HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
5 Haziran 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Takvim ve Zaman

27 Kasım 2019 Çarşamba Saat: 08:49

İnsanoğlu, zamanı ve bir günü

Bölme işini bir çırpıda bulmuş değildir.

Bunların bir düzene sokulması,

Uzun zaman almıştır.

 

Yılbaşının yaklaşması ile yılbaşı ve yeni yıl ile ilgili bir dizi yazı hazırladık, bu yazı dizilerinde:

Takvim ve zamanın bulunuşu, ilk takvim, sıfır yılı nasıl bulundu, Hz İsa’nın doğumu, yılbaşı, Noel Baba kimdir, Noel nedir, biz yılbaşında neyi kutluyoruz, Noel ile karıştırılan yılbaşı, yılbaşında neden hindi yenir? eski Türklerde yılbaşı, yıl neden 2019, yılbaşı kutlamayı günah sayan bazı kesimlerin bunu neye dayandırdıkları ve bütün bunların çıkış noktası olan Hz İsa kimdir ne zaman, nerde doğmuş ve nasıl peygamber olmuş gibi her yılbaşı yaklaşırken konuşulan ve merak edilen konuları işledik, cevaplar bulmaya çalıştık, bugün ilk olarak

 

Zaman

Dünyanın kendi ekseni çevresindeki bir dönüş süresine "gün" diyoruz. Günün askatlan: saat, dakika, saniye ve salise'dir. Bunlar altmışar altmışar büyür, küçülür. Günün üskatları: Hafta, ay, mevsim, yıl ve yüzyıl diye adlandırılırlar.

 Zamanın, belli bir olay başlangıç alınarak sıralanmasına ise "takvim" denir.

İnsanlar önce yılın bilincine vardılar, yani her 12 ay geçtikçe yılın aynı mevsimin aynı günlerine geldiğini anladılar

Sümerler ve Asurlular olayları, ay ve güneş tutulmalarına göre ya da yangın, deprem, kıtlık gibi şeylere göre sıralıyorlardı.

Gündüz güneşli günlerde "güneş saati", geceleri ve kapalı hulutlu günlerde ise kum ve su saatleri, zamanı dilimlere ayırmada kullanılıyordu, bugün bizim kullandığımız zaman ölçüleri ve takvim, üzerindeyaşadığımız dünya koşulları için geçerlidir.

İnsan oğlu, zamanı ve günün eşit ölçüde parçalara ayrılma işini bir çırpıda bulmuş değildir. Bu parçalardan herbirinin benimsenişi, kullanılışı, adlandırılışı, uzun zaman almıştır.

Asurlularda hafta beş gündü. Asurlular (M.O. 1900-612) saati bilmiyorlardı. Oysaki Mısır Firavunları (M.O. 2000-1900) yıllarında "kum saati" kullanılıyordu.

Anadoluda hüküm sürmüş olan Etiler'in, takvimden pek haberleri yoktu. Günlerin yedilik guruplarda toplanmasını eski Mısırlılar, ve Yahudiler biliyorlardı. Eski Yunanlılar her ayı onar günlük dönemlere ayırmışlardı. Romalılar, gitgide günleri haftalar halinde dizmeye başladılar ve bu uygulama İmparator Augustus zamanında tamamlandı.

 

Takvim

Eski zamanlarda insanlar, zamanı güneş ve ay’ın hareketlerine göre tahmin etmeye çalışmışlardır, dünyanın hareketlerinin  yıllık ve mevsimsel değişiklikler oluşturduklarını fark etmişler ve  takvimler yapmışlardır.

Bildiğimiz anlamdaki takvimin temelleri  Sümerler tarafından atılmıştır. M.Ö 3500-4000 yılları arasında Sümerler ilk takvimi ortaya çıkarmışlardır. Bu takvim 12 aydan oluşuyordu. Sümerler, bir yılın 365 günden oluştuğunu fark etmişlerdi. Buna göre bir yılı 12 aya bölmüşler ve her ayda ortalama 30 gün olduğunu bulmuşlardı.

Yılın günlerinin haftalara, aylara ve mevsimlere bölünmesinin bilincine varıldıktan sonra asıl önemli konu, günleri, ayları ve mevsimleri sabit tutacak bir takvim bulmaktı

Bu takvim mekanizması, Sümerlerden Orta Doğu ve Anadolu’ya yayıldı. Mısır ve Yunanistan üzerinden de Roma’ya geçti.

Günümüzde kullandığımız Miladi Takvim Romalılardan gelmiştir.

M.Ö 46 yılında Mısır’ı fetheden Jül Sezar, Mısırdaki astronomların yardımıyla yeni bir takvim ortaya çıkarttı. Eski takvimin yerine ortaya çıkan bu takvim, günümüzdeki takvimin temeli sayılır.

16 cı Yüzyıla gelindiğinde Papa Gregory bu takvimde bazı düzenlemeler yaptı ve bu takvimi Gregoryen Takvim olarak kullanmaya başladı. Dünya’da şuanda en çok kullanılan takvim, Gregoryen yani Miladi Takvim’dir.

Hz İsa’nın  doğum günüyle başlar. Bir yıl 365 gün 6  saattir Bir yıl da 52 hafta vardır. Her hafta 7 günden oluşur. Bir gün ise 24 saattir.

Papa Gregory  Jülyen takviminindeki eksiklikleri düzeltmiş,  bu düzeltilmiş takvime  Miladi takvim ya da Gregoryen takvimi denilmiştir. Bu takvim Hz İsa’nın doğumunu (Milad) takvim başlangıcı ve Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı “1 yıl” olarak belirlenmiştir.

Gelecek konularda takvimin başlangıcının neden Hz. İsa’nın doğumu ile başladığını da yazacağız.

O bu işi yaparken, dünyann öbür yerlerindeki sağlam temellere dayanmayan değişik takvimler kullanıyorlardı

Gregoryen takvimi bugün uluslararası ilişkilerin zorunlu kılması, kullanılışındaki pratikliği ve doğruluğu dolayısı ile hemen hemen bütün dünya uluslarınca kullanılmaktadır.

 

Türkiye’de Miladi Takvim

Osmanlı İmparatorluğu önce Hicri sonra da Rumi takvimi kullanmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti devrimleri yapılırlken 1 Ocak 1926’da miladi takvime geçmiştir. Yılbaşı 1 Ocak olan miladi takvim kabul edilmiştir. Miladi takvim sonrası, resmi tatil günü Pazar olarak değiştirilmiştir.

Kaynak: ZAMAN ÖLÇÜMÜ VE TAKVİM - NEŞET ÇAGATAY

 

Gelecek hafta: Neden 2019 yılındayız?


Bu haber toplam 783 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları