HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

DİLARA ATEŞ

DİLARA ATEŞ

En İyi Dost Hayvanlar

17 Ekim 2019 Perşembe Saat: 08:44

İnsanların genelinin zihninde kalıplaşmış bir düşünce var ve ben bu düşünceye tamamen karşıyım. Tanıdığım çoğu kişinin ‘dost’ kavramını duyunca gözünün önünde bir insan canlanıveriyor. Haliyle benim dostlarımın hayvanlar olduğunu duyduklarında bu onlara garip geliyor. Çünkü çoğu kişi hayvanların insanlardan daha iyi dostluk yapabileceğini bilmiyor. Hatta bu size de garip gelebilir. Düşüncelerimin sonuna kadar arkasındayım. Hayvanlar insanlardan bin kat daha iyi dostturlar. Ama bu tecrübeyle sabit bir deneyim. Yaşamadan bilemezsiniz. Şimdi hemen kafanızdaki soru işaretlerini teker teker sileceğim.

 

Doğal olarak ‘Hayvandan nasıl dost olabilir ki? Mesela bir kediyle nasıl iletişim kurup sohbet edebilirsin?’ diye düşünürsünüz. Bir hayvanım olmadan önce tıpkı ben de sizin gibi düşünüyordum. Ama edindiğim tecrübeler ezberlerimi bozdu.

 

Bir kere ilk başta biriyle arkadaş olmak için konuşmanın çok da lazım olmadığını öğrendim. Bakışlar yeter de artar. Ayrıca nedeni sanırım çok sevmemdendir bilemiyorum ama bir kediye veya herhangi bir sokak hayvanına dokunduğumda kalbim huzur ve merhamet duygusuyla doluyor. Büyük ihtimalle o masum varlıkların mahzun ve yardıma muhtaç bakışlarının etkisinden çıkamamamdan dolayı olabilir. Bazen bir satır, bazen de sayfalarca yazı anlatır o bakışlar. Beni benden alır, vicdanımı titretir. İşte o yüzden hayvanlarla kelimeler olmadan da anlaşabilirsiniz.

 

Hayvanları sevmemdeki diğer en büyük sebepse kimseye zararlarının dokunmaması. Onların tek istediği sevgi ve merhamettir. Kalpleri insanlarınkinden çok çok daha temizdir. Ne bir canlıyı öldürmüş, ne de bir canlıya kasıtlı zarar vermişlerdir. Şu kirli dünyayı güzel kılan nadir şeylerdendir hayvanlar. İnsanlar ise dost diye geçinip en yakınındakinin sırtından bıçaklarlar.

Denizde boğulan çocuğu kurtarmak için çırpınan köpeği mi desem? Yoksa nankör denilen ama tek amacı oyun olan kediyi mi? Hangisi zarar verdi size? Hangisi terk edip gitti sizi? Hangisi kopardı sevgi zincirlerinizi? Eğer bu sorularıma mantıklı bir cevap bulamadıysanız lütfen hayvanlara karşı olan tutumunuzu, önyargınızı bir daha gözden geçirin.Onlar için tek yapmanız gereken yüreğinizdeki sevgiyi yansıtabilmek.Eğer insanlar bunu başarabilirse inanın hayat daha çekilir bir yer haline gelir.

 

Yüreğinizden sevgi, gözlerinizden umut, elinizden mama kapları eksilmesin. Herkes hayvanlar için güzel bir dünya inşaa etsin.


Bu haber toplam 1.800 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları