HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Terbiye

3 Aralık 2019 Salı Saat: 08:51

Terbiye; kişiyi yavaş yavaş ruhen ve bedenen yetiştirmek, olgunlaştırmaktır. Bu nedenle doğduğundan itibaren çocukları eğitmeye çalışırız. Gelecekte hem kendine, hem ailesine, hem de topluma faydalı olsun diye. Terbiye aile, okul ve toplum tarafından verilir.

 

Çocukları eğiterek terbiye için tüm çabalar sarf edilir. Yemesinden içmesinden tutun, her hareketi kontrol altında tutulur. Hatta kalıba sokulmaya bile çalışılır. Amaç terbiyeli yetiştirmektir.Bazen hedeflere ulaşmak tutmayabilir. Çocuğumuz istediğimiz gibi yetişmeyebilir.”Terbiye, ana kucağında başlar; her söylenilen kelime, çocuğun şahsiyetine konan bir tuğladır.” (Namık Kemal)

 

Çocuğu sadece aile tek başına yetiştiremez. Sokağı ve çevrenin etkisini de düşünmek gerekir. Okulda öğrendiklerini göz ardı edemeyiz. Aslında çocuklara terbiye bunlarla beraber verilir.

 

Her insanın yaradılışı farklıdır. Bir ruh yapısı vardır. Büyüdükçe aileden, çevreden ve okuldan aldıklarını da birleştirerek yetişmiş olacaktır. İyi insan diye tabir ettiğimiz gibi yetişirse işte terbiyeli olmuş olacaktır. Amaç terbiyeli insan yetiştirmek değil midir?

 

Terbiye sadece anlatmakla olmaz. İnsan öğrendiklerinin çoğunu görerek öğrenir. Kuranı Kerim bile insanları uyarırken örneklerle olayları anlatır, beynine iyi yerleşsin edepli ve terbiyeli yetişsin diye. İnsanlar aslında görerek daha iyi öğrenir. Uygulamalı yapılan eğitim bizim yaşadıklarımızdır. Taklit edilmeyiz mi çocuklar tarafından?

“Hiçbir ana-baba evladına iyi bir eğitimden (terbiyeden)  iyi bir ahlaktan daha değerli miras bırakamaz” Hadis

 

Verilen terbiye kişinin ahlakını ortaya koyar. Bizimde isteğimiz terbiyeli kişilerle beraber toplumda yaşamaktır.  Her şey zıddı ile bilinir veya zıddından öğrenilir. “Ben terbiyeyi, terbiyesizlerden öğrendim.” (Ebu âlâ Ma’arri)İyinin iyi olduğunu kötülükten kötüden öğrenilir. Geleceğimiz için terbiyeli kişilere ihtiyacımız var. Ahlaklı insanlara ihtiyaç var.

 

Ahlakın kaynağı da önemlidir. Toplumların kabul ettiği ahlaklar da farklıdır. İnsan iyi ve kötüyü yaşayacak kabiliyetle yaratılmıştır. Ahlakın kaynağı din olursa işe yarar. Doğru bulunmuş olunur. Dinin dışına çıkmayı insan daha kolay yapar. Arzu ve istekler bunu emreder.

 

Ahlak, topluma yararlı ve iyi olan şeylerdir. Gayesi de iyi olanları yapmaktır. İyi kabul edilenler yapılmazsa ahlaki sorunlar ortaya çıkar. Toplumun bozulması ahlaki sorunlardan dolayıdır. Bu nedenle terbiyeye ve terbiyelilere ihtiyaç vardır. Ahlaki sorunlardan kurtulmanın yolu ise terbiyeli insanlar yetiştirmektir.

 

Terbiyeli insan samimi ve dürüst bir insandır.

Terbiyeli insan saygılı ve vicdanlı bir insandır.

Terbiyeli insan merhametli ve adil bir insandır.

Terbiyeli insan insaflı ve hoşgörülü insandır.

Terbiyeli insan değer bilir, hatır bilir, vefa bilir.

Terbiyeli insan yalan söylemez, iftira etmez, dedikodu yapmaz.

Terbiyeli insan haklara ve özgürlüklere sayılı olur.

Unutmamalı ki hayat iyi ve iyilerle yaşanırsa güzeldir.


Bu haber toplam 900 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları