HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

İnşallah…

12 Kasım 2019 Salı Saat: 08:49

Sosyal medyada bir haber, Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi GÜLER’in bir paylaşımı… Başkan diyor ki; “ Ünye’mizin kültürel anlamda önemli bir ihtiyacını karşılayacak olan Ünye Kültür Sarayı’nın çalışmalarına başlıyoruz. Ünyeli hemşehrilerimize hayırlı olsun.” Bir sevinç, bir sevinç… Herkes güzel yorumlar yapmış, mutluluklarını paylaşan… Ben de bir yorum yazıyorum: İNŞALLAH…

Sonra dönüp kendime kızıyorum. Neden ben de mutlu olmuyor, sevinmiyorum.Neden çevremde olup biten olumsuzlukları görüyor, kafa takıyor, dile getiriyorum. Olumsuzlukların tekrarı da pek doğru bir şey değil aslında. Ancak toplumdaki olumsuzluklar sanki normal bir davranışmış gibi algılanmışsa ve kimse bu olumsuzluklardan rahatsız değilse ya da rahatsız değilmiş gibi davranıyorsa da burada bir sıkıntı var demektir. Olumsuzluklara karşı duyarsızlığımız, normal bir davranışmış gibi algılanmasına sebep olur ki, ondan sonra da gelecek nesillere söyleyecek bir sözümüz kalmaz. Kaldı ki son tahlilde durumumuz da budur sanırım. Çocukları, gençleri eleştirip duracağımıza kendimizi eleştirmeli, suçlamalı ve bu suçun gereğini de kendimiz yapmalıyız. Benim olumsuzlukları görüyor olduğum yer de aslında burası. Üzüm yemek; bağcıyı dövmek değil…

Yani olumsuzlukların merkezine dikkat çekmek istiyorum. Ancak günümüz insanın en kötü hastalığı da bu aslında: Sorunu başka yerlerde arama, kendinde bir sorumluluk, kusur görmeme…

Dönüp dolaşıp bu açıdan kendime hak veriyor ve yeniden ve yine olumsuzluklar üzerinden yazımı sürdürüyorum. Peki, sosyal medyadaki bu haberin neresinde eleştirilecek bir durum var diyebilirsiniz. Buradaki olumsuzluk şu ki; biz böyle haberleri çok duyduk hatta gördük.

Ünye’de doksanlı yıllarda bir kapalı yüzme havuzu temeli atıldı. Şimdi nerede?

Ünye’de bir hava alanı pisti yapıldı. Şimdi ne durumda?

Ünye, Niksar, Tokat yolu projesi vardı. Şimdi nerede?

Daha Ordu’da bile doğru dürüst bir fakülte yokken Ünye’de fakülte vardı ve bu fakülteye her seferinde kampüs arazisi, binalar tahsis ediliyordu. Ordu’ya üniversite kuruldu, kampüs yapıldı. Ünye’deki fakülte binasının kampüsü şimdi nerede?

Yine seksenli yıllarda, hükümetin planlamasında Ünye’nin doksanlı yıllarda il olacağı söyleniyordu. Şimdi ne oldu?

Kültür sarayı…

Bu da başlı başına bir hikâye… Kültür alanında Ünye altmışlı, yetmişli, seksenli yılların çok çok gerisinde... Daha dün Ünye’de Kültür sarayı temeli atılıyordu… Daha daha önceki belediye başkanının projesinde de vardı. Yeri belirlendi. Plan proje yapıldı. Kaldı… Sonraki geldi işe başladı. İş merkezi yapıldı. İş kültür sarayına geldi,kepçe vuruldu, başkan görevden alındı. Kültür sarayı şimdi nerede?

Böylece daha pek çok konu ve olayı sıralayabilirim...

İşin özüne geldiğimizde bu sorunun başı yine bizde, Ünyelilerde… Ünyelilerde bir hemşehrilik, Ünyellik şuuru, Ünye sevdası olmadığı sürece biz daha çok gerilere gider, hizmetlerden yararlanamayız. Ordu’nun en büyük ve kalabalık ilçesi olma özelliğimizi de çok sürmez kaybederiz. Benim bu ömür serencamımda gördüğüm şey, Ünyelilerin çok konuşup hiçbir şey yapmıyor olmalarıdır.

Siyasetin her şeyi yönettiği günümüzde, siyaseti güçlü olanın sözünün geçeceği aşikârdır. Bu anlamda siyaseten de Ünye ağırlığını koyamıyor demektir. Ordu ve diğer ilçelerin Ünye tavrını biliyorum. Bu yüzden her türlü vaat ve müjdelere İNŞALLAH demekten başka bir sözümün olmadığını söyleyebilirim. İnşallah, Ünyeliler olarak Ünyelilik bilinci oluşturabilir, Ordulular da şu Ünye antipatisinden bir an önce kurtulur. 


Bu haber toplam 547 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları