyla birleşecek Bulgar ve Sırp Orduları, doğudan yetişecek Ermeni Ordusu İstanbul’a ulaştıklarında neler olacağını,   ‘Osmanlıca’ ile yazayım. “Tahayyül bile edemezdiniz.”

            Onun için ; “Askerin sağlam olacak!”     

            Yukarıdaki yazımızı,  içinde bulunduğumuz, tarihimizin   Şanlı  Zaferler Ayı ; Ağustos Ayı  münasebetiyle,   10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nden 26 Ağustos’lara  ve  30 Ağustos Baş Kumandanlık Meydan Muharebesi Zaferi’ne  kadar sürecek olan,  tüm gurur dolu Zafer  Günlerimiz’in  ve  başta Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun  silah arkadaşları olmak üzere, tüm  komutan ve askerleriyle Kahraman  Ordumuz’un   şerefine  yazmış bulunuyoruz.

             Hepsine minnettarız.

              Bugün, ordumuz yurt içinde ve dışında, bir  Vatan Savaşı yapmaktadır.

             Karşımızda olanların daha da arkasında,  Büyük Önderimiz  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz deyişiyle; ..bütün  dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin( veya galibiyetlerin) mümessili olabilen..”    güçlü devletler ve ordular vardır.

           Yüce Rabb’imiz, Askerimizi mahçup etmesin.   

           Sözlerimizi  bir şiirle bitirelim.

 

 

            Kahraman Pilotlarımıza  ; 

           “Jetlerim havalanın   / Göklerde yuvalanın / Kanat verip rüzgara / Şimşekler gibi çakın / Geçtiğiniz yerlerde / Harabeler bırakın” /    Böyle dedi komutan  / “ Var mı sizi korkutan? /  Savaşırken gökler de / Cesaret yüreklerde.”

                “Ufukta, kanlı şafak / Dalgalanan  al bayrak  /Asalet kanınızda / Türk yurdu arkanızda /   Coşkun seferleriniz  / Cesur sortileriniz /   Sarsarken göğü, yeri  / Yaşansın Türk zaferi/  Milletinin gururu/ Türk Hava Kuvvetleri”  (T.Güven ) 

                Saygılarımla. 


Bu haber toplam 1.185 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları