HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Şubat 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

Son Nefese Kadar Kulluk mu ? -2 -

3 Ocak 2020 Cuma Saat: 08:59

     Nerede olursak olalım ne iş ve ne tahsil yaparsak yapalım, hangi mevki ve makamda olursak olalım; hiç değişmeyen vazifemiz Allah’a kulluktur. Biz bu dünyaya bunun için geldik. Kulluk vazifemiz ömrümüzün sonuna kadar devam eder. Terhisi ve emekliliği yoktur.  Marifet ve hüner, hoca, doktor, mühendis, eğitimci, iş adamı olmak değil;  Kul-Öğretmen, Kul -Doktor, Kul-Mühendis ve Kul-İş adamı... olabilmektir. Söze sıra geldiğinde kulluğunu inkar edeni bulmak imkansın ise de  Allah'ın kulu muyuz, paranın kulu muyuz, makamın kulu muyuz..? Bunlar ancak tatbikatta belli olur. Lafta Müslümanlığı, kulluğu, kimseye bırakmayan bazı kişilerin basit dünyalık imtihanda/sınavda nefislerini ve sahip oldukları dünyalıkları nasıl ön plana çıkardıkları sık sık görülen şeylerdendir. ( Ez-Zariyat suresi/56--El Hicr sur/99)   Mamul bir eşyanın ne için imal edildiğini tayin hakkı, pek tabii olarak imalatçısına ait bir husustur.  İnsanoğlu İlahi fabrikanın ürünü olduğuna göre, imal/yaradılış gayesi elbette  Yaratıcı'sı tarafından tayin olunacaktır. "En güzel surette" (Tin/95/4 ) ve değerli  (isra/17--70) olarak yaratıldığı beyan edilen insana, "yer yüzü nimetleri de ikram olunmuş" (Bakara 2/29)  Buna karşılık ondan  Allah'a  kulluk ve ibadet, yaradılış  gayesi olarak istenmiştir.(Zariyat--51/56.) Ayrıca  bu kulluğun ölüm gelip çatana kadar devam edeceği emredilmiştir.(Hicr--15/99). Böylece görüldüğü gibi ,iman ehli için kulluk büluğdan ölüme kadar emekliliği olmayan bir meslek ve terhisi olmayan bir askerliktir. Temel kaide olarak Rabbimiz bizlere gücümüzün yetmeyeceği  vazifeler yüklemeyeceğine  göre (Bakara--2/ 286)  Kulluk  güç yetirebileceğimiz bir görevdir.

         O halde KULLUK  NEDİR ?  " KULLUK ; Allah'ın bütün emirlerini  tereddütsüz yerine getirme ve bütün   yasaklarından  itirazsız kaçınma  gayretidir.  Buna takdirine rıza göstermeyi de ilave edersek , derli toplu bir tarif  ortaya çıkmış olur. 

KULLUK; dünyalık  meslek ve tüm işlerin  önünde bir engel olmayıp,  onlara  çeki-düzen veren bir ana meslektir.  Dinlenme ve eğlenmeler de meşru  prensipler dahilinde olmak kaydıyla kulluğa  asla mani olmaz. Şu halde kulluk , dünyadan el etek çekmeyi  de gerektirmez. Elbette dünyada yaşayacağız ve burada ki amellerimizle İnşallah  sonsuz güzellikler dünyası olan cenneti kazanacağız.  Önce kul ol sonra ne olursan ol ! prensibinden hareketle yola çıkıldığında, kulluğa aykırı olan  hiç bir hususa   geçit   verilmemiş olur.  Kulluk için gerekli tafsilat  nereden öğrenilecektir?  CEVAP: Kur'an,  Sünnet (peygamber efendimizin emir ve tavsiyeleri) ve  ehli sünnet alimlerinin  Kur'an ve Sünnet'e  uygun görüşlerinden ( Hiç  bilen ile bilmeyen bir olur mu?)  Kulluk şuuruna  sahip olanlar,  her  hareketlerini bu süzgeçten geçirecekleri için    dünyalık gibi görünen  bir takım  işlerinin bile  ibadete dönüşmesini sağlamış olurlar.  Böylece hayat, bir baştan öbür başa kullukla geçmiş olur ki bundan büyük saadet, selamet, huzur, mutluluk ve şeref de olmaz.   

KULLUK SADECE KİME OLUR ?!!   Allah'a  kul olanlar, kula, ünvana, makam ve mevkiye kul olmazlar. Hüküm ve hakimiyet ancak Allah'ındır, Rabbimiz kendisinden başkasına  kulluk yapılmasını yasaklamıştır.(en NUR 55/ Yusuf -40, Kafirun /4 sureleri.)  Allahtan başkasına kul olanlar, zaman içersinde bu iş  o  hale gelir ki  insan ne yaptığının  farkında bile olmaz.  İkaz eden olsa da  anlamaz....  İnsanlara ululuk ve yücelik izafe etmek, hatasız kul düşüncesi,  Allah'a değil nefisleri söz sahibi yapmak ve benzeri yanlışlar, insanları yaratana kul olmaktan uzaklaştırır.

      Bir Müslüman hiç bir kimsenin  dirisinin de ölüsünün de önünde eğilmez ve eğildiğini beyan eden ifadeler kullanamaz. Kendisine saygı gösterilmek istenen kimse  Peygamber de olsa  veli de olsa bu hüküm  yine değişmez.  Eğilmek ki  RÜKU demektir  bu sadece Allah'a yapılır  (Hac suresi 22/77)  O.Öztürk

2020 yılının  milletimize tüm insanlığa hayırlar getirmesini Yüce Allah'tan diliyoruz.  Yine kalın sağlık ve selametle


Bu haber toplam 348 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları