HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Ekim 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


15.00 TL - 15.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

ŞÜKRÜ KARAMAN

ŞÜKRÜ KARAMAN

Besleme Kız Kardeşler

21 Eylül 2019 Cumartesi Saat: 09:56

Son dönemin en yaratıcı yönetmenlerinden Emin Alper, besleme verildikleri ailelere uyum sağlayamamalarından ötürü baba ocağına dönen üç kız kardeşin dokunaklı öyküsünü anlattığı “Kız Kardeşler”  ile Türk sinemasına damgasını vuracağını bir kez daha gözler önüne seriyor.

İlk iki filmi“Tepenin Ardı” ve “Abluka” ile dikkatleri üzerine çeken, birçok yarışmalarda ödüller kazanan Emin Alper,  son filminde Karadenizli üç kız kardeşin yoksunluk, yoksulluk içinde kıvranan köydeki yaşamlarına odaklanmış. Katıldığı festivallerde eli boş dönmeyip, en son Saraybosna Film Festivali’nde en iyi yönetmen ödülünü kapan Emin Alper,  derdinin yoksul,  kıyıda köşede kalmış, itilmiş, ezilenler olduğunu önceki filmlerinde olduğu gibi “ Kız Kardeşler” de yineliyor.

Artvin’in gözden ırak bir dağ köyündeki farklı yaşlardaki 3 kız kardeşin Reyhan (Cemre Ebüzziya), Nurhan (Ece Yüksel) ve Havva’nın (Helin Kandemir) umutlarını, hayallerini, düş kırıklarını esas alan “Kız Kardeşler” bir yanı ile de köy yaşamından kasaba yaşamına evrilen insanların kaypaklığına, sahteciliğine vurgu yapıyor.

Karısını yitirmiş baba Şevket (Müfit Kayacan) kızlarına daha iyi bir yaşam sürmeleri için mutlaka köyden kurtulmaları gerektiğini düşünüyor ve kızlarını hizmetçilik, çocuk bakıcılığı yapmak üzere kasabadaki ailelere besleme veriyor.  Doktor Necati (Kubilay Tunçer)-Neriman çiftine verilmiş ama eczacı kalfası ile kırıştırdıktan sonra karnı burnunda baba ocağına dönen ve acele şekilde köyün yarım akıllı çobanı Veysel’le (Kayhan Açıkgöz ile evlendirilen büyük kız Reyhan. Şevket babanın Reyhan’ın yerine doktor Necati beylere gönderdiği, ancak çocuklara iyi bakamadığı için ve sivri dili yüzünden köye geri gönderilen ortanca kız Nurhan. Baktığı küçük çocuk hastalıktan öldüğü için baba evininin yolunu tutan ailenin en küçük ve sempatik kızı Havva.

  Ortak yazgıyı paylaşan ve beceriksizliklerinden dolayı besleme verildikleri ailelerin yanından baba evine dönen üç kız kardeşin tek amacı bir an önce  köyden kurtulup kendilerini yeniden kasaba yaşamına atmak. Bunu gerçekleştirebilmek için de birbirleri ile rekabete giriyorlar. Ne var ki isteklerine ulaşabilmeleri hiç de kolay değil.  Kız kardeşlerin yanı sıra çoban Veysel de kasabaya kapağı atmak için yanıp tutuşuyor.Doktor Necati’ye ailenin sırlarını anlatarak kendisine yardımcı olmasını istiyor. Bu sahnede Kayhan Açıkgöz adeta döktürüyor.   

Kırsal kesimde yaşayan kadınların cinselliğe bakışını müthiş yayık yayma  sahnesi ile anlatan Emin Alper, taşradaki kadınların bu alanda daha cesaretli olduğu mesajını verirken, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine göndermede bulunuyor. Tüm oyuncuların başarı ile canlandırdıkları karakterlerin yanında, köyün taklacı kadınını oynayan Başak Kıvılcım Ertanoğlu filme ayrı renk katıyor.

Kameraman Emre Erkmen’in Karadeniz’in (Artvin-Yusufeli) doğal mekanlarında çektiği büyüleyici görüntülerle bezenen “Kız Kardeşler” sezonun en iyisi olmanın yanında, her daim hatırlanacak övülesi bir film. Ulusal ve uluslararası film yarışmalarında kazandığı ödüller de bunu kanıtlıyor.


Bu haber toplam 162 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları