HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

Okul Neresi?

16 Eylül 2019 Pazartesi Saat: 09:02

Okullar bu hafta açıldı ve neredeyse bir haftayı geride bıraktık. Bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni uygulamasıyla okul sezonu bir hafta erken başladı. Galiba biraz hazırlıksız yakalandık. Gözle görülür bir telaş elbette var. Kırtasiyelerde, okul formacılarında, ayakkabıcılarda…

Okul sanki bize bir mevsim gibi geliyor ve bir mevsim gibi de yaşanıyor. Okulun başlangıcı belli ona göre hazırlıklar yapılıyor. Ne kadar süreceği de belli sonuna dair sürpriz yaşanmıyor. Ama bir okul sezonunun nasıl geçeceği! İşte orası muamma.

Okul neresi, diye sorarken aslında biraz da bunu kastediyorum. Bu muammayı. Okul bir mevsim, bir zaman aralığı, bir öğrenme mekânı, başlı başına bir eylem alanı olarak neye denk geliyor, neye tekabül ediyor?

Okul öncesi eğitimle beraber hemen hemen 4 yaşına kadar geri götürülebilen okul hayatı zorunlu eğitim olarak neredeyse 18 yaşına kadar sürüyor. İnsan bu dönemde çocukluğu bırakıyor, ergenliği yaşıyor, genç oluyor. İnsan hafızasının, öğrenme kudretinin en yüksek olduğu dönemler bu yaş aralığı. Öyle uzun ki okul hayatı diye bir tanımlama cümlemiz bile var. Eğitim öğretime ayrılan zaman dilimi başlı başına bir hayat gibi duruyor.

Okulu ve okulda geçen zamanı bir şenlikmiş gibi şölenmiş gibi anlatmayı çok isterdim. Ama öyle olmadığını hepimiz biliyoruz. Okul öyle zannedildiği kadar sevimli, keyifli bir yer değildir. Tadından yenmezmiş gibi davranmaya hiç gerek yok. Kuralın, mesai mefhumunun olduğu her yer sorunludur, sıkıcıdır ve isyan ahlakı gereğince eleştirilmelidir. Bir ekleme yapayım burada, okul öyle zannedildiği gibi sadece bugün ki gibi zor, sıkıntılı ve sıkıcı değildi. Tarihin her döneminde okul sıkıcı ve zevksiz bir yer olmuştur. Tekrar belki altını kalın çizgilerle iyice iyice çizmek gerekiyor; bir mesai mefhumuna dayandığı, üst belirlenimcilikle temel ilke, prensip ve muhtevası belirlendiği için okullar sevimsizdir. Ve daha gözden kaçanı istediği kadar uğraşsın okullar ne mantık olarak ne de muhteva ve eylem olarak zannedildiği kadar katılıma açık yerler olamazlar. Okullar sınırlı demokrasiye mecburdurlar. Hatta sınırlı demokrasiyle var olurlar. Çünkü mutlak demokrasinin olduğu yerde okul vurgusu olamaz. Zorunlu eğitim gibi bir şeyden bahsedemezsiniz. Yani hem demokratik bir ülke hem zorunlu eğitim! Olabilir mi? Tabiatına aykırıdır. Bir de mutlak demokrasi ifadesindeki şiddeti düşürmeliyim zira demokrasi ile mutlak ifadesi uyumlu değildir. İşte okulla demokrasi de ancak bu kadar uyumludur.

Belki biraz da bunlardan ötürüdür, insanlar okul hayatından bahsederken genellikle okuldan nasıl kaçtıklarını, öğretmenleri nasıl tongaya düşürdüklerini anlatırlar. Sonra ayaklarını sürüye sürüye okula giden ama zil çaldığında başıbozuk danalar gibi sınıftan fırlayan, okul kapısına yığılan çocuklar görürsünüz. Şimdi çok rica ediyorum, gereksiz bir iyimserlikle kalkıp da aman efendim her çocuk böyle değil, çok keyifli gelenler de var. Felan var filan demeyelim. Hatta böyle saçma sapan bizim bi Ahmet vardı kapıcının oğlu, çocuk okul delisiydi, okudu gitti maşallahlar felan hiç demeyelim. Bizim okullar keyif üretmiyor, mutluluk vermiyor. Hatta bana sorarsanız okuldan bu kadar keyif alan bir çocuğa takdir edecekseniz bile önce bir anlamaya çalışın. Okulda mutlu olacak ne bulduğunu, okulun neyinden keyif aldığını anlamaya çalışın. Daha çok söz var dilimin altında ama bu kadarı yeter zannediyorum. Baştaki soruya dönüyorum, okul neresi diyorum ve hakikaten bu sorular geliyor aklıma. Okul sizce neresi? 


Bu haber toplam 749 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları