HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

KÜRŞAT KESLER

KÜRŞAT KESLER

Nükleer Enerji Olmazsa Olmazımızdır

7 Nisan 2018 Cumartesi Saat: 07:57

Nükleer enerji, en genel anlamda atomun parçalanmasıyla açığa çıkan enerjidir.  Atom çekirdeğine gönderilen nötronların çarpmasıyla çekirdekte bulunan iki nötron parçacığının çekirdekten ayrılması sonucu Allah-ü Teala’nın yüksek kudretinin nişanesi olarak o derecede çok yüksek bir enerji açığa çıkar ki bu enerji bir şehrin altını üstüne getirebilir. Atom bombasının bu  tür bir enerji olduğunu hatırlarsak açığa çıkan enerjinin büyüklüğü daha iyi göz önüne alabiliriz. İşte insanoğlu kendisine bahşedilen aklı sayesinde bu enerjiyi belli seviyelerde kontrol altında tutarak o enerjiden günümüzde ihtiyacı olduğu alanlarda kullanmaya başlamıştır. Nükleer enerji ona uygun aşırı güvenlik önlemlerinin alındığı Nükleer santrallerde üretilir. Nükleer santral, yakıt olarak radyoaktif maddeleri kullanarak, elektrik enerjisi üreten sistemlere verilen isimdir. Radyoaktif madde dediğimiz için güvenlik ve enerjinin kontrolünün yeterli derecede sağlanamaması durumunda tüm canlıları tehlikeye atan bir durumla karşılaşılabilir. Tarihte bunun örneği çoktur. Nükleer santrali çalıştırmak için, ana madde olarak uranyum kullanılır. Uranyumun parçalanmasından sonra ortaya yüksek miktarlarda enerji çıkmaktadır ki  oluşan yüksek miktardaki enerji, su buharını üst düzey sıcaklıklara kadar ısıtır. Oluşan buhar, elektrik jeneratörü türbinlerine iletilir. İletilen buhar da türbin şaftını çevirerek elektrik üretimini sağlar.

Nükleer enerji, çevresel koşullar göz önüne alınarak yapıldığında çok verimli ve çok ucuz  bir enerjidir. Öyle ki 1 kg nükleer yakıttan elde ettiğimiz enerjiyi ancak 100.000kg kömür veya 600.000 kg petrolden elde edebiliriz. Kömürle çalışan termik santralde ortaya çıkan kömür tozlarının çevreye ve insan hayatına verdiği zararlarını düşünürsek ve doğal enerji kaynaklarının azalmasıyla nükleer enerji düşünülmesi gereken bir enerjidir. Nükleer enerji günümüz elektrik ihtiyacının yaklaşık %17′sini karşılamaktadır. Bazı ülkeler enerjilerinin büyük bir kısmını nükleer santrallerden üretmektedir. Örneğin Fransa Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı verilerine göre elektrik enerjisinin %75′ini nükleer enerjiden sağlamaktadır. Amerika ise enerjisinin %15′ini buradan karşılamakta fakat bazı bölgelerinde santraller daha yoğun biçimde enerji üretimi yapmaktadır. Dünya çapında 400′den fazla nükleer santral bulunmakta ve bunların 100′den fazlası sadece Amerika’da yer almaktadır.

Şuan ülkemizde inşaatı devam eden 2 adet nükleer santral vardır. Bunlar 2023 de faaliyete geçmesi planlanan Sinop nükleer santral ve 2020 de faaliyete geçmesi planlanan Mersin’de bulunan Akkuyu Nükleer santraldir. Geçtiğimiz gün Akkuyu Nükleer Santralinin temelleri atıldı. Ülkemiz adına çok yararlı bulduğum bu faaliyetin devletimize, milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.Bu santrallerin yanı sıra Kırklareli İğneada bölgesinde 3. bir nükleer santral yapılması planlanmaktadır.

Dünya bu enerjiyi kullanıyor; biz de bu fırsattan ve olanaktan uzak kalamayız. Gün geçtikçe  enerjinin öneminin daha da arttığı ve anlaşıldığı bu dünyada her ülke az zamanda ve az maliyetle yüksek enerji elde etmek istemektedir.  Biz de geleceğimiz adına, gelişmiş bir ülke olmak istiyorsak bunu derhal hayata geçirmeliyiz. Enerji ihtiyacımızın büyük bir bölümünü dışarıdan karşılayan bir ülke olarak önceliğimiz çevre ve insan olmak şartıyla biz de bu teknolojiyi öğrenmeli, kullanmalı ve geliştirmeliyiz. Güvenlik ve kontrol düzeyi en yüksek seviyede olan nükleer santralleri biz de kurabiliriz.

Hem de nükleer santraller, yakıt enerjisi yoğun olan bir kaynaktır. Karbondioksiti havaya karıştırmaz. Sera etkisi oluşturmaz. Bu sistemde kullanılmış olan yakıtlar tekrardan dönüştürülerek, yakıt olarak baştan kullanılabilmektedir. Modern nükleer santraller, çok kaliteli bir güvenlik sistemi ile yapılandırılmışlardır. Biz niye böyle güvenli santraller kurmayalım. Bu santrallerin olması ile enerji ithaline olan bağımlılığımız azalacaktır. Herkesin çevre konusundaki duyarlılığını anlıyorum ama yapılan bazı eleştirileri gerçeklikten uzak buluyorum. Ortaya çıkıp eylem yapanlar eğer ülkelerini seviyorlarsa nükleere hayır demeyecekler. Güvenliği had safhada bir nükleer istiyoruz derlerse eğer mantıklı davranmış olurlar. Çünkü nükleer enerji kullanmayan bir ülkenin geleceğin dünyasında yeri yoktur. Faydaları zaten belli olan bu enerjinin kullanım riskleri, çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkileri iyice irdelenmeli, olumsuz durumlara yol açabilecek bütün olasılıklar ortadan kaldırılmalıdır. Çünkü nükleer enerjiyi dünya üzerinde sağlıklı bir şekilde yaşayan bireyler, kendi gelecekleri için kullanacaklar. Dünyanın tüm gelişmiş ülkeleri bu santrallere sahipken; yanı başımızda Ermenistan, Bulgaristan, İran bu santrallere sahipken biz boş duramayız. Bizdeki bazı sözde çevrecilerin, insan sağlığıyla zerre kadar alakası olmayıp sırf siyasi olarak nükleer konusunda eleştiri yapanların, yapıcı değil yıkıcı olanların, ülkemizin gelişmesini engellemeye çalışanların ve geçmişte gezi olaylarında olduğu gibi yapılan her türlü faaliyeti çevre kılıfı adı altında ekonomimize milyarlarca dolar zarar ettirerek durdurma peşinde olanların laflarına Elhamdülillah karnımız toktur.

 


Bu haber toplam 1.028 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları