HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Haziran 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Ünye-Samsun Minibüsleri Sorununu Meclise mi taşısak?

16 Ekim 2019 Çarşamba Saat: 09:00

Yukarıdaki başlıktan da anlaşılacağı gibi aşağıda okuyacağınız yazı ile Ünye’de bir müddettir sorun haline gelen Samsun’a yolcu taşıyan Ünye minibüsleri ile Ordu, Fatsa minibüslerinin Ünye yolcularına çektirdiği çilenin anlatılması amaçlanmıştır.

Nedense Ünye’de çözülmesi çok basit şeyler sorun haline gelir işler ancak arap saçına döndüğü zaman çare aranır.

Ordu’dan Fatsa’dan ve Ünye’den Samsun’a yolcu taşıyan minibüslerin şu andaki durumu da kangren olmuş bir sorun ve artık vatandaşın seyahat ve vatandaşlık haklarına zarar veren bir hale gelmiştir.

Konuyu gazetemiz birkaç defa gündeme getirmiş, kimse ilgilenmemiştir.

Çile ve eziyet halen devam etmektedir. Ne zamanki bu yüzden başımıza bir felaket gelecek herhalde o zaman bir çare bulacağız.

 

Olay kısaca şöyledir.

Ordu Birlik adı altında birleşen ve Samsuna yolcu taşıyan Ordu, Fatsa, Ünye

minibüsleri Samsun’a giderken Ünye şehir içinden geçmekte ve yollardan yolcu toplamaktadırlar. Bunlar için belirli yolcu alma yerleri yoktur rast gele yerlerde durur bazen trafiği tehlikeye atarlar.

Fakat bu minibüsler Ünye minibüsleri de dahil Samsun’dan dönerken şehir içinden geçmezler arka yoldan giderler ve Ünye yolcusunu günün her saatinde gece de dahil Akçay’da yol ayrımında bırakı daha sonra bırakılan yolcular kendi imkanları ile şehre gelirler.

Yolcuların içinde genç kızlar vardır, yaşlı insanlar vardır hatta önceki gece Ünye’ye gelen bir turisti bırakmışlar.

Burası gece bir sürü tehlikelerle doludur, bir genç kız o saatte karanlıkta orada ne yapar, başıboş köpekler kol gezmektedir. Her gün gazeteye bununla ilgili üç beş telefon gelmektedir,  konuyu anlatmak için bizzat gelenler vardır.

Bu insanlık ayıbı her gün  Ünye’de sahneye konmakta kimse  müdahale etmemektedir yetkililer, başımıza bir felaket gelmesini mi bekliyorlar?.

 

Ordu’da Vali, Ünye’de Kaymakam var.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Ordu ili Ünye ilçesinde bu işe çözüm bulacak hiç merci ve makam yok mu?

Var tabi..

Ordu’da Vali var, bu işi şak diye dakikada çözecek Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı var, Ünye’de kaymakam var, Ünye’de belediye başkanı var, Ünye’de sivil toplum kuruluşları var Ünye’de bu işi çözebilecek yine Ünye Şoförler Cemiyeti var.

Haberleri mi yok?

Sanmıyorum

Neden Çözülmüyor?

Bilmiyorum

Belki bu yazımıza bir cevap veren olur da beraberce öğreniriz.

Yoksa Anayasa değişikliği falan mı lazım, konuyu meclise mi taşısak?

Ak Parti ve CHP Ordu milletvekilleri hazır olun  bu iş çözülmezse kapınızdayız.

 

Modern Şehirlerde Böyle Şey Olmaz.

Benim gençlik yıllarımda Ünye’den Samsun’a giden otobüsler Kavakdibinden kalkardı. Bir saatleri yoktu ne zaman dolar o zaman hareket ederdi. Muavin kolu takar bir iki tur attırır, motor çalışırdı, daha kamyon ve otobüslerde marş dinamosu bulunmamıştı.

Bazen yarı dolu kalkar yollardan yolcu toplardı. Yollarda yolcuların beklediği belirli yerler vardı, Akçay Sapağı, Leylek Sapağı, Sakarlı Sapağı gibi, en önemli sapak Leylek Sapağı idi, Ünlü muavinlerden Ulusoy Hayri en çok ördeğin bu sapakta olduğunu tespit etmişti. Ulusoy Hayri şoför olamadan göçmüş bu dünyadan, bu vesile ile onu da anmış olduk, Ünye’nin renkli bir simasıydı, huzur içinde uyusun.

 Samsuna kadar bir sürü insan biner, iner ayakta gider, muavinler aracın içinde insanları kaldırırlar,  bayan var sen şuraya otur derler, yolun bir kısmı ayakta gidilir, sonra oturur, sonra yeni binenler bir süre ayakta giderler bu curcuna Samsun’a kadar sürerdi. Bu yolda sapaklardan alınan yolculara ördek denirdi ördeklerin paralarının hepsi o zaman patrona gösterilmez şoförle muavin arasına kırışılırdı.

Bu günde sanıyorum bu senaryo aynen oynanmaktadır, ama para işe artık sağlama alınmıştır. Ayakta giden yolcuları kimse denetlemez elli yıl önce Samsun’a nasıl gidiliyorsa bugün öyle, bir saatlik yol indi bindilerle iki saate çıkar?

Bu otobüs ve minibüsler elli yıl boyunca Karadeniz Otoyolu’nun Ünye’den geçen kısmında Ünye Belediyesi’nin önünden kalktı. Samsuna yolcu taşıyan Ünye Birlik ise iyi kötü bir eski otogarımız vardı oradan kalkar yollardan toplayarak düzensiz bir şekilde gider gelir yolcularını memnun etmeye çalışırdı şimdi ise bu bile yok.

Ordu birlik adıl altında birleşildikten sonra Ünye yolcularında huzur bitti. Ünyeliler sıkıntı içinde, Ordu’dan kalkan araç Ünye’ye dolu geliyor Ünye yolcusunu ya alamıyor veya az ilerde inecek var diye ayakta alıyor. Az ilerdeki inecek var dediği yerde otuz kilometre sonra Terme’dir.

Yollarda ise hiçbir kontrol yok, bu minibüsleri denetleyen yok.

Sayın vali ve sayın Ordu Büyükşehir belediye başkanı bir gün gelsinler tebdili kıyafet olarak bu minibüslerle Samsuna bir yolculuk yapalım, eğer sayın vali ve sayın başkan “giderim ne olacak?” derse biz de gideriz.

Mizah bir tarzda anlatmak istediğim bu sorun bizim için büyüktür, Hilmi Bey bundan elli yıl önce Ordu’dan Ünye’ye nasıl geliyordu ise bugün de biz Samsuna ve Orduya öyle gidip geliyoruz. Dediğim gibi bir gün makam aracını bırakıp tebdili kıyafet olarak Ordu’dan Ünye’ gelelim.

 

Bu her yerde böyle mi?

Tabi ki hayır, yönettiği şehrin insanlarına rahat ve huzurlu ve tehlikelerden uzak bir seyahat yaptıran yöneticiler ve şehirler de var. Ben yaz olunca Güney ve Batı Türkiye’yi çok gezerim oralarda böyle perişanlıklar yoktur. Yollardan sokaklardan yolcu alamazsınız şehrin on kilometre dışında gece yolcu indiremezsiniz, canınıza okurlar.

Herkes, getiren de götüren de otogara girer yolcular da bir şekilde otogara gelir veya getirilir.

Mesela Kemer’den Antalya’ya yolcu getiren minibüsler otogara girer, Antalya’dan Kemer’e gidecek yolcu da otogara gelir veya getirilirler.

Hatta bu Türkiye’nin tüm modern şehirlerinde de böyledir.

Ünye ve Ordu’da da böyle olmak zorundadır,  sokaklardan yolcu toplayarak taşımacılık yapmak beşinci sınıf kasaba ve illerde olur.

Ordu Fatsa ve Ünye modern şehirler arasındaki yerini almak istiyorsa bu gibi ilkel sorunu derhal çözmelidir, aksi takdirde gece turisti şehrin on kilometre dışında kurda kuşa bırakan Ordu ve Ünye bana turizmden falan bahsetmesin.

Bu Samsun’a yolcu taşıyan Ordu, Fatsa, Ünye minibüsleri içinde böyle olmalıdır, Ünye otogarına girip oradan yolcu alıp ve indirmelidirler.

Doğru bir tanedir, bunu dışında evirip çevirip başka çözümler aramanın arkasında başka hesaplar vardır.

Ayrıca otuz beş yıl kaldığım Avrupa şehirlerinden hiç bahsetmiyorum,

onları da yazarsam  “Biz ortaçağda mı yaşıyoruz?” dersiniz.

 

Çözüm bellidir.

Sayın Ordu Valimiz, en büyük makam sizsiniz, herkesin gözünü kapadığı ve kulağını tıkadığı bu insanlık sorununa lütfen el atınız.

Bunların hangi nedenle çözümsüzlük yaratarak vatandaşa eziyet ettiklerini anlayamıyorum. Siz Devlet Baba’nın Ordu’da eli-kolusunuz bu vatandaşa eziyet eden insanları bir sorun soruşturun lütfen meramları nedir?

Lütfen Ünye halkının kişisel hesaplara alet edilmesine izin vermeyin.

Yaptıkları şey vatandaşın seyahat hakkını kısıtlamaktır, suçtur.

Minibüs işletmecilerinin de  zarara uğramayacağı  bir çözüm acil olarak şarttır.

Kimse kimsenin çocuğunu, turisti, yaşlıyı şehrin on kilometre dışında gece indiremez, sokağa atamaz.

Bunu dile getirmek bu şehirde yaşayan bir vatandaş ve bir basın mensubu olarak bizim görevimiz.

Bu yarın benim çocuklarımın, benim yaşlı bir yakınımın veya bir misafirimin de başına gelebilir.


Bu haber toplam 1.959 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları