HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Ağustos 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Hz. İsa’nın Doğumu

11 Aralık 2019 Çarşamba Saat: 08:54

Yılbaşı ve Noel ile ilgili  ve yılbaşına kadar devam edecek olan  yazıların bu bölümünde bütün bu olayların ve ytrtışmaların çıkış noktası olan Hz. İsa’nın doğumuna bakacağız.

Yeni yıl, Noel kutlamaları, çam ağacı, yılbaşı ve Noel yemeğinde hindi yenmesi, bir kesimin bunları günah sayması, yılbaşı ile Noel’in birbirine karıştırılması, Hristiyan dini, İsa’nın çarmıha gerilmesi, göğe yükselmesi, Müslüman inancında çarmıha gerilmeyip doğrudan göğe yükseldiği  bir benzerini  çarmıha gerildiği  şeklinde  günümüze kadar gelen inanç ve tartışmaların ana kaynağındaki Hz İsa’nın bugün Filistin Toprakları içinde kalan Roma İmparatorlunun Yahudiye Eyaletinin Beytüllahim-Betlehem kentinde doğduğuna, inanılır.

Hz. İsa hakkında bilgiler az ve tartışmalıdır, Hristiyanların kutsal kitabı İncil zamanla bozulduğu ve birden çok sayıda İncil ortaya çıktığı için Hz. İsa'nın doğumuna ait çok net bilgi yoktur.

 

Hz İsa Nerede Doğdu?
Hz. İsa hakkında tartışılan bir diğer bir konu da nerede doğduğudur. Kuran-ı Kerim İsa'nın doğu bölgelerinin birinde dünyaya geldiğini söylüyor. 

Havarileri Matta ve Luka’nın yazdıkları İncilleri İsa'nın bugünkü Filistin topraklarında Beytüllahim kentinde doğduğunu iddia ediyor. Markos İncili ise Filistin topraklarındaki Nasıriye kentini gösteriyor.
Hz İsa’nın doğumu tam bir sır, bir diğer sır da hangi tarihte dünyaya geldiğidir. Hristiyan dünyası İsa'nın sıfır yılında yani takvimin başladığı tarihte doğduğuna inanır.

 

Kur'an'a Göre Hz. İsa'nın Doğumu 
Kur'an'ı Kerim'de Hz. İsa'nın doğumu, Meryem Suresi'nde  anlatılmıştır.

24-25 Aralık gecesi, Katolik, Protestan, Süryânî ve Rumlara göre Hazreti İsa'nın doğum günü kabul edilir. Rus, Balkan ve Ermeni kiliseleri doğumunu 6-7 Ocak gecesi kutlar. Hristiyan tarihçi ve teorisyenlerin çoğu, İsa'nın  Roma İmparatorluğu'nun Yahudiye eyaletinin valisi Pontius Pilatus'un emri ile Kudüs'te 33 yaşında yani MS 33 yılında çarmıha gerildiğini yazar.

 

 

Miladî takvim,

İsa'ya göre düzenlenmiştir.

 

Batı kiliselerince Îsâ’nın doğum günü sayılan 25 Aralık ise milâttan sonra IV. yüzyılda uzun tartışmalar sonunda kabul edilmiş bir tarihtir ve esasen Îsâ’nın doğumuyla alâkalı değildir.

25 Aralık Roma İmparatorluğu’nda güneş ilâhı Mithra’nın doğumu bayram olarak kutlanıyordu, hristiyanlığı kabul edince bu güne İsayı otutarak takvimi başlattılar

 

Çarmıhta mı Öldü?

 Hristiyanlar İsa’nın çarmıhta öldüğüne çarmıhtan alınıp gömüldüğüne ve gömüldüğü yerden diriklerek göğe yükseldiğine inanırlar. Kuran ise çarmıhta bir benzerinin öldüğünü Hz. İsa’nın gökyüzüne çekildğini yazar.

Hz. İsa hakkında doğruluğu kesin bilgiye ulaşabileceğimiz yegane kaynak,  Kuran'dır. Kuran'da, Hz. İsa'nın doğumu, hayatı, bu süre içinde karşılaştığı olaylardan örnekler, çevresindeki insanların durumu ve daha birçok konudan bahsedilmiştir.


Tartışmalı Doğum tarihi
Hristiyanlar arasında da doğumu konusunda tam bir anlaşma yoktur. Bazı iddialara göre İsa kış mevsiminde doğmamıştır. Luka İncili'ne göre İsa’nın doğduğu zaman çobanlar çayırlarda sürülerini otlatmakta idiler. Bazı kaynaklara göre 15 Nisan’da doğmuştur. Kur'an'a göre Meryem, hurmaların taze olduğu bir zamanda doğum yapmıştır.

Bazı kaynaklara göre Hz. İsa 24 Aralıkta değil de 6 Ocakta doğmuştur, bu nedenle bazı Ortodoks kiliseleri Noel’i yani doğumunu 6 Ocakta kutlarlar.  Bugün Hz İsa’nın doğumu akşamı (26 Aralık) kullanılan çam ağacı, Noel baba figürü, hindi yemek gibi simgeler sonradan uydurulmuştur, bu konular gelecek haftalarda  işlenecektir.

 

Asıl İncil Kayıp mı?

 Hz. İsa'nın tebliğ ettiği İncil, günümüzdeki İncil değildir. Hz. İsa’ya indirilen İncil’in orijinali bu­gün mevcut değildir. Günümüzdeki dört İncil, havarilerden Matta, Yuhanna, Luka ve Markos’un eliyle yazılmış kitaplardır.

Matta, Hz İsa ile gezerken gördüklerini, Luka Hz. İsa ile başından geçen olayları, Yuhanna, Markos... yine Hz. İsa ile olan anılarını, aynı olayı, birbirine zıt olarak anlatırlar.

Matta’nın İncili, Matta, Hz. İsa’yı son senesinde görmüş, ona inanmıştır. Ondan sekiz sene sonra İncil’ini İbranice yazmıştır.

Luka İncili: Luka, Hz. İsa’yı görmemiştir. İncil’ini Hz. İsa’dan 40 yıl sonra yazmıştır. Ama Hz. İsa gerçek İncil’de kendisi halka neyi anlatıyordu, bilinmiyor bu İncil kayıp, yani Hz İsa’nın anlattıklarını toplayan İncil ortada yok.

 

Gelecek hafta:

Noel ile karıştırılan Yılbaşı

 

 


Bu haber toplam 1.122 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları