HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Karadeniz’in Yeni Baş Belası; Ricana Simulans-Vampir Kelebek (2) (Devam)

3 Eylül 2019 Salı Saat: 08:50

“Diğer bir adı da ricania japonica dır. Bitkilerin öz suyunu emerek beslenirler ve bitkilerin ölmelerine neden olurlar. Dönem sonunda yumurtalarını bitki içine bırakırlar, yumurtalar kışı geçirdikten sonra haziran- temmuz gibi tekrar ortaya çıkar. Kelebek görünümüne (kelebek değildir) gelmeden önce sarı tüyleri olan zıplayan küçük bir böcektir. Türkiye'de yabancı bir tür, aslen uzak doğulu ve bu yüzden ülkemizde avcısı yok ve ciddi zararlara sebep olmaktadır. Gördüğünüz yerde canına okuyabilirsiniz.”                                                                                                  

“İstanbul’a kadar gelmiş lanet olası bir yaratıktır. Böyle giderse bizim üzerimizden Avrupa’ya bile yayılır bu vampirler.”

“Az önce odamda 3 tane öldürdüğüm kelebek. Geçen de 1 tane öldürmüştüm. Zıplayarak uçuyorlar, uyurken çok huzursuz oldum. Uyutmadıkları için öldürdüm. Öldürdüğüm kelebeklerin bu kelebek olduklarına eminim. Ne kadar çok olduklarını siz düşünün.” 

“Az önce odamdan paketleyerek defettiğim canlı türü. Öldürmeye kıyamadım ama sabaha ölür herhalde. Ölmemişse öldürmeyi düşünüyorum. Bu arada, laboratuar ürünü filan mı acaba?”
“Bence Gürcistan sınırından girişlerde dezenfekte üssü kurulmalı. Tabi PKK'lı mikropları da ivedilikle imha etmeli. Düşman bir değil iki değil.”

“Doğu Karadeniz'in yüksek rakımlı bölgelerinde de görülmeye başlanan zararlı. Kurutmadığı bitki yok neredeyse. Hangi hayvanın besin zincirine dahilse acilen bölgeye salınmalı.”

“Dün akşam bana ilginç anlar yaşatmış olan bir canlı.”
“Odamda zevk-ü sefa içinde, 
the elder scrolls online oynarken kulağıma bir şey uçtu. Aradım, taradım, baktım küçük bir kelebek. Ulan, dur olduğun yerde, beni rahat bırak, şurada görev peşindeyim, dedim.
Aradan 15 dakika geçti, bir dalış daha. Öf be dedim, ama, böcek bile olsa öldürmeden önce, kendisine, varoluşundan vazgeçme şansı tanıdığım için, bir kağıtla alıp, pencereden atayım dedim. Attım da.”

İnternet bilgilerine göre; Karadeniz’e musallat olan bu mahlükat, 1851 yılında Walker adlı bir biyolog tarafından keşfedilerek,  o devirde kullanılan  geleneksel sınıflama sistemine göre, kendi adıyla ,  Pochazia  simulans Walker olarak sınıflamaya sokulmuş.

Ricania simulans veya halk arasından bilinen adıyla vampir kelebek ya da yalancı kelebek, ancak bunun  kelebek değil de, farklı bir çekirge türü olduğu hakkında görüşler var.

Çağdaş bilimsel sıralama da; Animalia-Hayvanlar aleminin, Arthropoda-Eklembacaklılar Şubesinin, Hexapoda-Altı ayaklılar  alt şubesinin, İnsecta-Böcekler sınıfının, Hemiptera  takımının, Fulgoroidea üst familyasının, Ricaniidea   famlyasının, Ricania  cinsinin  bir türüdür. Kısacası, açık ansiklopedik bilgilere göre, Ricana simulans veya halk arasında  vampir kelebek   diye anılan bu yaratık gerçekte bir çekirge türü.

Yine ansiklopedik bilgilere göre, ilk kez Çinde tesbit edilmiş olup, jeolojik evrimine göre, Japonya, Kuzey Çin,  Sibirya’yı, Asya’yı kapsayan  Zoocoğrafik-
 Palearktik bölge canlısıdır. Anavatanı Çin olup iklim değişiklikleri, göçler veya tarım ürünleri satışı  vb. nedenlerle zaman içerisinde  çevresine  yayılmış  ve  geniş alanları kapsamıştır.

Diğer adı  Ricina Japonicum’da olan,     Ricina simulans’ın,  taa Güney Çin’den tutunda Japonya, Kore’den Orta Asya Ülkeleri , Rusya, Ukrayna, Kafkaslar’a ve son durağı Gürcistan’a kadar geldiği,      ülkemizde,   ilk kez  Doğu Karadeniz’de  Türkiye ile Gürcistan Devleti arasında ki Sarp Sınır  kapısının bulunduğu Artvin’in Hopa-Kemal Paşa ilçesinde görülmeye başlandığı belirtilmektedir.  Özellikle,  Doğu Karadeniz’de, Hopa (Artvin)-Perşembe (Ordu) arasında yerleştiği ve buradan yayılış gösterdiği tespit edilmiştir

Bunca senedir gidip geldikçe, gerek kendi arazimiz üzerindeki araştırmalarımızda  ve gerekse,  yukarıda anlattığımız gibi,  bayram seyran komşu ziyaretlerinde insanları dinledikçe fark ettiğimiz gibi, çevreyi git gide daha tehlikeli bir biçimde sarmaktadır.

Böceğin, sebze ve meyvelerin çiçekli kısımlarına dadandığı, özellikle bahçe-bostan tabir edilen  domates, salatalık,  taze fasulya vb. gibi rutin beslenme sebzelerin  ve yörenin tek ve en önemli tahıl ürünü    mısır gibi  ürünlerin, bitkilerin daha çok dip sürgünleri ve taze uç sürgünlerini yiyerek bitkinin büyümesini, ayrıca  yumuşak ve lezzetli, çiçek özlerini de yiyerek tohum-meyve vermesini önlediği  söylenmektedir. Dolayısıyla, erikten kiviye, incirden karayemişe, bögürtlenden üzüme kadar geniş bir beslenme zinciriyle insanın beslenme zincirlerinde derin yaralar açtığı bir gerçektir.

Klasik ansiklopedik bilgi: Vampir Kelebeklerin erginleri gerçek  kelebeklere benzer. Dişinin boyu yaklaşık 10,5 mm, kanat açıklığı 14,5 mm’dir. Erkeğin boyu yaklaşık olarak 8,8 mm, kanat açıklığı 13 mm, kanatları ve pronotumu dişiye göre biraz daha açıktır. Dişi ve erkek bireylerin kanatları üzerinde enine, öndeki biraz daha kısa olmak üzere açık gri renkte iki bant bulunur. Alt kanatlar bantsız ve şeffaftır. Kanatlar istirahat halinde çatı şeklinde durur. Yumurta 0,97 mm boyunda ve 0,46 mm eninde, oval ve soluk renktedir. Yumurtalar konukçu kabuğu içine tespih tanesi gibi dizilir. 

Son dönem nimfleri yaklaşık olarak 4,4 mm boyunda ve 2,9 mm enindedir. Vücut genel olarak açık gri renkte ve üzerinde açık kahverenginde lekeler bulunur. Erginlerde olduğu gibi beslenmek için sokucu-emici ağız yapıları gelişmiştir. Abdomenin sonunda vücut boyundan daha uzun, beyaz renkte ve dokunulduğunda dökülebilen uzunca mumsu iplikçikler mevcuttur. Ergin ve nimfler rahatsız  edildiklerinde zıplayabilirler. Nimfler abdomenin sonundaki tüylerini paraşüt gibi kullanarak yavaşça konarlar. ( Devamı var)


Bu haber toplam 1.081 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları