HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

DİLARA ATEŞ

DİLARA ATEŞ

Ölümle Yüzleşmek

5 Eylül 2019 Perşembe Saat: 08:46

Herkesin hayatında en son isteyeceği şey sevdiği bir canlının ölmesidir. İki hafta öncesine kadar ölümün insanı bu denli yaralayabileceğini, kalbinde derin izler bırakabileceğini hiç düşünememiştim.

 

Bu bir insan veya hayvan olsun, sevdiğini kaybetmek kadar acı bir şey yok olmadığını öğrendim.Bundan tam iki hafta önce evcil hayvanım olan kuşum  Çimen'i kaybettim. Hissettiklerimi, yaşadığım acıyı asla yazarak tarif edemem. Kelimeler hafif kalır.

 

18 Aralık 2018 Salı günü babama ısrarlarım sonucunda evimize bir kuş aldık. O gün mutluluktan içim içime sığmamıştı. Kuşum olduğu için çok heyecanlanıp sevinmiştim. Her gün yanına gidip onunla konuşuyor, onu eğitmeye çalışıyordum. İlk öttüğü zaman mutluluktan ağlamıştım. Zamanla hepimiz ona çok alıştık, bağlandık. Tabii o da bize çok alışmıştı. Onu çok güzel eğitmiştik. Hiçbir zaman kafese kapatmıyorduk.7/24 evde uçup ötüyordu. Artık ailemizin bir parçası olmuştu. Evimizin neşe kaynağıydı. Biz yemek yerken hemen gelir, o da bize eşlik ederdi. Sürekli omzumuzda, başımızda veya elimizdeydi. Eve gelir gelmez bizi neşeyle, öterek karşılardı. Hemen kafamıza konardı. Cicikuş ve Çimen demeyi öğrenmişti. Sürekli cicikuş der dururdu. Eve gelen misafirlerimiz onu çok sever, onu görünce evlerine kuş alma kararı alırlardı. Çimen de hemen onların omzuna konar, misafirlerimiz gidene kadar onların yanından ayrılmazdı.15 Ağustos'ta ailecek denize gitmiştik. Kuşum Çimen evde yalnızdı. Onu birçok kez evde tek bırakmıştık ve bu zamana kadar hiçbir şey olmamıştı. Eve geri döndüğümüzde Çimen'in bir ayağının üstüne basamadığını, dengede durmakta zorlandığını fark ettik. Ona ilk kez bir zarar gelmişti ve çok korkmuştum. Ağlamaya başladım. Hemen bu durumu internetten araştırdık. Kafeste 15-20 gün dinlenirse iyileşeceği yazıyordu. Onu kafese kapattık ve iyileşmesini bekledik. Ayağında morarma da vardı.Babam tüm veterinerlere ne yapmamız gerektiğini sordu ve çoğu da dinlensin dedi. Bir tanesi kas gevşetici sürmemizi önermiş ve biz de onu sürüp tekrar dinlenmeye bıraktık. İyileşmesini ummaktan başka elimizden bir şey gelmiyordu.

 

22 ağustos gecesi annem biraz geç yatmış. Çimen de gece ötmüş, yeminden yemiş, suyunu içmiş mutluymuş yani. Annem de sevinmiş, iyileşiyor diye düşünmüş.

 

22 ağustos sabahı en erken uyanan annem olmuş. Çimen'e bakmış ve iyice yere tünediğini görmüş. O an işleri olduğu için onunla fazla ilgilenememiş. O sabah babam da denize gitmişti Eve geldiğinde hemen Çimen'e bakmaya gitmiş. Ben de babamın arkasından geliyordum. Babam aniden "Ölmüş bu" dedi. O an içimde çok derin bir boşluk hissettim. En yakın arkadaşımı kaybetmiştim. Sanki dünya durdu gibi hissettim. Ne olduğunu algılayamadım."Hayır, ölemez!" diye bağırarak ağlıyordum. Yarım saat hem annem hem de ben kesintisiz ağladık. Sonra babam "Biz bir kuşumuzun ölümüne bu kadar ağlıyorsak Allah kimseye evlat acısı vermesin." dedi  biz de "âmin" demekle yetindik. O günü hiç unutamayacağım. Hayatın bana en büyük darbelerinden birini vurduğu ilk gündü. Dünyada ölüm kadar acı ve ölüm kadar gerçek hiçbir şeyin olmadığını öğrendim. Hepimizin sağlıklı ve uzun bir ömür yaşaması dileklerimle...

 


Bu haber toplam 1.716 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları