HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Bu Gün O Gün

9 Kasım 2019 Cumartesi Saat: 08:50

Yarın gelsin isteriz, gelme garantisinin olmadığını bilsek de… Buna rağmen bu günün kıymetini anlamayı da teğet geçeriz.

  Sonra başta hastalıklar olmak üzere zor zamanlarda hayırlısıyla yarına kavuşmak için dua ederiz.

  Yarın olur, ama biz nasıl olsa yarınlar gelir diye düşünüp elimizdeki en büyük hazinemiz olan bu günü yeterince değerlendiremeyiz çoğunlukla.

 Bir gün vakit gelir… Hani elimizde daha yarınların olamayacağı vakit!

   Ya aniden ölmemizin vaki olduğu, ya da etrafımızda yakınlarımızın ölümümüzü beklediği vakit… Artık yarınlarımızın olmayacağını bildiğimiz vakit… Kim bilir neler düşünülür o an… Ahrete göçenlere sorma şansımız yok tabi’’ ne düşündün ölürken’’  diye.

  Ertelediğimiz sevgiler… Çocuğumuza eşimize, anamıza babamıza seni seviyorum demeyi hep ertelediğimiz zamanların bittiği an…  Küs olduğumuz kardeşimiz ile komşumuz akrabamız ve arkadaşlarımız ile barışmayı erteleyerek artık tüm sözlerin bittiği an. Neler düşünür kim bilir insan.

 Bu an aynı zamanda Allah’a kulluk etme fırsatımızın da bittiği an.

    Mezarlıklarda yatanlara sorulsa bir diyeceğin var mı diye…  İmkân olsa ağzından ilk çıkan cümleler keşkilerle başlar herhalde.

  Ah keşkeler… Elimizdeki bu günün değerini bilmediğimizden biriken keşkeler!

   Hayatın tanzimindeki sıralamalarımızın yanlışlığından çoğalan eğerler ve keşkeler.

  Keşkelerin eğerlerin hayata katma değer katacak gücü yoktur. Ama hayattan ders alarak bilakis kırılan gönülleri tamir etme, hatalarımızı düzeltme ve eşrefi mahlûk olmanın icap ve gerekliliklerini yerine getirme fırsatlarımız vardır.

   Ancak dört şey geri gelmez diye bilmek lazım: Söylenen söz, atılan ok, geçmiş hayat ve kaçırılmış fırsat. Öyleyse neden bu günü iyi değerlendirmiyoruz? Yarın ne olacağının hiçbir garantisi yok!

  Emekli olanlardan öğleye kadar yatan dostlarım var…  Aah  ah, ne büyük kayıp. Özellikle sabahın erken saatlerinin mutluluğunu tatmak ne hoş oysa.

 Zamanın kıymetini kavramak için zamandan ders çıkarmak gerek. Sözün lüzumsuzu baş ağrıtır, zamanı israf etmek kaş çattırır.

 Bir yılın kıymetini anlayabilmek için, sınıfta kalan bir öğrenciye sorun…  Bir ayın kıymetini anlamak için çocuğunu erken dünyaya getirmek zorunda kalan anneye sorun… Bir haftanın kıymetini anlayabilmek için haftalık dergi editörüne sorun… Bir dakikanın kıymetini anlayabilmek için treni henüz kaçırmış kişiye sorun…  Bir saniyenin kıymetini anlayabilmek için kazayı kıl payı atlatmış kişiye sorun…  Bir milisaniyenin kıymetini anlayabilmek için olimpiyatlarda gümüş madalya kazanan sporcuya sorun!

  Günü dolu dolu yaşamak ve başarılı olmak, mutlu olmak istiyorsak erken kalkmalıyız. Peygamberimiz, erken kalkanın rızkının bol olacağını buyurmuştur.

 Günümüzü planlamak düzenli ve başarılı olmamıza katkı sağlar. Bir düşünür derki: Her sabah o günün işlerini planlayan ve bu plana uyanlar yoğun bir günün koşuşturması arasında kendilerine bir yol bulurlar. Ama iş şansa bırakıldığında, kaos ve istenmeyen gelişmeler üzerimizde egemenliğini kurar.

 Zamanı erteleyerek geçiren hayatı ıskalar.

Birde zamanımızı kemiren televizyon canavarı var… Haftada 30- 35 saat civarı televizyon seyrediyoruz.  Bu ne korkunç zaman israfıdır? Bu yüzden düşünme yeteneğimizi bile kaybediyoruz.

  Bize sunulanların etkisi altında kalıyoruz… Bu bir nevi uyuşturucu kültürüdür!

 Oysa zamanın bir kısmını kitap okuyarak değerlendirsek, hayata bakış açımızda ne güzel gelişmeler olur. Ne güzel söylemiş Einstein: Bir insan her gün 15 dakika bir konu üzerinde çalışsa bir yıl sonra o konuyla ilgili ciddi derecede otoriter olur. Orta derecede zekaya sahip bir insan bir saatte yaklaşık 20 sahife kitap okur… Bu yılda yaklaşık 7000 sayfa kitap demektir. Bu kadar sayıda kitap okuyanın elbette diğer insanlardan farkı olacaktır değil mi? 


Bu haber toplam 578 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları