HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Haziran 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

Ünye Kent Konseyi

15 Ekim 2019 Salı Saat: 08:49

Kent konseyleri ilk kez BM’ in 1992 Rio’da yaptığı “Yeryüzü Zirvesi” sonrası oluşan “Yerel Demokrasi” havası Türkiye’ de ancak 1996 da hissedilmeye başladı ve “Yerel Gündem 21” İstanbul’da gerçekleşen Habitat ‘. Konferansından sonra Türkiye zemininde yeşermeye başladı.

Ünye Kent Konseyi ilk olarak Ahmet Arpacıoğlu ‘nun başkanlık döneminde kurulmuş, pek bilgimizin olmadığı bu ilk aşamadan sonra Ahmet Çamyar ‘ın başkanlık döneminde ikincisi kurulan konseyde Yönetim Kurulunda yeraldım.HüseyinTavlı’nın yeni başkan seçilmesi ile Ünye Kent konseyi zorunlu olarak genel kurula gitmiş ve Mimar Sevindik Diktepe başkanlığa seçilmiştir başkanın onayı ve desteği ile.

Yeni Ünye Kent Konseyi Başkanı arkadaşımız Sevindik Diktepe’ye veyeni  Yönetim kuruluna başarılar diliyorum, başarılı olacaklarından da hiç şüphem yok.

KONSEYDE GÖNÜLLÜ ÇALIŞTIK

DÜNYANIN HİÇ BİR YERİNDE GÖNÜLLÜLER ELEŞTİRİLMEZ

Ünye Kent Konseyi yönetim kuruluna seçildiğimde çok sevinmiştim. Gönüllü de olsam çok önemsediğim demokrasi olayı içinde yerel çerçevede yer alacaktım. Tabii bir Allah’ın kulu bile tebrik etmemişti o zaman. Olsun. Daha sonra konsey olarak karar aldık ( yasal olarak tanınabildiği halde) bütçe istemedik.

Çalışmalarımızı büyük bir hevesle önce ilk başkanımız İbrahim Küçükoğlu, Ayşe Haznedar Yalın, Musa Özgür Kıroğlu ve Adnan Sobi başkanlıklarında yürüttük.

Dünya ahiret kardeşlerim olsunlar (bu yaşımda bu cümleyi kullanmama gerek yok ama yine de kullanayım) diyebilirim ki birbirinden iyi, güzel arkadaşlarımızla  (ki onları daha yakından tanımak fırsatımız oldu) saygı sevgi çerçevesinde çok uyumlu çalıştık.Günlerce  saatlerce toplantılar yaptık.

Bu arada sivil halkın pençelerini de gördük.Demokrasi bu ya herkes düşüncesini söyleyebiliyor. Ama nedense  Ünye Kent Konseyi’ ni acımasızca eleştirenler aynı dönemin belediye başkanını veya Ünye Belediye Meclisini eleştiremiyorlardı.

Karar alma mekanizması olmayan, herhangi bir yaptırımı olmayan Kent Konseyinden ya beklentiler çok büyüktü,  ya da neyse kalsın…cümlenin tamamını buradan yazmayayım…ama sadece  aşağıda ki gibi özetleyeyim  bu konuda ki düşüncelerimi.

Aristo sık sık hocası Platon hakkında “ …benim için Platon çok değerlidir ama gerçekler daha değerlidir.”  Dermiş.

Benim için de öyle yani tamamı her zaman söylenemeyen gerçekler vardır ya çok daha önemlidir.

Doğrunun ölçütü felatiftir (göreceli) , herkes kendisine göre en doğru mesela…

O halde “evrensel doğrudan söz etmek mümkün değildir“(epistomoloji)

“Bilgi felsefesine göre hiçbir şeyin ölçüsü yoktur, insan herşeyin ölçüsüdür”, iyi, doğru  kötü, insan gibi. Ve,

İyi,  doğru, kötü karar mekanizmaları gibi.

Dostoyevski “Her şeyi anlıyorum bu da beni öldürüyor “ demiş.

Yaşar Kemal’ de “ demir olsam paslanırdım, toprak oldum dayandım” demiş.

Sofistler ilk defa insanı ele alıp tartıştıklarında “doğrunun ölçütünün kişiden kişiye değiştiğini görmüşler.”

İnsan neyse toplum da odur, toplum neyse insan da odur ve toplumların da demokrasi anlayışları kişilerin demokrasi anlayışları gibi farklı farklıdır.

O toplumlarda ki karar mekanizmalarının da demokrasi anlayışları farklı farklıdır. Kabul edilebilir değil fakat kabul edilirmiş gibi görülür. Bazen de kabul edilemez.

Yerel demokrasimizden örnek verecek olursak, Ünye Kent Konseyi’ nde alınan bir karar.”Başkan,  gerekli gördüğünde Ünye Kent Konseyi Yönetim Kurulu’nu feshederek  GenelKurula gidebilecektir”

 .Neden?

 Neden böyle bir karara gerek duyuluyor.

Karar mekanizmaları daima bu yönde karar almak eğilimindedir, tarihimizde de örnekleri çoktur.

Şaşırtıcı olan böyle bir kararı yerel demokrasi zemini dediğimiz STK lardan seçilen genel kurulun kabul etmesi. Genel kurulun oyları ile yürütme yetkisi alan Yönetim Kurulunun da kabullenmesidir.İnanılır gibi değil. Neden? Neden STK ların zirvesi Ünye Kent Konseyi Genel Kurulu böyle bir kararı onaylıyor, kabul ediyor.

 Neden?


Bu haber toplam 841 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları