HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Ertuğrul Faciası Ve Japonya’da şehit Ünyeliler

18 Eylül 2019 Çarşamba Saat: 09:08

Dikilitaş tarafına giderken solda yolun alt tarafında kırmızı toplar ve bir anıt göreceksiniz.
Bu Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Fırkateyni (Savaş gemisi) Şehitleri anıtıdır. Anıt, Ünye Türk Japon Dostluğu ve Ertuğrul Şehitleri Derneği tarafından yaptırılmıştır.

 

Ertuğrul Faciası nedir?
Ertuğrul Fırkateyni (savaş gemisi 16 Eylül 1890 yılında 129 yıl önce Japonya’ya yaptığı bir ziyaretten dönerken Oşima şehri yakınlarından fırtınaya yakalanmış ve kayalıklara sürüklenerek batmıştır.

Kazada çoğu Karadeniz kasabalarından olmak üzere 500 denizci şehit olmuş 68 kişi ise sağ olarak kurtulmuştur. Bunların içinde 8 kişi Ünyeli vardır bir kişide sağ kurtularak köyüne geri dönmüştür.

Geçtiğimiz Pazar günü bu olayın 129 cu yıldönümü idi. Bütün şehitlerin ruhları şad olsun.
Beş yıl kadar önce yatığım bir çalışmada  şehit olan Ünyelilerin ve  kurtularak geri dönenin torunlarını bulmuş ve konuşmuştum, bu araştırma onbeş hafta boyunca bu gazetede yayınlandı ve İstanbul’da bir de ödül aldı. Japon Televizyonundan bir ekip Ünye’ye gelerek araştırmanın Ünye ile ilgili kısımlarını belgesel olarak çektiler.
Aşağıda bu araştırmadan bir bölüm bulacaksınız.


Kısa özet:
Sultan Aptülhamit 1890 yılında Japonya’ya bir savaş gemisi ile bir ziyaret yapılmasını ister. Bu iş için ERTUĞRUL Fırkateyni seçilir. Ertuğrul ü aylık Japonya ziyaretini tamamlayıp 16 Eylül 1890da Yokohama Limanından yola çıkar ve Oşima açıklarında fırtınalı bir gecede kayalara çarparak batar.
Geminin ahşap parçalarına tutunarak sahile kadar yüzen denizciler sarp kayalıkları tırmanarak yukarıdaki Kaşinozaki fenerine ulaşırlar.

Bunların içinde Ünye’nin Kuşculu köyünden Çavuşların Ahmet’te vardır.
Kaşinozaki fenerindeki görevliler, gürültüyle çalınan kapıyı açarlar. Karşılarında yüzü gözü kan içinde bıyıklı, siyah yuvarlak gözlü insanları görünce bir deniz kazası meydana geldiğini anlarlar ve arama kurtarma çalışması başlatırlar. Kurtarma çalışmaları son derece olumsuz koşullarda, Kaşimo adlı köyde sabaha kadar sürdürülür.
Dilini bilmedikleri insanlardan sadece 69 tanesini kurtarabilirler,.
Japon köylülerin gösterdiği çaba göz yaşartıcıdır. İmparator Meiji gemilerinden birini hemen olay yerine gönderir, bu gemi hem köye doktor, hemşire ve yiyecek getirir, hem de ceset arama çalışmalarına yardım eder.
Bu olay aynı zamanda iki halkın arasındaki dostluğun temelini de atmıştır. İmparator Meiji, kazadan kurtulanları, hediyelerle beraber iki kruvazörünü tahsis ederek İstanbul’a gönderir.


Çavuşların Ahmet
köye dönüyor
Kazada boğularak şehit olan Kocamanoğlu İsmail köyüne dönemedi genç karısı Pempe’yi ve üç yaşında bıraktığı oğlu Mehmet’i bir daha göremedi.
Kazadan kurtulan arkadaşı Çavuşların Ahmet önce Japon gemisi ile diğer kurtulanlarla birlikte İstanbul’a getirilir. İstanbul’da büyük bir törenle karşılanırlar. Apdülhamit kendilerine bir miktar para vererek memleketlerine gönderir. Çavuşların Ahmet bindiği bir Fransız germisi ile birlikte Ünye’ye gelir. Köye koltuk değnekleri ile gazi olarak döner.. Pempe, kocasının acısına dayanamayarak genç yaşta hayata veda eder. Çavuşların Ahmet, İsmail’in vasiyeti üzerine Mehmet’i büyütür. Mehmet’e köyde Garip Mehmet adını takarlar. Garip Mehmet gün gelir askere gider, Sakarya Savaşına katılır ve gazi olur. 1972 yılında hayata veda eder. Mezarını Oğlu Nuri Kocaman ile ziyaret ettik. Pembe’nin mezarını bulamadık..

Kaza ile ilgili bilgiler
Ertuğrulun batışı Oşima Kaşinozaki köyünün beş mil açığında piston kırılmasından meydana gelmiştir. Dayanma gücünü kaybeden gemi demir atmış ve demir attığı yerde tutunamamış kayalara bindirerek parçalanmıştır. 22 Eylül 1890Wakayama Valisi
Wakayama Valisinin olaydan üçgün sonra Tokyo’ya çektiği telgraf:
Eylül1890
Yüzün üzerinde cesedi tabutlayarak bugün gömdük. Hala denizin üzerinde sayılamayacak kadar çok ceset var yüzden fazla işçi tutarak onları sahile çıkarmaya çalışıyoruz. Çoğu çürümeye yüz tutmuş çok korkunç görünümdeler, onları sahile getirmek çok güç
24 Eylül 1890 Vakayema Valisi

Kurtulanlar Fenere Ulaşıyor
Saat 22.00 Kaşinozaki deniz feneri..
Fener görevlileri 16 Eylül gecesi içeriye giren ağır yaralı birinin haykırışları ile irkilirler. Peşinden dokuz yaralı yabancı daha içeri dalar. Fener görevlileri dillerini anlamadıkları bu insanların bir deniz kazası geçirdiklerini anlarlar, onları hemen tedavi ederek battaniye verdiler.. Bu sayı sabaha kadar artmaya başladı her an bir yaralı geliyordu.. Küçük deniz fenerinin olanakları ölçüsünde gelenlere yatak yiyecek giyecek ve battaniye verilerek yaraları sarılmaya çalışıldı.
Acele bir mesajla Kaşinozaki köyünün muhtarına haber verildi. Muhtar da bölge polisine haber verdi Kaşino Oşimo ve Suye halkı akın akın kaza yerine gelerek yaralılara yiyecek sağladılar.. Kurtulanlar sabaha kadar atmış dokuz kişi olmuştu Kaşino bölge okuluna ve tapınağa yerleştirildiler..
Kaşinozakiden Oşimaya verilen kaza haberi Wakayama bölge valiliğine iki gün sonra 18 Eylülde ulaştı.. Bölge valiliği kaza bölgesine 20 eylülde gelebildi.. Sağ kurtulan yaralıları Wolf isismli bir Alam botu alarak Kobeye hastaneye götürdü.

Wakayama Bölge Valisinin Raporu
Cesetler Gömülüyor
Birçok deniz vasıtası ve gönüllü köylüler azgın denize rağmen ceset toplamaya devam ettiler. Cesetleri önce köy mezarlığına gömdüler.. Sonra gömülecek çok ceset olması nedeniyle deniz fenerine yakın bir yer seçildi.. Bir cenaze töreni yapıldı..
Ortaya Amiral Osman Paşanın mezarı konuldu mezarların başlarına adları ve resmi ünvanları yazılı tahtalar konuldu. Her ceset bir tabut içinde gömüldü. Daha sonra bulunan cesetler çürümeye yüz tuttukları için teşhiş zor oldu.
Geminin parçalanan enkazı tahta parçaları bir çok noktada sahile vurdu.. Fırtına altında sabahtan akşamın geç vakitlerine kadar gönüllü çalıştılar.. Çok yaralı olmasına rağmen yaralılardan kimse ölmedi halk yaralılara bakım ve hizmette eksiklik göstermediler..

Wakayama Valisi 1890 25 Eylül

 

Kazanın meydana geldiği bölgedeki köylerde kazadan sonra doğan çocuklara iki isim konulmuştur, ön isimleri kazada şehit olan Türklerin isimleri, ikinci isim ise Japon isimleridir.

Bugün kazanım meydana geldiği Kaşinozaki tepesindeki fenerin yanında bir Atatürk anıtı, bir Türk Müzesi ve  şehit olanlardan Japon köylülerin toplayabildiği ikiyüz kişinin mezarları vardır.

Diğer şehit olan 400 kişinin cesetleri bulunamıştır.

 

Ertuğrul Fırkateyninin

Battığı yerde kurulan Türk Müzesi

Japonya'nın güney bölgesi Wakayama'nın Kuşimoto kenti yakınlarında, 15 Eylül 1890'da yaşanan, 550 denizcinin şehit düştüğü Ertuğrul Firkateyni faciasının ardından bu müzeyi Kuşimotolular kurdu.

Firkateynin battığı yere 400 metre mesafede Oşima Adası'nda Kaşhinozaki Burnu kayalıklarının tepesine 15 Eylül 1891'de Türk denizcilerin anısına anıt diken Kuşimotolular, 5 Nisan 1929'da nda belediyenin desteğiyle Ertuğrul Şehitliği'ni düzenledi.

1974'te Kuşimoto Belediyesi ve Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği'nin işbirliğiyle şehitliğin yanına Türk Müzesi yapıldı

Ertuğrul batığından çıkarılan ilk eserler müzeye konularak sergilenmeye başlandı. Ertuğrul'un komutanları, personelinin fotoğrafları ve eşyalarının sergilendiği müzede ayrıca Atatürk Köşesi oluşturuldu.

Facianın tanıklarından, Türkleri kurtaran Kuşimotolu balıkçılardan Okazaki Burada her evde Türk izlerine ve isimlerine rastlayabilirsiniz. Her evde bir Türk anısı vardır, demiştir.

 

 

Kaynaklar
Batan gemiden kurtularak köyüne dönen
Çavuşların Ahmet’in torunu Mehmet Sezginer
Osmanlı Araştırmaları Vakfı
AmiralÇetinkaya Apatay, Ertuğrul Fırkateyni
Hoşçakal Mayumi: Erdal Güven
Şehit olan Kocamanoğlu İsmailin torunu Nuri Kocaman
Araştırmacı yazar: Osman ÖndeşBu haber toplam 769 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları