HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

Türk Otomobilinde Devrim Günleri . İlk Türk Otomobili; Devrim

5 Aralık 2019 Perşembe Saat: 08:52

              Eğer proje devam ettirilmiş olsaydı , bu gün otomobil üretim alanında dünyada söz sahibi bir ülke olacaktık.”

           “Otomobil uçar gider/ Gönlüm gibi kaçar gider / Ben talihin peşindeyim / Talih benden kaçar  gider / Yaar  yaar,   yaar yaar / Güzel yolcu güle güleee..”  

        Türk insanının genel özlemi. Ayağını yerden kesecek, şöyle direksiyonuna kurulup   gaza basacağın,  çevreye de havanı atacağın  bir araban  var mı? Her şeye bedel.

          Hep bilinen bir şeydir. 1960’ ların başında Türkiye, kendi imkanlarıyla  bir binek otomobili yapmak istemiş, ancak,  yaklaşık altmış  yıla yakın zamandır  nedeni bir türlü  açıklanamayan bir şekilde, üretimini daha işin başında  kesmiş ve  başarıya  ulaşamamıştır. Adı ile uyumlu, Türk Devleti ve Milleti için bir ‘medarı  iftihar’  vesilesi  olacak olan bir ‘Devrim Otomobili’nin  talihi, dönemin, yukarıda verdiğimiz güncel moda şarkısındaki  gibi, bir türlü ona yar olmamış,  olamamış ve büyük ümitlerle başlanan bu büyük girişime sonunda güle güle denmiştir.

          Devrim Otomobili’nin çok bilinen hikayesi,  16 Haziran 1961 günü Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Dairelerinin yönetici ve mühendislerinin, Ankara’ da bir toplantıya çağrılmalarıyla başlar. Kendilerine tebliğ edilen bir yazıyla, görevin  TCDD İşletmesine verildiği ve bu amaçla gerekli  ödenek ayrıldığı belirtilerek  kendilerinden “  Ordunun cadde-binek ihtiyacını karşılayacak bir otomobil tipinin geliştirilmesi ve 29 Ekim Cumhuriyet  Bayramı  törenlerine kadar  yetiştirilmesi  istenmektedir.  27 Mayıs 1960 İhtilali’nin üzerinden bir yıl geçmiştir. Devlet idaresinde ve kamu yönetiminde, toplumun  daha çağdaş bir sosyal  düzenle yönetilebilmesi için,  ülkenin geleceğine dair,  ilgili ve gerekli  anayasal düzenlemeler  devam ederken, İhtilal  hükümeti,  kısa  bir süre içerisinde toplum önünde yıldızını parlatacak, gösterişli bir proje  planlamaktadır.

       O yıllarda,  gelişmiş  dünyada  bolca  kullanılan Chevrolet-Ford vb. gibi bazı  otomobil markalarının motor türleri incelenerek,  bir motor  modeli  tesbit edilir ve 4 zamanlı ve 4 silindirli, 50-60 BG- Beygir Gücü-nde bir motora sahip,   dört yada beş kişi alabilen, yaklaşık bir ton ağırlığında, orta boy denilebilinecek ebatlarda,  Türk otomobil tüketicisine has bir binek otomobil türü  imal  edilir. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı  törenleri için Ankara’ya törenlere götürülür.  ‘Devrim Otomobili’ törenler  sırasında kendisinden beklenen görevi  gereğince   ve başarıyla  yerine getirebildiği halde,  beklenmedik bazı eksiklikler,  devrin basını-gazeteleri tarafından abartılarak,  ertesi günkü baskılarda  bozuldu-yürümedi vb. şeklinde abartılı  başlıklarla verilir.

          Türk milletinin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma çabalarındaki  gayretine çok büyük bir canlanma getirecek, motorundan kaportasına kadar bizim kendi milli bir ürünümüz olacak, yan sanayileriyle birlikte Türk Otomotiv Sektörü’nün  metal-metalürji-elektrik-elektronik ve boya- dokuma vb. gibi   yan   sanayilerinde  yoğun  bir isdihdam    fırsatı yaratacak,  üstelik, parasının yurt içimizde kalacağı, hepsinden de önemlisi Türk  insanına, motorundan  bagaj bezine kadar, kendi öz sanayisinin ürünleriyle  donanmış bir otomotive sahip  ve şoför olmak gurur ve sevincini yaşatacak olan bir  atılım proje, daha başlangıçta sönmüştür.

         Şimdiki gençlik,   memlekette   tur  atan, çoğu ithal, yerli denilenlerin  ise,   motoru   döviz karşılığı   dışarıdan gelmiş, sadece  kaportası, kumaşı vs. si  yerli ve milli olan, adı, markası,  ünvanı,  her şeyiyle  yabancı,  yüz bir bilmem kaç çeşit çeşit, her yıl bir son modeli piyasaya çıkan   otomobil   bolluğunun içinde, özel araba  keyfi  yaşayan, şimdiki  gençlik, bizim o günkü duygularımızı  anlayamaz.


Bu haber toplam 746 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları