HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Haziran 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Kıbrıs’ta Neler Oluyor

31 Ağustos 2019 Cumartesi Saat: 08:48

Bir süredir Kıbrıs civarında ekonomik eksenli sürtüşmeler yaşanıyor.

 Hani şu Kılıçdaroğlu’nun Kıbrıs açıklarında doğalgaz aranmasını kastederek it dalaşına giren ülkeleri tek tek saydıktan sonra, yalnız Türkiye yok diyerek gaf yaptığı meseleden söz ediyorum.

 Sahi ne oluyor Kıbrıs civarında?  Meseleye köşemin yettiği ölçüde yanıt vermeye çalışalım:

Kıbrıs adasında toprak üstünde bakır madeni dışında pek dişe dokunur katma değerler sağlayacak elementler yok… Ama deniz dibi için aynı şeyleri söyleyemeyiz.

Önce biraz Kıbrıs’ı tanıyalım:  Kıbrıs yüz ölçümü 9.251 kilometre karedir… Doğu batı arasında ki uzunluğu 225 kilometre, genişliği de 96,5 kilometredir. Kıbrıs Anadolu’ya 65 km mesafededir.

 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yüzölçümü ise 3,355 kilometrekaredir. Yani takriben Kıbrıs adasının yüzde 36,5’şi kadardır.  Etnik yapı, yüzde 98,71 Türk, geri kalanlar ise Rum, İngiliz ve diğer unsurlardır. Kuzeyde Dipkarpaz, batıda Güzelyurt, Güneyde de Akıncılara doğru yayılan KKTC’ tinin Güneyinde Rum yönetimi bunuyor. İki taraf arasında ise Birleşmiş Milletler kontrolünde sınır( tampon)

 bölge yer alıyor. KKTC 50 üyeli meclise sahip. Güney Kıbrıs Rum yönetimi nüfusu 838 bin, KKTC nüfusu da 374 bindir.

 Gelelim şimdi ekonomik kavgaya: Adanın deniz tabanında önemli ölçüde Hidrokarbon, doğalgaz ve petrol rezervleri bulunuyor. İşte dil dalaşı bundan kaynaklanıyor. Türkiye burada iddiasında yüzde yüz haklı.

Sorun nereden başlıyor? Güney Kıbrıs yönetimi sanki ada tek başına onlarınmış gibi, Nisan 2004 yılında 21 Mart 2003 tarihinden geçerli olmak üzere,  KKTC ve Türkiye’ye rağmen tek taraflı olarak münhasır ekonomik saha ilan etti… Tabi başta İsrail ve Amerika olmak üzere ağa babalarının yönlendirmesiyle yaptı bunu. Türkiye ise kalkışmanın Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin haklarını çiğnediği gerekçesiyle konuyu BM’lere taşıdı… Kendi münhasır ekonomik sahalarını ve bölge haritalarını da BM nezdinde onaylattı.

Türkiye’nin itirazlarına rağmen Kıbrıs Rum yönetimi 2007’de 13 bölgenin arama sayısını ilan etti, büyük petrol şirketlerine arama ruhsatı vermeye başladı. Türkiye’de KKTC ile anlaşma yaparak adanın kuzey ve doğusunda belirlediği bölgelerde arama yapılması ile ilgili Türkiye petrolleri şirketine arama ruhsatı verdi. Zaten 2011’de KKTC tarafından TPAO’ya ada açıklarında petrol ve gaz arama ruhsatı verilmişti… Rumların uzlaşmaz tutumu olmasaydı iş bu raddeye varmayacak, ortak hareket edilebilecekti.  

   Peki, hiç ilgisi olmayanların bile dâhil olduğu arama tartışmalarına sebep olan ekonomik değer nedir? Kıbrıs adasının çevresinde 8 milyar varillik petrol var…  Takriben 3,5 Trilyon metreküp doğalgaz yatakları var. Ee tabi bu değerler herkesin iştahını kabartıyor. Türkiye bu durum karşısında ne yaptı? Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin çıkarlarını korumak için atak yaptı ve bölgeye Fatih, Yavuz, Barbaros ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerini arama yapmak üzere gönderdi, etrafında da savaş gemilerimiz ve hava kuvvetlerimiz koruma yapıyorlar. Bu büyük devlet olmamızın, öyle gözümüzün önündeki hakkımız olan katma değerleri elin oğluna yedirmeyeceğimizin açık bir göstergesidir.

  Ülkemizin bu hamlesini MHP hariç muhalefet maalesef takip etmekte zafiyet göstermekte, idrakte edememekte, meseleye sahipte çıkamamaktadır.

 Avrupa Birliği konseyi bölgeye gemilerimizi göndermemiz sebebiyle kankalarına sahip çıkmak için Türkiye’ye yaptırım kararı aldı, 2020 yılında Türkiye’ye vereceği krediye engel olacak, yaptırım yapacakmış… Bak sen…  Hey Avrupa, sen bizimle uğraşacağına haksızlığa payandalık yapacağına, genç neslinin azalmasından kaynaklanan sıkıntılarını, çözülme sürecine ne derece girdiğini, ayarlanın bozulduğunu ve parçalanma dalgasına sürüklendiğini ve bu girdaptan nasıl kurtulacağını düşün! Karşında iki sert laf ettiğinde duracak Türkiye yok artık… Türkiye Kıbrıs açıklarında hukuki hakları çerçevesinde doğalgaz aramalarını yapmak için kimseden izin alacak değildir, icabı neyse onu yapma kararlılığındadır… İşte o kadar.


Bu haber toplam 775 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları