HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

Kaldığımız Yerden Devam Edelim; Evlilik Takım Oyunudur Diyorduk!

18 Kasım 2019 Pazartesi Saat: 08:29

Önceki iki yazımızda futbol metaforu üzerinden genel olarak ailenin özelde ise evlilik müessesinin mevcut manzarasından, bugünkü durumundan bahsetmeye çalışmıştık. Bütün iyi niyetli, ziyadesiyle sağduyulu anlamalara rağmen evliliğin bir takım oyunu olmaktan ve aynı takımın oyuncusu olmaktan çıktığını söylemiştik. Diğer taraftan bugün için evliliğin aynı sahada gerçekleşmesine rağmen çiftlerin iki rakip takıma bölündüğünü ve iki rakip takımın oyuncusu gibi davrandıklarını eklemiştik. Böyle bir sosyo-psikolojik manzarada önemli olan maçın kendisidir. Önemli olan maçın başından sonuna kadar fairplay kuralları çerçevesinde gerçekleşmesidir. Bu anlamda belki de biz aile terapistlerine düşen en büyük sorumluluk, çiftler arasında gerçekleştiğini öne sürdüğümüz maçın centilmence, fairplay kuralları çerçevesinde gerçekleştirilmesine katkı sunmaktır.

Peki, ne oldu da aile müessesi bu hale geldi? Esasında bütün bunların olacağı daha dünden belliydi. Her ne kadar dilim tam anlamıyla söylemeye varmıyorsa da bu durum, aslında biraz da kaçınılmaz bir süreçti. En azından bu bizim tecrübemiz için böyledir. Bizim gibi her beşeri tecrübeyi sosyolojik dinamiklerinden soyutlayıp, zaman ve kıvam mefhumunu yok sayarak yaşamaya kalkan her sosyal yapı belli kopuşları, büyük çatırdamaları elbette yaşar. Beşeri tecrübe zamana ve deneyime dayalıdır. Oysa biz o mesafeleri atlayarak, zıplayarak aşmayı denedik. Bunları söylerken de düne, eskiye dair bir güzelleme yapmadığımı ısrarla söylemek isterim. “Bizim eski aile yapımız” diye söze başlandığında mevzunun ne hale geldiğini çok iyi biliyoruz.  Düne, eskiye dair her anlatı biraz nostalji rüzgarıyla maluldür. Ve tarih suni teneffüsle yaşamaz.

Olan şuydu aslında, menşei ve muhtevası tırnak içinde belli olan beşeri bir tecrübeyi biz mal bulmuş mağribi gibi üzerimize geçirdik. Büyük gelmesini, üzerimize olup olmamasını ya da bizi sıkıp, kasmasını dert etmedik. Evet modernizmden bahsediyorum. Bahsediyorum ve müsaadenizle en azından sebepler bahsine burada bir üç nokta koyuyorum. Mevzu hayli uzun ve çetrefilli çünkü. Ama beni burada esas ilgilendiren nokta bugün itibariyle aile bağlamında yaşadığımız değişimin gözden kaçan diğer noktaları.

                Futbol metaforu üzerinden devam edersek eğer, futbolda takımlar ve rakip takım oyuncuları dışında başka faktörler ve kişiler de söz konusudur. Mesela hakem! Bugünkü evlilik ilişkilerini iki rakip takım oyunu olarak kurguladığımızda hakem neye denk gelmektedir? Sonra saha neresidir? Seyirci kimdir ya da kimlerden oluşmaktadır? Teknik heyet kimlerden oluşmaktadır?

Evlilik ilişkilerindeki değişimle beraber evliliğe dair ifade ettiğimiz konumlar da, roller de değişmiştir. Topyekûn bir değişmedir bu. Bir öncelik sonralık durumu söz konusu değildir. Esasında büyük değişme bütün bu süreçleri ve ilişkileri belirleyen referans sisteminde ve nihayet anlam dünyasında olmuştur. Hakem mesela, geride kalmaya başlayan evlilik ilişkisinde değerlerden, ahlaktan ve hatta yer yer düpedüz dinden hareketle bir fonksiyon icra ediyordu. O müşahhas bir kişi olarak değil belki ama anlam olarak, bir değerlendirme, karar verme mekanizması olarak görev ifa ediyordu. Bugünkü evlilik ilişkilerinde hakem görece değerden ve ahlaktan bağımsız, dinle zaten kopuk işlev gören, kelimenin en bilinen anlamıyla “ modern hukuk” tur. Bugün evlilik ilişkilerinin sorun gidericisi ve yaptırım uygulayıcı mekanizması müesses modern hukuk sistemidir. Hakemin referans sistemi de icra ettiği fonksiyon da değişmiştir. Diğer taraftan teknik ekip de değişmiştir. Değişen evlilik ilişkilerinde sahip olduğu bütün bir değer dünyasını terbiye, edep, görgü, rikkat gibi kavramlarla evlatlarına aktaran aile büyükleri teknik kadrodan çıkarılmışlardır.  Onların yerine, önceliklerden, paylaşımdan, eşitlikten dem vuran ilgili uzmanlar, farklı branşlardan meslek erbapları ve biz aile terapistleri bütün görgüsüzlüğümüzle geldik oturduk. Ve nihayet saha da değişti. Değişen evlilik ilişkileriyle beraber bütün bir evlilik sürecinin gerçekleştiği sahne genel itibariyle sosyal dünyada belirsizleşti. Takdire, iltifata, tenkit ve ikaza açık olan evlilik ilişkisi “özel alan” ayrımıyla küçülmedi, sosyal alanda iyice muğlâklaştı. Öyle bir muğlâklaştı ki o sahne, çiftler arasındaki “mahrem alan”ın da nerede başlayıp nerede biter olduğu anlaşılamaz oldu. Bırakın sosyal çevreyi aile büyükleri olarak anne babalar bile karı koca olan çocukları arasındaki ilişkiye dair en küçük bir tenkit getiremez, ikaz da bulunamaz oldular. Her söyledikleri söz “özel alan” duvarına çarptı. Diğer taraftan değişen evlilik ilişkilerinde çiftler, iki insanın ortak anında ve yakınlığında gerçekleşecek mahreminde mahremi hallerini, canlı yayında, kameralar önünde konuşmaktan çekinmez oldular.          

    


Bu haber toplam 779 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları