HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

“Mal Varlığını Kaybeden Köy Ağasına Döndük”

4 Ekim 2019 Cuma Saat: 08:14

TBMM, 01 Ekim 2019 Salı günü yeni yasama yılına başladı. Milletimize, memleketimize hayırlı olsun. “Yeni yasama yılından neler bekliyoruz?” konulu bir televizyon programındaki siyasilerimizi dinlerken biraz hayal kırıklığı yaşadım; bir de yazıma başlık yaptığım söz, aklıma gelince bu yazımın portresi ortaya çıktı.

Ak parti milletvekillerinden birine atfedilerek basında yer alan “yasama ile yürütmeyi birbirinden ayıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi, bizi mecliste mal varlığını kaybetmiş zühürt köy ağasına döndürdü” misilli söz, söylenmiş olup-olmadığına bakılmaksızın, basın mensupları tarafından tasarlanarak söylenmiş olsa bile, yeni sisteme buz gibi duran ve eski parlamenter sistemin özlemi ile vakit geçiren GERİCİ anlayışların mantığına CUK diye oturuyor. Öyle ki, bu mantık; vekil seçildikten sonra Ankara’ya gidecek, kendisini meclise gönderenlere tepeden bakar hale gelecek, işi olan seçmenler onun ayağına yalvarmaya gelecekler, mecliste bir öğün yemek yedirerek seçmeni salavatladıktan sonra teee…bazen kasıla kasıla seçmenin bulunduğu yöresine uğradıkça kırk çeşit yalan-dolanla süslenmiş kasıntı sözlerle seçmene şirin görünmenin dışında hiçbir mahareti olmadan seneleri geçirerek kasalarını dolduran VEKİLLİK döneminin bitmiş olması, vekillerin hoşuna gitmiyor. Yürütme ile ilgili olmayınca, vekillere ne giden var, ne soran var. Yörelerine varınca, etraflarında fır-dönen yağcı takımları şak şakçılar da yok. Elbet geçmişin özlemi ile yanıp-kavrulan GERİCİ vekillerin içinde, yeni sistemi kavramış ve millete-memlekete faydalı olmak amacı ile çalışan, yerinde ağır okkalı, görevinin bilincinde olan vekillerimiz de var. Televizyon programını seyrederken, tanımladığım iki tip vekil örneklerini üzülerek ve ibretle gördüm.

        Yeni sistemin bakanları; halkın içinde ve halktan birileri olarak, siyasi kaygılardan uzak, sadece işleri ile meşgul ve milletime-memleketime biraz daha fazla nasıl hizmet edebilirimin telaşesi ile çalışıyorlar. Sistem oturacaktır ve çok güzel de işleyecektir. Sayın vekillerimiz, kendilerini yeni sisteme göre hazırlayarak oldukları yerde ağır olma gayretinde olmalıdırlar. Yasamanın çok ağır işleri vardır. Sayın vekillerimiz halkın içine girerek halkın ihtiyaçlarını dinlemeli, yasal boşlukları halktan öğrenerek yasa teklifleri vermelidir. Çok sayıda yasal boşluklar var. Cahil halk dediğimiz o insanlar, öyle çok şeyler biliyorlar ki, dinlerken apışıp-kalıyoruz. Bir tane örnek veriyorum:

          Fiskobirlikler vardı. Fındık üreticilerinin kooperatifi idi. İki-üç tane leş kargası yedi bitirdi. Fiskomar adı altında bir dizi marketler türedi. Bunlar, Fiskobirliklerin sermayesi ile kuruldu. Kim işletiyor, kimler yiyor; ne arayan ne soran var. Vatandaş soruyor : “Devlet bizim hakkımızı niçin aramıyor?” diye. Devlet dediğimiz, kurumları ile organize olmuş halktır. Bu organizenin en büyük ayaklarından birisi de YASAMA’dır. Haydi vekiller, kooperatifler yaşasın didik didik edin, Fiskomarlarıfiskobirlik üyelerinin kuruluşu yapınız da görelim. Vatandaş sizden bekliyor. Bir örnek daha veriyorum:

         Tarımsal destekleme adı altında çok miktarda paralar veriliyor. Üretime hiç katkısı olmadan eriyip gidiyor. Takip zayıf, yasal boşluklar var. Parayı alanlar bu boşluklardan faydalanarak hiçbir yasal takibe muhatap olmadığı için hizmetler hedefine ulaşmıyor. İşte vekillerimize yasama hizmeti sahası. Araştırarak yasal boşluklar doldurulmalıdır.

                          Saygı, sevgi ve selamlarımla…

 


Bu haber toplam 517 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları