HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

Gıda Allerjisi İle Gıda İntoleransı Arasındaki Fark Nedir?

2 Aralık 2019 Pazartesi Saat: 09:00

Gıda intoleransı ve gıda allerjisi  en çok karıştırılan tanımlardan birisidir. Öncelikle bu ikisi farklı şeylerdir. Her ikisinde de bağışıklık sistemimiz antikor oluşturur ama bu oluşan antikorlar ( koruyucular ) birinde IgG iken diğerinde IgE’dir. Bu ikisinin ayırımını iyi yapmak, tedaviyi de kolaylaştıracak ve başarılı kılacaktır.

Bir bakışta söylersek: Gıda alerjisi erişkin nüfusunun en fazla  yaklaşık % 2- 3 'ünü etkileyecek kadar nadir görülür, fakat alerjik bir reaksiyon olduğundan  akut yani ani gelişen bir durumdur. Vücudumuzun bağışıklık ( koruma ) sistemi, vücuda giren maddeyi, ilacı, gıdayı, yiyeceği veya içeceği ‘’ yabancı- düşman ’’ kabul ettiğinden, alarm verir, onu dışarı atabilmek için IgE (immünglobulin E) antikorlarını yani koruyucularını üretir.

Kısaca Gıda allerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin belirli bir

Yiyecek veya içeceğe ( fındık, fıstık, domates, soya fasulyesi, deniz mahsülleri, penisilin antibiyotiği, küf mantarları, ev tozları, mite’lar vb. ) karşı gösterdiği ani yanıttır. Tehlikeli olabilir. Çok ani gelişen gıda allerjilerinde ölüm bile görülebilir.

Gıda allerjisi insanlarda sadece % 2-3’lük bir popülasyonda görüldüğü halde, gıda intoleransı ise neredeyse insanların yarısında görülür, yaygındır. Yani her iki kişiden biri gıda intoleransı tanısını rahatlıkla alabilir. Bu kadar yaygın yani.

Gıda allerjisi besin alındıktan hemen sonra ani olarak ortaya çıkarken,  gıda intoleransı ise besinin alınmasından sonra 3 gün süresince belirti ve bulgularını göstererek tanınır.

Gıda intoleransında ortaya çıkan belirti ve bulgular, kişide huzursuzluk ve rahatsızlık hissi doğurdukları için, yaşam kalitesini bozarlar. Gıda alındıkça giderek yaşamı güç ve konforsuz hale getirirler.

Gıda intoleransında temel eksiklik, aslında gıdanın iyi sindirilememiş olmasından kaynaklanır. Mide barsak sisteminde iyi sindirilemeyen proteinler barsak duvarından emilerek kan dolaşımına geçerler, bu gıda proteinlerini yabancı bir madde olarak algılayan bağışıklık sistemimiz bunlara saldırması ve yok etmesi için IgG antikorlarını yani koruyucularını üretir.

Bu tepki aslında, bağışıklık sisteminizin normal bir tepkisidir. Fakat, işte tam da bu noktada bağışıklık sistemimizi devamlı bu şekilde yorarsak, cephaneyi bitirirsek vücutta birtakım sıkıntılar ortaya çıkmaya başlar. Bu sıkıntılar bu durumla ilgili olabildiği gibi bu durumun tetiklediği diğer sistemlerle de ilgili olabilir. Bu sıkıntılar yani belirti ve bulgular: Genel anlamda yorgunluk, halsizlik, enerji düşüklüğü, irritabl Barsak Sendromu belirti ve bulguları, karında şişkinlik, obezite’nin tedavisinin direnç göstermesi, ciltte egzema, akne, psöriasis, kaşıntı, eklem ağrıları, romatizmal ağrılar ve artrit, kronik baş ağrısı, migren, solunum problemleri, astım, rinit gibi belirti ve bulguların yanında psikolojik durumlar da eklenince panik atak, depresyon, dikkat bozukluğu, hiperaktivite  en öne çıkanlardır.

Gıda intoleransını tanıyabilmek için ELİSA (gıdaya özgü IgG enzim bağlı immünosorban tayini) yöntemi kullanılmaktadır.

Dört tane IgG alt tipi vardır. Normal insan kanında IgG1 en yaygın olanıdır, toplam IgG'nin yaklaşık % 70'ini oluşturur, bunu IgG2 (%22 ), IgG3 (% 6 ) izler. En düşüğü ise IgG4 ( % 2’si )’dür. Dolayısıyla oluşabilecek gıda intolerans belirti ve bulgularına katkıları da kanda bulunma oranları ile doğru orantılı olur.


Bu haber toplam 1.215 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları