HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ŞÜKRÜ KARAMAN

ŞÜKRÜ KARAMAN

Karadeniz zehirleniyor

12 Ekim 2019 Cumartesi Saat: 08:42

Yabancı şirketlerin,  siyanürle altın arama hevesleri bir türlü bitmek bilmiyor. Bu kez de gözlerini yeşil ile mavinin harman olduğu Karadeniz’e diktiler.

 Altın arama çalışmalarında kullanılan siyanür Karadeniz’in toprağını, suyunu,  bitki örtüsünü ve insanını zehirliyor. Fındık bahçeleri, tarım alanları kuruyor, üretici kan ağlıyor.

Beş yıl önce Fatsa’nın Yukarı Bahçeler Mahallesi’nde başlatılan siyanürle altın arama çalışmaları, halkın kararlılıkla direnmesine karşın yabancı tekellerin “bildiğimizi okuruz” tavırları ile halen sürüyor. Ormanlık alan, fındık bahçeleri dört yıllık süreçte kıraçlaştı, kel araziye dönüştü. Fatsa’dan bakıldığında yüksek tepelerdeki kıraçlaşmayı, kelleşmeyi görmek mümkün.

İsyanlarını ulusal gazetelere, televizyonlara taşıyarak haber olan, zehirlendiklerini haykıran Fatsalıları ne duyan ne gören var. Mahalledeki içme suyuna siyanür, yani zehir karıştığı resmi olarak belgelendi. Halk suyu içmekten korkar hale geldi.  Aralıklarla gerçekleştirdikleri eylemler, “zehirleniyoruz” çığlıkları medyada geniş şekilde yer bulsa, ülke gündemine gelse bile devlet katındaki ilgisizlik gözü yaşlı erkek ve kadınları kahrediyor. Çalmadık kapı bırakmadılar, eylemlerle seslerini duyurmaya çalıştılar, hiçbir yarar olmadı. Uzaktan topraklarının, içme sularının zehirlenmesini, tarım ürünlerinin yok olmasını umarsızlıktan elleri böğründe izliyorlar.

Tepkilere aldırmaksızın bildiğini okuyan çevre düşmanı emperyalist şirketler gözünü Samsun’a da dikti. Kanadalı madencilik firması Eldorado Gold Corporation Türkiye’deki uzantısı Tüprag Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş Kavak ile Havza ilçeleri arasındaki Şahin Dağları’nda altın madeni arayacak. Ruhsat alan şirketin 1975 hektar alanda yapılacak çalışmaları Ekim 2024’e dek sürecek.  Çok büyük alanı kapsayacak  siyanürlü arama çalışmalarının doğaya ne denli zarar vereceği şimdiden görülüyor.

Şahin Dağları’nda yapılacak altın arama çalışmaları, Kazdağları’nı yakından izleyen, bilen bölge halkını haklı olarak kaygılandırıyor. Üretim yaptıkları, ektikleri, biçtikleri ormanlık alanın zehirlenmesinden, kısırlaşmasından dolayı  siyanürle altın aramaya karşı çıkıyorlar.  

Bunlar yetmezmiş gibi,  Karadeniz’i besleyen, Türkiye’nin dört bir yanına sebze ihraç edilen Çarşamba Ovası’na  odun, fındık kabuğu, ağaç kökü ve çeşitli bitkisel atıkların kullanıldığı Biyokütle Santral kurmak  için ön çalışmalar yapılıyor. Bula bula burayı belirleyen şirketler, Çarşamba Ovası’nın tarıma önemli katkı sağladığını, Bafra Ovası ile birlikte Karadeniz’in yanı sıra ülkeyi doyurduğunu bilmiyorlar mı ,  ya da bilmek mi istemiyorlar? Haydi  bilmiyorlar diyelim, onlara ön ayak olan, destek sağlayan, ruhsat veren, yardımcı olan Çarşamba halkı da mı biliyor? Yazık olur o güzelim uçsuz bucaksız Çarşamba Ovası’na

Kuşkusuz halkın şiddetle karşı çıktığı santralin kurulması tarımı öldürecek, çiftçiyi ekmeğinden edecek,  Çarşamba, dolayısı ile Karadeniz yitirecek.

Oksijen deposu Karadeniz yeşilinin göz göre göre zehirlenmesi insanı kahrediyor. Siyanürle altın arayanlar ülkelerinde doğaya bu denli tahribat verebiliyor mu acaba? Doğrusu merak ediyoruz. 


Bu haber toplam 12.444 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları