HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Şubat 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

Güvenlik, İhtiyaç mı Arayış mı?

7 Ekim 2019 Pazartesi Saat: 08:56

Korunmak bütün canlıların ortak özelliğidir. Gereksinimidir hatta. Korunmayan, kendini koruma gereksinimi olmayan canlı yoktur. Yaşayan canlı her bir tür, kendini önce kendi türünün tehlikesine karşı korur, sonra diğer türlerden gelebilecek tehlikelere karşı korur. Buna kabaca “güvenlik ihtiyacı” denilebilir.

Güvenlik ihtiyacı bütün canlıların ortak paydası olmasına rağmen söz konusu olan insanoğlu olduğunda durum hayli farklılaşır. Çünkü insanoğlunun güvenlikten de güvende olmaktan da anladığı şey herhangi bir canlının duyacağı güvenlik gereksinimine indirgenemez. İnsanoğlunun güven ihtiyacı o kadar merkezi ve hayati bir ihtiyaçtır ki bu ihtiyacını gidermek için hiç çekinmeden bütün canlıları tedirgin edebilir. Bu anlamda insanoğlu hem güven ihtiyacı duyan hem de bütün bir güven algısını yerinden eden tutum içine girebilir.

Nükleer enerji mesela, başından beri bir güvenlik arayışı meselesidir aslında. Nükleer enerji üretmek isteyen bir ülkenin zihninin arka planında kendini her anlamda güvende hissetmek ihtiyacı vardır. Sahnenin önünde belki sadece ekonomik göstergeler bulunmaktadır. Nükleer enerji ürettiği artı getiriyle mevcut ekonomik göstergelerde iyileşme sağlayacak diğer taraftan bu iyileşme refah olarak gözükecektir. Oysa mesele bir ülkenin basit ekonomik göstergelerinden çok daha öndedir. Çünkü nükleer enerji bir ülke için sadece şimdiye, içinde bulunduğu ana dair yapılan bir yatırım ya da hamle değildir. Geleceğe dönük bir hamledir. Dolayısıyla nükleer enerji bir ülkenin istikbali için yaptığı güvenlik arayışıdır. Çünkü gelecek belirsizdir, öngörülemezdir. Geleceğin en azından öngörülebilir olması elzemdir. Öngörü güvenliğin ilk hamlesidir. Yeryüzünde hiçbir canlı yarını için hesap yapmaz. Göremediği, hiçbir garantisinin olmadığı yarınlar, günler için tedirginlik duymaz. Yarını düşünmek insana özgüdür ve bu durum insanı şimdiden tedirgin eder ve onu tatmin edilmesi gereken bir güven arayışına sevk eder.

Üretmiş olduğu nükleer enerjiyle bir ülke kendi refah seviyesine ve her şeyden önce kendi güvenlik algısına bir yatırım yaparken aslında her şeyden önce kendi ülke insanını tedirgin eder. Nükleer enerji üretmek de neyin nesidir? Bu soru kamu önünde güvenlik kavramına, refah kavramına referans verilmeden izah edilemez. Bu iki kelimeden refah bir müjde gibi algılanırken güvenlik kelimesi oturmuş, yerleşik ne kadar kaygı varsa yerinden eder. Ne olmuş da ya da ne olmaktadır da ya da daha vahimi ne olması bekleniyor da nükleer enerji üretmek ihtiyacı duyulmuştur? Mevcut enerji imkânları yetersiz midir? Eldeki imkânlar bitmiş olabilir mi?

Bize şu an için gayet anlamsız gelebilecek bu sorular bir ülkeyi topyekûn sarsmaya, kara kara düşünmeye itmeye yeter de artar bile. Bu mevzulara kafa yoran entelektüellerin, akademisyenlerin, tinteng kuruluşlarının var olduğunu biliyoruz. Güçlü ülkelerin birçok araştırma merkezleri kendi ülkelerinin güvenliği için araştırmalar yapıyor, stratejiler geliştiriyor. Bir ülke siyaseti bütünlüğünde bu durum güvenlik arayışıyla güvenlik ihtiyacı arasından görünmez bir gerilim oluşturur. Netice güvenlik ihtiyacı bir yerden sonra ele avuca gelmeyecek, ne yapsanız hitama ermeyecek, tatmin sağlamayacak bir hale dönüşür. Ve bu durum güvenlik dediğimiz kavramı tanım ve içerik olarak genişlettikçe genişletir. Ve yeni bir güvenlik algısının önü açılır. Güvenlik, nihayeti olmayan ama hep bir tedirginlik hali gerektiren dolayısıyla insanları teyakkuza koyan, sevk eden bir arayışa dönüşür. Ve bu arayış elbette hiç bitmeyecek bir arayıştır.   


Bu haber toplam 778 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları