HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

I.Atalık Tohum Takas Şenliği

3 Aralık 2019 Salı Saat: 08:53

Organize Yaşam Bölgesi…

Ordu-Fatsa-Kabakdağ ve Çevresindeki 12 Mahalle (Eskiden Köy)…

Kendimi bu kadar mutlu hissettiğim bir şenlik daha hatırlamıyorum.

Herkes mi mutlu olur. Çoluk, çocuk, yaşlı kadınlar, yaşlı erkekler, genç insanlar vs. hepsi mutlu.

Bu şenlikte satış yoktu, takas vardı, yıllar öncesinin alışveriş tarzı, kriz ve savaş dönemlerinin ticaret anlayışı takas.

Ne kadar keyifli, sen de olan atalık tohumları sunuyorsun, sen de olmayan atalık tohumlara sahip oluyorsun.

“bu ekmeklik mısır, babamın dedesinden, sekiz sıra mısır, bu da çorbalık mısır, bu da 100-150 yıllık tohum” diyor Ömer Bey diğer tohumlarla yan yana bırakırken heyecanla

“ bu fasulye erken, bu 40 günde ürün verir, bu Gürcü Fasulyesi, bu tohumundan çok az bulunur fasulyeleri çok iri ve ipliksiz oluyor…”

Bir kadın,” atalık patlıcan tohumunuz var mı acaba? Diye soruyor,

“tatlı biber, tatlı kabak, kara kabak tohumları bunlar” derken

Bir diğer kadın çok değerli bir mücevher parçası gibi” bu mısır tohumları Batum’un köyünden, bu fasulye tohumları çok kıymetli, fasulyeleri çok lezzetli, bunlar da 40 günde ürün veriyor, bu pıtlak mısır…”

Bir sürü muhabbet yanı sıra Fatsa Belediyesi tarafından ikram edilen Gürcü Kavurması ve Pancar Çorbası yanında Akkuş’tan patates hatta Muhacir üzümünden papa ve çay da ikram edildi.

Her insan çok değerlidir, her insanın da bir diğerinden öğreneceği şeyler vardır ve bu şenlikte yaşı epeyce ilerlemiş insanların bilgi ve tecrübeleri de baş tacı oldu.

Çocukların sevinci inanılmaz, ellerinde Fatsa Ziraat Odası’nın dağıttığı pembe minik çantalar içinde ki fidelerle şenlikte yer alan tüm köyleri (mahalleleri temsil eden her masaya uğradılar ve meraklı gözlerle” bu nedir, bu ne tohumu, bundan alabilir miyiz?” gibi sorularla şenliğin en güzel görüntülerini sundular bize.

Fatsa Ziraat Odası standında da her türlü yerli tohum bol miktarda bulunuyordu.

Gelmiş geçmiş en güzel iklimli Kasım ayının son Pazar gününde hafif bir serinliğe rağmen oldukça keyifli, sevimli, hatta herkesin ama herkesin kendisini mutlu hissettiği bir şenlik yaşandı Kabakdağ’ ı Köyü (mahalle) Meydanı’nda.

Meydan düzenlemesinin girişi olarak hazırlanan tak açılışı da bu vesile ile yapılmış oldu ve bir taşla iki  kuş, herkeslesin çok mutlu olduğunu da sayarsak üç kuş yakalanmış oldu.

Açılışa Ordu AKP Milletvekili Ergün Taşcı, Fatsa Beld.Başk.Ethem Kibar, Fatsa Ziraat Odası Başk.Haydar Gürsu ve birçok hem yerli (aynı topraklı) insanımız katıldı.Katkıları, destekleri ve bizzat katılımları için başkanlarımıza Organize Yaşam Alanı Derneği, Kabakdağ, Eko Tarım ve Eko Turizm adına çok teşekkür ederiz.

Gerçekten çok teşekkür, yıllardır üst düzey bürokratlarca  görmezden gelinen çalışmaları gerçekleştiren emektarlar adına da.


Bu haber toplam 740 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları