HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
9 Ağustos 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Özgür Olmak

5 Kasım 2019 Salı Saat: 08:41

Özgür olmak, nefsin ve başkalarının etkisi altına girmeden istek ve arzuları yaşamaktır. Herhangi bir koşulla sınırlanmama, zorlamaya, kısıtlamaya bağlı olmaksızın düşünme ve davranma durumudur.Özgür olmak insanın tabiatında vardır.

Sınırlamanın, zorlamanın ve baskının olduğu her yerde özgür olmak istenir. Evde, sokakta, okulda,askerde, çalışma hayatında, günlük yaşamda ve hayatta özgür yaşama isteği gibi. Özgürlük sınırsız değildir, kuralları vardır. Aslında kurallar konarak özgürlüğün kısıtlanması engellenmiş olabilir.Fakat kuralların olmadığı yerde yaşamak işkence halini alır.

Kanunlar, kurallar, ahlaki kurallar, gelenekler, adetler, töreler ve dini kurallar huzurlu ve mutlu yaşamayı amaçlar. Bunlara uyanlar özgürlük içinde yaşıyor demektir. Dışına çıkmak kişinin kendi özgürlüğünü sınırladığı gibi başkalarının özgürlüğüne engel oluyor demektir.

Özgürlük isterken fiziksel özgürlüğü de isteriz. Dışarıdan baskı olmadan bedenen rahat hareket etmek için.

Dışarıdanbaşkaları tarafından belirleme olmadan, insanın kendi doğasının eğilimlerine göre hareket edebilmesi durumu fikri özgürlüğüdür. Fikren özgür hareket edemeyenin yaşamı bitmiş demektir.

İnsanın ahlaki eylemlerini kendi iradesi ile gerçekleştirmesi gerekir. Eylemlerinden sorumlu olabilmesi için dekişisel özgürlüğü olması gerekir. Bu özgürlük baskıyı dışarda bırakır, ama yükümlülüğü bırakmaz. Ahlaki özgürlük, her zaman herkesin yaşaması gereken özgürlüktür. Kişilerin ve toplumun bozulması ahlaki özgürlüğün yaşanmadığının göstergesidir.

Ekonomik özgürlük ise son dönemlerde kötüye kullanılmaktadır. Hâlbuki ahlaki özgürlük doğru yaşanmış olsa,bu sorun olmayacaktır.

Farabi; “Kişinin iyi olanı seçip yapabilmesi için hem sağlıklı düşünme kapasitesine hem de böyle bir düşüncenin gerektirdiği istikamette eylemde bulunmayı sağlayacak bir karalılık ve irade gücüne sahip olması gerekir.”  Der. Sağlıklı düşünen, irade gücüne sahip olan kişi özgür ve hür olarak yaşayabilir. İyi ve kötüyü ayırt edemeyen ve etmeyen kişinin kendisi özgür olamaz. Başkalarının özgürlüğünü de kısıtlar.

Özgür olmayı hep arzularız. Hele de belirli bir yaşa gelindiğinde bu istek ön plana çıkar. Tüm istek ve arzularını kendince yaşama isteği “Ben özgür olmak istiyorum” düşüncesiyle anne ve babaya karşı çıkar. Çocuklar anne ve baba zorlamasından veya okulda öğretmenlerin hayatı öğretmek için zorlamalarından özgür olmak ister. İlerisi için kurallara uymak faydalı olduğunu daha sonra anlar ama iş işten geçer.

Evde ve sokaktakadınlar özgür olmak ister. Aynı şekilde erkeklerde özgürlüğünü yaşamak ister. Anne isen annelik kuralları,baba isen babalık kuralları var. Bu kuralların dışına çıkarak özgür olunmaz. Bu nefsin arzularının kölesi olmaktır. Köleliğin karşıtı hürriyettir.

Kadın ve erkek istediği gibi hareket ederse, ne evliliği ne de yaşamda mutluluğu kalır. Hayatta bunalanların bazıları “Ben özgürlüğümü yaşamak istiyorum” diyerek boşanma yolunu seçmektedir. Evliliğine ve çocuklara karşı sorumlulukları,ona göre özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Kurtuluşu boşanarak yaşamdan kaçmayı denemektedir. Hayat tecrübedir fakat bazı hataların tecrübesi olmaz. Geri dönüşü olmaz.

Erkekler ise eşini çocuklarını bırakarak sorumluluğundan kurtulduğunu sanarak özgürlüğüne kavuştuğunu sanır. Hâlbuki özgürlük sağlıklı düşünerek kurallar içinde yaşamaktır.

Hayatta istediğimiz gibi hareket etme özgürlüğümüz yoktur. Yaşamda ki sorumluluklarımız özgür hareketlerimizi kısıtlamaktadır. Başkalarının hak ve özgürlüklerinin başladığı yerde, bizim hak ve özgürlüklerimiz biter.Toplumsal özgürlüğün temeli de kişisel özgürlüktür. Özgürce yaşayabilmek için özgürce düşünmek gerekir. Özgür olmak ve sağlıklı düşünmek umuduyla…


Bu haber toplam 967 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları