HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Bozuk Yollar Yolsuz Bisikletler Çirkin Görüntüler

19 Kasım 2019 Salı Saat: 08:33

Atatürk Mahallesi, Anafarta okulları, Atatürk Lisesi çevresinde oturuyor, şehir merkezine gitmek için her gün neredeyse aynı güzergâhı kullanıyorum.

Yollarımız, parke taşıyla döşeli(?). Nedense yürürken hep benim ayaklarıma takılıyor taşlar. Arabamla gidip gelirken hep çukurlara benim arabam düşüyor. Sanki köyde, patika yollardan gidiyorum. Asfalta inene kadar aracımla bir o yana bir bu yana kavisler çiziyorum. Hızlı gitmen mümkün değil zaten, çünkü okul çevresi, öğrenciler, çocuklar var. Asfalta inince bir oh, çekiyoruz aracımızla. Her neyse araç işini geçelim. Yaya olarak okullar bölgesinden aşağıya doğru inerken, aylardır bir çukurun kapatılamadığına şahit oluyoruz. Bir ay içinde bu çukuru düzeltmek için üç beş işçi geliyor, çukuru açıyor, kumla doldurup parke taşlarını dizip gidiyor. Ertesi gün ne oluyor biliyor musunuz? Aynı yer yeniden çukur oluyor. Benim tanık olduğum aynı yer üç sefer aynı şekilde düzeltilmeye çalışıldı. Demek ki olmuyor, sorun başka her halde diyecek bir babayiğit de çıkmıyor. Aynı terane devam ediyor. İşin maliyet yönünü gündeme getirmiyorum…

Devam ediyorum yoluma. Sahile çıkıyor, aheste aheste yürüyorum. Hava güzel, tam da gezme havası. Hava güzel de görüntü güzel değil. Yol kenarındaki likistrum ve bodur çamlardan oluşturulmuş bitkisel bariyerlerin görüntüsü rahatsız edici. Neden mi? Bu ağaçlar uzadıkça, işin ehli olanlar tarafından budanır ve değişik şekiller oluşturulur. Bu şekiller etrafa bir güzellik ve ferahlık verir. Belli ki bu işi yapan firma eski firma değil. Çünkü eskiden çok güzel budama yapılıyor, hoş görüntüler oluyordu. İhale başkasına verilmiş ya da kullanılan elemanlar bu işi bilmiyor ya da yeni öğreniyor olabilir. Kesimler hem güzel değil hem de simetrik değil. Bitkisel bir duvar, bariyer görünümü yok ortada. Yamuk yumuk; kimi yerde dar, kimi yerde geniş, bir acayip şekil gözlerimizi tırmalıyor. Bu manzara Çamlık mevkiinden Köprübaşı mevkiine kadar aynı şekilde devam ediyor.

Sonra, kaldırım kenarlarında, İskele mevkiinde ve birkaç yerde daha insanların bisiklet kullanmalarını sağlamak için istasyonlar var. Çok güzel düşünülmüş. Gençler, işi olanlar, spor yapanlar kullanıyor. Aslında bütün mahallelere yaygınlaştırmak lazım... Belki böylece şehirdeki araç trafiği azalır. Ünye gibi bir şehirde çok da güzel olur kanaatindeyim. Ancak… Bu kadar güzel bir hizmet için bizim uygun bir bisiklet kullanım güzergâhımız var mı? Bisikletleri belli istasyonlara koymuşuz da hani bu bisikletlerin yolları? Asfalttaki iki taraflı park edilmiş otomobiller hiç Ünye’ye yakışıyor mu? Sırf gelir getiriyor diye bu duruma göz yummak doğru mu? O yerlere bisiklet güzergâhı yapılamaz mı? Hâlihazırda bisiklet kullananlar kaldırımları kullanıyor. Bu ne kadar doğru?Bisiklet yollarını yaygınlaştırıp, bisiklet kullanımını farklı etkinliklerle teşvik edip, bu konuda Ünye’yi cazibe merkezi haline dönüştürmeli değil miyiz?

İşin asıl sıkıntılı olan kısmı bütün bunları yöneticiler, yönetime yakın kimse görmüyor mu? Bunlardan rahatsızlık duymuyor mu? Ayrıca belediyeyi ilgilendiren bu sorunları hiçbir belediye çalışanı da mı görmüyor? Yoksa bizde mi bir anormallik var? Çevremize olumsuz bakışlar atıp, problem mi çıkarmaya çalışıyoruz yoksa?

Bir Ünyeli olarak olumsuz, çirkin görünen her şey beni rahatsız ediyor. Bizi bilen biliyor. Asıl üzücü olan bu işin başında olanların, sorumluluğunu taşıyanların vurdumduymazlığı… Bir yerde bir yanlışlık, kötü gidişat varsa buna ilk dur, diyecek olan kişiler yöneticilerin en yakınındakilerdir. Yoksa bu arkadaşlarımız sokaklarda gözleri kapalı mı dolaşıyor?

İnançlı nesil iddiasında olanların, sokaklarda, sahilde olan rezillikler hakkındaki düşünce ve tavırlarını yazımızın konusu yapmıyorum. Şimdilik belediyeyi ilgilendiren sorunlara dikkat çekmek istedim.

Onu da ne kadar ciddiye alacaklar göreceğiz…


Bu haber toplam 562 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları