HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Hayallerimiz ve İnançlarımız Kadar Varız

16 Kasım 2019 Cumartesi Saat: 08:55

İnsan hayatı inançlar üzerine bina edilir. İnancınız hayatınızın aynasıdır.

İnanç ve cesaret eksikliği yüzünden hayatının tümünü başarısızlıklara teslim ederek tüketen milyonlarca insan, yaşadığı boş ve mat bir hayatla tükettiği ömrünün ahırında tükenmişliğin sil keneşi eşliğinde sonlanır… Oysa ömrünü gayelerle süsleyen ve değerler üretenler biyolojik olarak sonlansalar bile mana olarak asla sonlanmazlar. Altın çamura düştüğü zaman değerinden kaybetmediği gibi, dünyada eserler ve değerler bırakarak ölenler asla sonlanmazlar.

  Eser bırakan ölse de yaşar, boş yaşayan yaşarken de ölüdür.

    Bu bakımdan hayal ve inançlarımız çok önemlidir.

  Bazı insanlar başaracağımı görürsem inanırım derler… Oysa inanırsanız görür ve başarırsınız.

Biz bir tuğlayı kıramazken, bir karateci 15-20 tuğlayı nasıl kırıyor? Hayalleri olduğu ve inandığı için!

İnancımız yüksekse, başarılı olma oranımız da o denli yüksektir… Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e,  boğazda düşman gemilerine bakıp’’ geldikleri gibi giderler’’ cümlelerini söyleten neydi? İnanç ve karlılığı!

   Şöyle hayatımızda başardığımız işlere bir bakalım, ne görürüz? Cesaret ve kararlılık!

  Eğer bir öğrenci başarılı olacağına inanırsa, ben şu başarıyı yakalayacağım, şu okula gideceğim diye kendine hedef koyarsa,  hedefine ulaşır.

Bir Hint masalına göre sürekli kedi korkusu ile yaşayan bir fare varmış… Sihirbazın biri ona acımış ve onu bir kediye dönüştürmüş… Fare kedi olur olmaz bu seferde köpeklerden korkmaya başlamış… Sihirbaz onu bu defada bir kaplana dönüştürmüş… Ancak bu seferde avcılardan korkmaya başlamış… Sihirbaz bakar ki onun korkusunu yenmeye imkân yoktur. Şu isabetli nasihatte bulunur: Sen cesaretsiz korkak birisin! Tekrar fareye dön! Sende sadece farenin yüreği var. Bu sebeple sana yardım edemem, demiş.

 Bu bakımdan,  hayallerimiz ve inançlarımız kadar varızdır.

  Ünlü bir psikolog bir deney yapar: Üç ayrı grup oluşturur. Oluşturduğu üç ayrı gruba da serbest basket atışları yaptırır. Sonra birinci gruptakilere her gün 20 dakika basket çalışmalarını söyler…  İkinci guruptakilere baskete dâhil hiçbir şey düşünmemelerini söyler… Üçüncü gruptakilere ise sakin bir şekilde yere oturmalarını ve yirmi dakika boyunca kendilerini sahada başarılı atışlar yapar halde zihinlerinde canlandırmalarını ister. O insanlardan kendilerini başarılı olarak hayal etmelerini, hayal olarak mükemmel potaya girmelerini, ağın içinden kaçan topun çıkardığı sesi duymalarını ve zihinde canlandırdıkları bu başarılı sonucun verdiği tatmin duygusunu hissetmelerini ister.

  Deney sonucu: Her gün basket atışı yapan gruptakilerin Başarıları % 24 oranında başarı göstermiştir.

   Daha önce basket çalıştığı halde kendilerinden baskete dair her şeyi unutmaları istenen grup ideli kenara bıraktıkları için aşama kaydedememişlerdir. Ancak, dikkat edin! Sadece baskette başarılı olacağını hayal eden grup  % de 23 başarı elde etmiştir… Buradan ne anlıyoruz? İnanmak başarının lokomotifidir,  temelidir.

Başarısızlığa giden yolların taşlarını korkaklığımızla kendimiz öreriz. Tarık Bin Ziyad Gemileri yakıp askerlerine geri dönüşün olmadığını gösterip, o askerleri ileri gitmek ve düşmanı yenmekten başka seçenek olmadığına inandırmasaydı, düşmanı yenip Endülüs Devletini kurabilir miydi?

 Ne demiştik yazımın başında? Dünyada değerler üretenler asla ölmezler… Tarık Bin ziyad’ın cesedi çürüdü… Ama ismi Cebeli Tarık boğazında yaşıyor.

 


Bu haber toplam 504 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları