HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

YILBAŞI YAZILARI (2) Hangi Yıldayız? -2016-2020-2026-2028-2300

4 Aralık 2019 Çarşamba Saat: 09:15

Kullandığımız takvimi başlangıcı

İsa peygamberin doğumudur, o yıl sıfır 

olarak kabul edilmiş ve bugün

kullandığımız takvim başlatılmıştır

 

 

Fakat İsa Peygamberin doğum tarihi  tartışmalıdır.

Bir kısım tarihçilere göre sıfır yılından dört yıl önce, bir görüşe göre de sıfır yılından altı yıl sonradır. Bu nedenle içinde bulunduğumuz 2020 yılı çok doğru değildir. Bu durumda bir görüşe göre 2016 bir görüşe 2020 bir görüşe göre  2026 diğer bit görüşe göre de 2300 lü yıllardayız.

Yine bazı tarihçiler Hz. İsa’nın Eflâtun (MÖ y. 427-347) zamanında yaşadığını yazarlar. Bir başka bilgiye göre de Büyük İskender’in Babil’i fethinin üç yüz üç sene sonrasında MÖ 28 de İsa’nın doğduğuna inanırlar. Yahudiler, Hz. İsa'nın peygamberliğini tanımaz.

Tarihçiler tartışa dursun biz bir yılı daha yavaş yavaş geride bırakıyoruz 2019  yılı iyilikleri ve kötülükleri ile birlikte hayatımızdan çıkıp gidiyor.

3000 yılını bugün hayatta olanlardan çok az kişi görecek, bugün yeni doğanlar belki üç bin yılına ulaşacaklar.

1950’ li yıllarda biz daha çocuktuk acaba iki bini görebilecek miyiz diye konuşuyorduk. Elili yıllarda, iki binde şunlar olur diye beklediğimiz şeylerden çoğu gerçekleşmedi, biz iki binden çok daha fazla şeyler bekliyorduk. Meselâ cep telefonunu biz 1950 li yıllarda biliyorduk bizim için sürpriz olmadı, televizyonu da biliyorduk, bilim kurgu filmlerinde görmüştük.

Yaklaştığımız yılbaşı başlangıçtan bu yana geçen 2020 ci yılbaşıdır.  Oturup karar vermişler, 2020 yıl önce İsa Peygamberin doğumunu takvimim başlangıcı yani sıfır yılı kabul etmişler.

Gerçi bu doğum Hristiyanlar arasında da biraz ihtilaflıdır, bir grup 26 Aralık’ta bir gurup 6 Ocak’ta,  bir grup MÖ dört yılında bir grup MS 6 yılında doğduğunu kabul eder, bazı bilim adamları da İsa Peygamber hiç yaşamamıştır der.

Tarihî ve dinî kaynaklar bu konuda fazla bilgi vermez. Hz. İsa'nın ne doğum günü, ne de ölüm yılı bellidir.

 

610 yıl sonra

Biz Müslümanlar olarak Kuranda anlatıldığı gibi İsa Peygambere inanmak zorundayız. Kuran İsa Peygamberin hak peygamberi olduğunu, fakat getirdiği din bozulduğu için İslam dininin gönderildiğini yazar.

İsa Peygamber’den 571 sene sonra İslam Dininin Peygamberi Hz. Muhammet dünyaya gelmiştir.

Hz Muhammet’e kırk yaşında iken MS 610 yılında Ramazan ayında Kadir gecesi Mekke yakınlarındaki Hira mağarasında Allahtan ilk vahiy gelmeye başlamıştır.
Hz Muhammet mağarada iken bir sesin kendisini çağırmakta olduğunu duydu, etrafına baktı kimseyi göremedi. Birden her tarafı çok parlak bir ışık kapladı, dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında Cebrâil'i gördü.

Cebrail  O'na:"Oku" dedi. Hz. Muhammed :"Ben okuma bilmem", diye cevap verdi. Melek, Hz. Muhammed kucaklayıp sıktı, sonra Alak Sûresi'nin ilk beş âyetini okudu: "Yaratan Rabb'inin adıyla oku” ve bu geceden sonra Kuran indirilmeye başlandı.

Biz o geceyi Kadir Gecesi olarak kutlarız.

 

Hz İsa

Genelde 24-25 Aralık gecesini, Katolik, Protestan, Süryani ve Rumlar      Hazreti İsa'nın doğum günü kabul ederler.

Rus, Balkan ve Ermeni kiliseleri ise Hz İsa’nın doğumunu 6-7 Ocak gecesi kutlar.

Bu geceye İngilizler Christmas,biz, Fransızlar ve Latinler Noel derler.  Christ, Hazreti İsa'nın Yunanca ismidir kurtarıcı manasına gelir, Mass ise bedene girmek demektir.

Fransızca Noel ise, Latince doğum manasına Natalis kelimesinden gelir. Latince Roma İmparatorluğu zamanında konuşulmuş, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, ve daha birkaç dile kaynaklık eden bir dildir, tarih, sanat, tıp ve din alanındaki terimler halen  Latince adları ile anılır. Günümüzde Latince konuşan bir topluluk veya ulus kalmadığı için Latince ölü dil olarak kabul edilir.

Hz İsa’nın doğduğu yıl Roma İmparatorluğu bölgeye hakimdi,

imparatorluğun bir dini yoktu, bölgelere göre pagan inançları vardı, tartışılan bir diğer konu da nerede doğduğudur.

Matta ve Luka İncilleri İsa'nın bugünkü Filistin topraklarında Beytüllahim kentinde doğduğunu iddia ediyor. Markos İncili ise İsa'nın doğum yeri olarak yine Filistin topraklarındaki Nasırıye kentini gösterir, Kuran-ı Kerim  ise yer belirtmez.


Ne Zaman Doğdu?

Ne zaman doğduğu da tam bir sır, iki bin yıldır bu sır çözülmeye çalışılıyor.  Tarih konusunda kutsal kitaplarda bir bilgi yok, İncil'deki tariflere göre İsa'nın MÖ 4 veya MS 6 yılları arasında doğduğu görülüyor, doğduğu şehir Beytüllahim mi yoksa Nazariye mi orası da belli değil.

Bir görüşe göre Makedonyalı İskender’in Babil’i ele geçirmesinin altmış beşinci senesinde (yaklaşık MÖ 266) İsa’nın doğduğunu kabul edilir.  
Kur'an'ı Kerim'de Hz.İsa'nın doğumu, Meryem Suresi'nde anlatılmıştır.

Hristiyan tarihçilerinin çoğu, İsa'nın bir  marangoz olduğu, şifa dağıttığı, Yahya peygamber tarafından vaftiz edildiği, "halkı isyana teşvik etmek" suçu ile Kudüs'te çarmıha gerildiği konusunda hemfikirdir. Kuran ise öldürülmeden önce Allah katına alındığını bildirir, çarmıha gerilen bir benzeridir.

 

Noel’de de anlaşamıyorlar

Hristiyanlar arasında da Noel’in tam tarihi konusunda bir anlaşma yoktur. Bazı iddialara göre İsa kış mevsiminde doğmamıştır. Luka İncili'ne göre İsa’nın doğduğu zaman çobanlar çayırlarda sürülerini otlatmakta idiler. Bazı kaynaklara göre 15 Nisan’da doğmuştur. Kur'an'a göre ise Meryem, hurmaların taze olduğu bir zamanda doğum yapmıştır. Günümüzde Hz İsanın doğumunda kullanılan çam ağacı, Noel baba, hindi yemek gibi simgeler sonradan uydurulmuştur.

 

Gelecek hafta: Hz. İsa’nın Doğumu

                          Ve bilmediğimiz hikayesi


Bu haber toplam 915 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları