HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
14 Nisan 2021 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Uzaya Çıkan İlk Kadın: Kozmonot Valentina Tereshkova

8 Ekim 2019 Salı Saat: 08:27

 “Şapkanı çıkarmaya hazırlan ey gökyüzü,  seni görmeye geliyorum.”      

 “Selam olsun, bir gün Valentina’nın izinden, Mars’a yıldızlara yapılacak yolculuklarda, erkek meslekdaşlarıyla birlikte, insanlığın geleceği için, başarıdan başarıya koşacak binlerce kadın uzay ve yıldız insanına.” T.Güven

               6 Mart 1937 ‘de,  Sovyet Sosyalist   Cumhuriyetler  Birliği- Rusya’nın Maslennikovo’ kentinde  doğan Valentina  Vladimirovna  “Valya” Tereshkova,  henüz çocuk yaşlarındayken patlayan İkinci Dünya Savaşı sırasında  babasını kaybetmiş, bir tekstil fabrikasında işçi olan annesinin yanında diğer iki kardeşiyle beraber, ülkenin o günlerdeki savaş  ortamında yaşanan,  savaş-açlık- sefalet  dolu bin bir zorluk içerisinde büyümüştür.

10 yaşında ilkokula başlamış, ancak,  zaman zaman kesintilerle devam eden eğitimini yarıda bırakarak, 18 yaşında, kendisi de,  yine bir dokuma fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Fabrikada çalışırken, o yıllarda Rusya’da revaçta olan sosyalist felsefe dolayısıyla, ateşli bir komünist genç olan Valetina,  Genç Komünistler Birliği’ne, daha sonra da,   üstleri tarafından takdir toplayan çalışmaları nedeniyle, önce Birliğin Bölge Sekreterliği’ne, sonra da S.S. C.B. nin iktidar partisi olan Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne katılır.

             Son derece hareketli ve aynı zamanda da gözü pek- korkusuz bir genç kız olan Valentina,  o sıralarda Paraşütçülüğe merak salmış, Rusya’da Yaroslavl Hava Sporları Kulübü’nde ilk atlayışını gerçekleştirmiştir. Havacılık alanında girmiş olduğu bu yol, onu, bir gün göklere,   en yükseklere kadar götürecektir.

         Yıllar,   Sosyalist Sovyetler’in Kapitalist Amerika ile her alanda rekabet ettiği ve bu rekabetin en ilginçlerinden biri olan uzay yarışında da Amerika’ya toz-duman yutturduğu yıllardır. Uzaya ilk uyduyu-Sputnik-1957’ de Sovyetler atmış, ilk canlıyı-köpeği-maymunu ve ilk insanı –1961-Rus Yuri Gagarin-     uzaya Sovyetler göndermiştir. Sovyet yetkililer,  her fırsatta kendileri için rakip olan Amerika’ya karşı uzay çalışmalarında yarattıkları,  bu ve bunun gibi bir çok öncü başarılarla tüm dünyaya parmak ısırtmakla övünmektedirler.

            Uzay yarışı tüm çılgın atılımlarla sürerken, Sovyet Uzay Programı yetkilileri uzaya bir kadın kozmonot göndermek fikrini ortaya atarlar.1962 yılı içerisinde tüm Sovyet ülkeleri kadın havacı birlikleri içerisinde yapılan seçmelerle,  bu işe uygun,  yaşı 30’un altında,  ağırlığı 70 kilodan daha az ve boyu 1,70’den kısa 400 kadın aday arasında içerisinde Valentina’nın da bulunduğu beş aday öne çıkar.

          18 ay boyunca yoğun bir test ve roket tekniği, uzay aracı mühendisliği ve MİG-15UTI model jet uçaklarıyla jet pilotluğu eğitimi roket tekniği, uzay aracı mühendisliği ve MİG-15UTI model jet uçaklarıyla jet pilotluğu eğitimi aşamasından geçerler. Dünyaya dönüşleri sırasında uydudan ayrılıp, paraşütle iniş yapacakları için yüzlerce kez paraşütle atlayış talimi yaparlar.

              Valentina, bizzat devlet ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Başkanı Nikita Kruşçev’in onayıyla, yakın zamanda Vostok- 6 roketi ile gerçekleştirilecek olan uzay programına tayin edilmiştir. Kısa konuşmalarda kod adı Rusça Chaika-martı olan Valentine göklere şöyle seslenmektedir.

“ Şapkanı çıkarmaya hazırlan ey gökyüzü, ben, seni görmeye geliyorum.”

Sovyet Uzay Programı sıralamasına göre Vostok -5 ve Valentina’nın uçacağı Vostok - 6 roketleri bir biri ardı sıra uzaya gönderilecektir. 14 Haziran’da Vostok -5’in yörüngeye oturtulmasından sonra,  16 Haziran sabahı da Vostok- 6 başarılı bir fırlatmayla oturtulur ve Valentina uzaya çıkan ilk kadın olarak tarihe geçer.

            Valentina uzayda kaldığı yaklaşık 3 gün içerisinde, 71 saat uzayda kalır ve dünya çevresinde 48 tur atar.  Amerikan astronotlarının tümünün toplam 36 saat olan uzayda kalış sürelerinin iki katı uzayda kalmıştır. İlk izlenimlerinde baş dönmesi ile hafif bir mide bulantısından söz ederse de, başka bir sağlık problemi yaşamaz. Uzaydan dünyaya bir çok fotoğraflar çeker, bu fotoğraflar daha sonra atmosferdeki aerosol katmanları hakkında bilgi sahibi olmamıza yarayacaktır.

             Uzay aracı öncelikle yukarı- uzaya çıkmaya planlanmıştır.  İnişte bazı sorunlar yaşanmasından endişe ediliyor olsa da, Valentina kusursuz bir iniş-atlayış yapar.

               Sorunsuz bir şekilde atmosfere giriş yapan Valentina, yerden 6 km yukarda mekiği terk eder ve 3 km kala paraşütünü açar. Planlandığı şekilde büyükçe bir göle iniş yapar. “Tanrım ( tanrıyı tanıyor ), şu erkekler yok mu,  uzaya bir kadın gönderiyorlar, birde gölde ıslatıyorlar.” Der. Suya inmek, hiç hoşuna gitmemiş. Aynı olayı, yıllar sonra Amerikalı filmciler, benzer bir şekilde,  ‘Yerçekimi’ filminde, bir rus kadın kozmonotu, göle indirerek kullanacaklardır.  Muzip Valentina,  yıllar sonra yaptığı bir açıklamada, ‘programın kusursuz yürüdüğünü, tek eksiğinin çantasına diş fırçası konmasının unutulmuş olduğunu’ söyleyecektir.

              Kremlin sarayında onuruna düzenlenen törenle,  bizzat bakanlar kurulu başkanı Leonid Brejnev tarafından Lenin Nişanı ve Sovyet Altın Yıldız Madalyası ile onurlandırılır.   Sovyetler Birliği Kahramanı ilan edilir. Törende konuşan Nikita Kruşçev ise,  işçi- emekçi - proleter kadınların süslü-püslü-nazik burjuva kadınlarına fark attığından söz ederek, işi politikaya bağlar.

         Valentina,  daha sonraları,  sivil hayata geçer.  Uzun yıllar boyunca mühendis olarak Rus Uzay Mekiği Programı’nda çalışır,   daha sonra politikaya devam eder. Sovyetlerin en yüksek yasama organı Yüksek Sovyet’e girer. Bakanlar Kurulu’nda ve Komünist Parti’de çalışır. Dünya Barış Konseyi’ne seçilir. Birleşmiş Milletler Uluslararası Kadın Yılı’nda Sovyet Temsilcisi olur.   Rus Uzay Tarihi’ndeki  iki erkek,  uzaya ilk çıkan insan olan  Yuri Gagarin ve  uzayda yürüyen ilk  insan olan Alexey Leonov’dan sonraki üçüncü kişidir.

           Yakın yıllardan birinde, Putin’in kendisi onuruna verdiği,  70.  Doğum Günü Partisi’nde,  bir gün Mars’a da gitmek istediğini söyler. Hala kanı kaynamakta, enerjisi devam etmektedir ve hala cesareti vardır. Kadınlara- genç kadınlara seslenmektedir. “ Çok çalışın, başaracaksınız, sizi öyle kıskanıyorum ki!”   

            Bir insan için gökyüzüne çıkmak, ne büyük bir mutluluktur ve inanıyoruz ki, bir gün,  Valentina’nın izinden yürüyen, yürüyecek olan binlerce kadın uzay ve yıldız insanı da,  Mars’a, yıldızlara yapılacak yolculuklarda,  erkek meslekdaşlarıyla birlikte, insanlığın geleceği için başarıdan başarıya koşacaklardır.

Saygılarımla.


Bu haber toplam 1.496 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları