HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Milli Mücadelenin Yüzüncü Yılında Ankara’ya Doğru (3) (Devam)

11 Eylül 2019 Çarşamba Saat: 08:37

               Erzurum kongresi,  23 Temmuz-4 Ağustos 1919  tarihleri arasında Erzurum’da,  o devirlerde Anadolu’da çok çok sayıda  açılmış bulunan  Misyoner okullarından biri olan Sansaryan Koleji’nin binasında toplanır.      

           Kongre üyeleri Doğu Anadolu’nun çeşitli vilayetlerinden gelen  çeşitli  mesleklerden  olmak üzere 54 delegeden oluşmuştur.

         Kongre’nin  başlangıcında, Kongre’nin ve bundan sonra başlayacak olan Milli Mücadele’nin  öncüsü olan  Mustafa Kemal’in, kongrenin toplanma sı öncesinde, kongre kararı alınmasından önceki bir tarihte   Doğu Anadolu Bölgesi’nde herhangi bir  vilayette kayıtlı  olmadığından dolayı kongreye    asil üye olarak  katılamayacağına dair çıkan formaliteden engel , Erzurum delegesi bir üyenin istifa ederek yerini Mustafa Kemal’e bırakmasıyla çözülmüştür.

 İlk gün, Mustafa Kemal kongre başkanlığına seçildi. Milli bir hal alan kongrede, 14 gün süren kongre boyunca genel değerlendirmeler yapılır ve doğu illerinin durumu görüşülür. Milli mücadelenin temelleri açısından önemli kararlar alınır.

Alınan Kararlar 1.Milli sınırlar içinde vatan bölünmez bir bütündür; parçalanamaz. 2. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı millet top yekün kendisini savunacak ve direnecektir. 3. İstanbul Hükümeti vatanı  koruma  ve istiklali elde etme gücünü  gösteremediği  takdirde, bu gayeyi gerçekleştirmek için geçici bir hükümet kurulacaktır. Bu hükümet üyeleri milli kongrece seçilecektir. Kongre toplanmamışsa, bu seçimi Heyet-i  Temsiliye  yapacaktır. 4. Kuvva-yı Milliye’yi tek kuvvet olarak  tanımak ve milli iradeyi hakim kılmak esastır. 5. Hıristiyan azınlıklara siyasi hakimiyet ve sosyal dengemizi bozacak ayrıcalıklar verilemez. 6. Manda ve himaye kabul edilemez.  7. Milli Meclisin derhal toplanmasını ve hükümet işlerinin Meclis tarafından kontrol edilmesini sağlamak için çalışılacaktır.
8. Milli irade padişahı ve halifeyi kurtaracaktır.

Sıvas Kongresi;   “Sıvas ellerinde sazım çalınır../ Çamlıbeller bölük bölük      bölünür / yarden  ayrılmışım bağrım delinir/ Katip arzuhalim yaz yare böyle…”

           Aynen Erzurum Kongresinde   olduğu  gibi,   Mustafa Kemal, Sıvas kongresi       içinde  kararını,   taa Amasya Genelgesi’nde açıkça belirtmiş ve kendisinin bizzat kaleme alarak bizzat TBMM de okuduğu ünlü  Nutuk’ta kendisinin de belirttiği gibi, tüm bu kararlarını zamanı geldiğinde   hiç değiştirmeden uygulamaya koymuştur.  

            Sıvas Kongresi ,    4-11 Eylül 1919    tarihlerinde ,    eski Sıvas lisesi olan binada toplanır.   Kongreye  eski 3. Ordu müfettişi Başta Mustafa Kemal  olmak üzere devrin önemli şahsiyetlerinden Rauf Orbay ile bir çok vatansever kişi olmak üzere  33 kişi katılabilmiştir. Yine aynı şekilde Mustafa Kemal başkan seçilmiştir.

         Kongre,  Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra işgale uğramış vatan topraklarının kurtarılmasını hedeflediğini açıkça ilan eder. Sıvas kongresinde alınan kararlar, daha önceki Erzurum kongresinde alınan kararların –vatan bir bütündür, bölünemez, parçalanamaz ibaresi başta olmak üzere-,   daha da genişletilerek tüm ulusa  aksettirilmiş  halidir ve bu kararlarda,  bir ulusun,  vatanın kurtarılmasını sağlamak için her çareyi denemek azim ve kararlılığında olduğu ifade edilmiştir.

        Kongre’ye  Vilayeti Şarkiyyei  ( Doğu İlleri ) Müdafaii   Hukuk  Cemiyeti Müdafayi Hukuk  Cemiyeti ve Vilayeti  Garbiyyei ( Batı illeri) Müdafayi  Hukuk  Cemiyetleri    birlikte katılmış olup, oluşan topluluk , Anadolu ve Rumeli Müdafayi Hukuk Cemiyeti adını almıştır.  Bu cemiyet her türlü particilik faaliyetini   redettiğini baştan ilan etmiştir.

         Bu kongre , katılanların, bir ulusun temsilcileri  olarak birlikte hareket ettikleri ve vatanın kurtarılması için gerekli kararları aldıkları  ‘ilk ulusal kongre’   olup, aynı zamanda  Türkiye  Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu  partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin de  Kuruluş ve İlk Kurultay  tarihi olarak  kabul edilmektedir.

        Kongre’de vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı ile ilgili  belirtilen tüm kararlar aynen kabul edilmiştir. Sivas Kongresi , tarihe  Vatansever Türk Ruhu’nu temsil eden  ‘Kuvvayi Milliye’-Ulusal Kuvvetler fikrini canlandırarak , ulusun moral  güç kazanmasını  ve   kurtuluş  stratejisini  belirlemesini sağlayan orijinal bir nitelik arzetmektedir.

           Yukarıda belirttiğimiz şekilde  kongreye  doğu ve batı illeri müdafayi hukuk cemiyetlerinin birlikte katılmış olması, kongreye ulusal bir nitelik kazandırmış olup,  o zamana kadar parça parça yapılmaya çalışılan antiemperyalist direnişin  teşkilatlanmasını sağlamıştır. Alınan diğer  bir kararla da,   katılan kongre delegelerinden  bir Heyet-i Temsiliye-Temsil Heyeti kurulmuştur. Bu şekilde  Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi açılana kadar, delege olarak katılmış 33 kişi,  Mustafa Kemal Başkanlığında Millet Meclisi ve diğerleri- Heyeti Temsiliye  ise  Hükümet, yani Başbakanlık ve bakanlık olarak görev yapacaktır. Bu şekilde, ileride tüm yurda hakim olacak bir çekirdek devlet ve hükümet yapısı oluşturulmaktadır.

            Mustafa Kemal’in kesin emri ile kongreye katılan delegeler Sıvas’lı aileler tarafında evlerinde misafir edilmiş ve korunmuşlardır. Çünkü henüz Mustafa Kemal’in askeri –ordusu-hükümeti-parası  hiçbir şeyi yoktur. Vatanseverliği-azmi ve cesareti vardır. Vatan mevzubahis ise gerisi teferruattır.

           Ankara yolu açılmıştır.  Mustafa Kemal Kongre’den sonra Sıvas’ta birkaç ay daha kalır. Anadolu Hareketini bastırmak için her türlü hilye ve şeriyeyi uygulayan    İstanbul Hükümeti’nin üzerlerine gönderdiği her türlü resmi veya gayri resmi güçler, -mutlaka bazı yerel milis güçler kullanılarak-  bertaraf edilir   ve Ankara’ya gidiş hazırlıkları tamamlanır. Mustafa Kemal ve Heyeti Temsiliye üyeleri, 1919 Aralık ayının sonunda  Ankara’ya ulaşırlar. Halk, seymenler ve resmi gayri resmi bir çok gurup tarafından karşılanırlar. Hemen ilk  hükümet kurulur. İstanbul’da göreve başlayan yeni hükümete baskı yapılarak, Meclisi Mebusan yeniden açtırılır ve tek ve son toplantıyla Mi       sakı Milli- Türk Vatanı’nın sınırların belirleyen Ulusal And  ilan edilir.                         

        İzmir’e ve İstanbul’a ulaşmak için   daha çok zaman ve daha çok uzun yol vardır.  “İnce uzun bir  yoldayım,    gidiyorum gündüz  gece,  bilmiyorum…

          Saygılarımla. 

            Not:  Hicri 1441 yılına girmiş olduğumuz bu günlerde-Hicri Yılbaşı,  içinde bulunduğumuz Muharrem Ayı’nın İslam Alemi’ne, tüm din kardeşlerimize  ve  değerli Alevi dostlarımıza mübarek,  hayırlara vesile olmasını   diliyorum. Rabbim ,  rahmetini  ve şefkatini üzerimizden-ülkemizden   eksik etmesin.Amin.Allah, bu günleri  görmemizde  emeği  olan başta Gazi Mustafa  Kemal   Atatürk  ve silah   arkadaşlarını nur içinde yatırsın. Amin.

 

 

 


Bu haber toplam 1.073 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları