HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Dünya Öğretmenler Günü

5 Ekim 2019 Cumartesi Saat: 08:31

5 Ekim BM-UNESCO Eğitim Enternasyonali tarafından verilmiş bir kararla dünya öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

 Öğretmek ve öğrenmek, hayatın nizamı bakımından en elzem ve kutsal olandır.

  Nitekim Cenabı Allah kuranı keriminde (hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Buyurmaktadır.

  İlimsiz irfansız bireyler ve toplumlar pusulası bozulan bir gemi gibidir…  Pusulanız bozuk olduğunda sizi yedeğinde çekenlerin rotası istikametinde gitmek zorunda kalırsınız!

   Öğretmenlik mesleği benim için çok özel mesleklerdendir… Öğretmenlerimize de her zaman imrenmiş ve saygı duymuşumdur. Zira öğretmenlerimiz annelerden sonra çocukların yetişmesi, ahlakının gelişmesi ve teçhiz edilmesinin mimarıdırlar.

   Geçtiğimiz Salı akşamı Oney Flaş Efem radyosunda sunduğum Yeşilay Sağlık Kültür ve Eğitim programımda konuğum olan, Türk kadınlar birliği Ünye Şube Başkanı Neşe Akgül Tiyaloğlu ve avukat Yeliz Ürer araz ile kadına şiddeti konuştuk…   Okullarımızda çocuklara şiddet ve öfke kontrolü ile ilgili eğitimler verilmesi, saygı ve sevgi ile değerler eğitiminin daha çok önemle üzerinde durulması mealinde paylaşımlarda bulunduk, meselenin önemine değindik.

Ben öncelikle tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü tebrik ediyorum…  Onlar gerçekten zor olan bir mesleği yapıyor, eğitimli insan yetiştirme gayretiyle ülkenin geleceğinin temelinin oluşmasında insan mimarlığı görevini ifa ediyorlar.

   Ben ülkenin geleceğinin temel aktörleri olan öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimizin,  ahlaki ve vicdani değerler ile milli şuur ve inançların pekişmesinde daha fazla hassasiyet göstermelerine en çok ihtiyaç duyulduğu zaman diliminde yaşadığımızı hatırlatmak istiyorum.

   Yoğun dersler ve sınav heyecanları ile adeta birer yarış atına dönüştürülen öğrencilerimize mutlaka değerler eğitiminin en üstün seviyede verilmesi lazım… Ülkemizde meydana gelen kadına şiddet hadiselerinin,  aniden parlayan kontrolsüz öfke patlamalarının azaltılmasını ancak ahlaki boyutu zenginleştirilmiş değerler eğitimi ile sağlayabiliriz. 

 Bunun aksi sadece meslek öğretilmiş robotlar yaratmamızı sağlar...  Robotlar yüklediğiniz programı yerine getirir, ancak sizinle hem hal olmaz.

   Aslında bu işin vebalini sadece öğretmenlerimize yüklemekte haksızlık olur.  Velilerde aslında birer öğretmendir… Onlar saldım çayıra Mevla gayra derlerse, öğretmen işin üstesinden gelmekte zorlanır.

  Devlette ahlaklı, saygı ve sevgiyi ruhunda barındıran nesillerin yetişmesini öğretmenin omuzlarına yüklerse, o zaman da yine meselenin bir ayağı topal kalır.

 Değerler eğitiminin kalıcı olması veli, okul, Milli müfredatına koyulacak köklü deşiklikler ve diyanet ile işbirliği şeklinde ortak akılla mümkün olur.

  Yoksa bu kadar öfke, sosyal hatalar, kültür erozyonu, ahlaki körlük,  saygı ve sevgi eksikliği ile baş edilemez… Birde bu olumsuzluklar kroniklileştiğinde ıslahı yabani atı tımar ve ıslah etmekten daha zor hale gelir. Finlandiya da ormanlardan başka ne var? Ama Finlandiya bu gün gayri safi milli hâsılada hatırı sayılır seviyede olan refah ülkesi ise, bunda eğitimin çok büyük payı vardır.

  Birde yabancı dile önem vermeliyiz…  Bu okul müfredatındaki dil öğretme metoduyla bir türlü yeterince yabancı dil öğretemediğimiz aşikâr.  Klişeleşmiş yabancı dil öğretme metodunu terk ederek daha akıcı ve pratik yoğunluklu dil öğretme metodu kazandırmalıyız okullarımızda. Dış ülkelerde yabancı dil konuşamayan mühendislerimizi gördüm. Bunun için, bir şeyi yapmış olmak gibi gözükmek için değil, yapmamız gerektiği gibi yapmalıyız.


Bu haber toplam 525 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları