HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

Bir ucube proje! ÜNYE LİMANI

2 Aralık 2019 Pazartesi Saat: 09:02

Ünye Limanı inşasına balıkçı barınağı olarak başlanmıştı. Çeşitli ayak oyunları ve çimento fabrikasının dayatması ile sözde liman olarak bitirildi. Keşke düzgün, modern bir liman olsaydı. Kil, çimento tozu, kömür nakli yapılıyor. Toz ve pislikten göz gözü görmüyor. Balıkçı motorları ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımların olmamasından şikâyetçi. Gelen gemiler pis atıklarını kaçak olarak etrafa boşalttıkları ifade ediliyor. Sözde tersane olan tesiste kaçak asbestli gemi söküldüğü iddiaları var.

Şimdi propaganda ile yeni liman yapılacağı tartışılıyor. Ortada plan, fizibilite çalışması veya devlet planlama katında uluslararası projenin adı sanı geçmiyor. Böyle olunca konuşanların hangi yetki veya bilgi üzerine yapıldığını söylemek veya yorumlamak zor.

Türkiye'de maalesef liman demek kirlilik demektir. Çünkü çağdaş, batı tipi projelerle uygulanmıyor. Transatlantikler değil, çöp konteyneri taşıyan yük gemileri gelecek. Cevizdere tarım arazileri depolama ve sözde sanayi tesislerine feda edilecek. Küresel soyguncular ve rantçılara daha çok fırsat yaratılacak. Oysa Karadeniz'de buna hevesli ve uygun olan başka yerler var. Böyle bir proje Ünye yararına değil. Siyası çıkar projeleridir. Liman projesini ilk seslendiren de hiçbir şeyi Ünye hayrına yapmayan, sonra bavulunu toplayıp kaçan bir OBB reisidir. Çimento fabrikası da Ünye'nin kalbine böyle anlayışla dikilmişti. Çimentonun Cevizdere'den taşınması gerekir. Akkuş Tifi Yaylası'da daha çok hammadde vardır. Çimento tozlarını ya raylı sistemle veya kapalı borularla akıtabilirler. Akılları ermiyorsa onlara bedava proje göstermiş oluyoruz.

Bazı siyasi rütbeliler liman yeri için öneride bulunuyor. Fener'den veya Topyanı'ndan başlayan mendirekten bahsediliyor. Bu söylentiler Ünye'yi bir kez daha öldürür. Bu işler siyasilerce değil, bilim ve teknik platformda tartışılırsa ancak anlamlı olabilir.   

 

 

 


Bu haber toplam 816 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları