HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Ocak 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


16.50 TL - 17.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

MİSAFİR KALEM

MİSAFİR KALEM

Musa Kıranlı/OSB ve İstihdam

9 Ocak 2020 Perşembe Saat: 08:51

Dünyanın en güzel, bir o kadar da zor coğrafyasında yaşıyoruz.Ünye de yapılan tüm güzel işler, Ünyeli dışında herkes tarafından takdir edilmekte sahiplenilmektedir. Ünye de ki güzel temsiller olduğunda örneğin son olarak Dünya Eğitim Robot yarışmasında Ünyeli çocuklarımızın başarısında Ordu,Türkiye temsil edilmiş bundan gurur duyanlar Ünye’mizin menfaatine olan hak ettiği ama bugüne kadar yapılmayan yatırımlarında farklı yorumlar yapmakta ya da sessiz durulmaktadır. Bırakalım yeni yatırımları, var olan tesisler, limanımız, Ünye Niksar tarihi ipek yolumuz, diğer tarihi yerlerimiz görmezlikten geliniyor hatta yok sayılıyor, alternatif üretilmeye çalışılıyor. Ordu Büyük Şehir olalı 5 yıl geçti ama bütün şehir olamadık. Ordu, Ünye, Fatsa çekişme yarış içerisinde. Bu çekişme kimseye fayda getirmez. Ünye Ordunun vitrini, ilk giriş kapısıdır. Ünye Ordunun nazarlığı, gerdanlığıdır. Ünye olmadan, Ünye gelişmeden Ordu olmaz. Ünye olarak her dönem olduğu gibi bu dönemde de etkin ve yetkili mevkilerde çok kıymetli hemşerilerimiz olmasına rağmen Ordu da 2 tane, Fatsa da 1 tane OSB varken Ünye olarak halen OSB için daha kazma vurmayı bekliyoruz.  Ünye’mizin gecikmiş olan hak ettiği yatırımlar için siyasi olarak çok çetin bir mücadele veriyoruz. İşte bu mücadelede başarılı olmanın tek yolu çalışmak… Sanayicisinden sokaktaki vatandaşına, siyasetçisinden eğitimcisine kadar herkese, hepimize görev düşüyor. Evet; çok çok çalışacağız.Ankara da ki temsilcilerimizi rahatsız edeceğiz, kapılarını aşındıracağız, uykularını kaçıracağız. Ünye’mizde yıllardır verilen yatırım sözleri artık nutuktan öte gitmeli gerçekleşmelidir. Aksi halde bölgemizin vekilleri, bakan yardımcıları, Genel başkan vekili ve genel başkan yardımcıları yerine, duyarlılığından dolayı teşekkür ediyoruz, iyi ki var, çok iyi yetişmiş, siyasette ihtiyaç duyulan dolu birikimli ülke millet sevdalısı İstanbul’dan temsilci vekiller sesimizi ve hakkımızı meclise taşıyacaklardır. Yeni yıl, geçtiğimiz yıllardan ders çıkardığımız, hedeflerimize ulaştığımız bir yıl olmalıdır. Ünye’miz için bir takvim yılı değil milat olmalıdır.Yeni olan bir yıl sizi değiştirmez, hiçbir şey değiştirmez. Sizi değiştirecek olan; Yeni bir başlangıç, yeni bir düşünme biçimi ve yeni bir bakış açısıdır.  2020 yılının Ünye’mize, Ordu’muza, Ülkemize ve tüm insanlığa hayırlı olmasını, Dünyada barış ve kardeşliğin egemen olmasına vesile olmasını diliyorum.

Basının, kamuoyu oluşmasında, bilgilendirme ve haber alması ile şehrin kalkınması ve tanıtımında etkisi yadsınamaz. Nasıl ki sevgiler paylaşıldıkça çoğalır, hüzünler paylaşıldıkça azalır. Bilgiler de paylaşıldıkça faydalıdır. Bu neden ve düşünceyle siz çok kıymetli Ünyeli hemşerilerimizle gerek Ülke, gerekse ilimiz, ilçemiz adına gündeme dair konularda duygu ve düşüncelerimi paylaşmak adına bu fırsatı verdikleri için Ünye’mizin güzide basın yayın kuruluşu olan Ünye kent gazetesine teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

Evet; OSB olduğu bölgenin kalkınmasında, sanayileşmesinde ve yarattığı istihdam ile bölgesel kalkınmanın sağlanmasındaki katkısı çok büyüktür.

OSB istihdam deposudur. Şehrin kalkınmasında önemli bir lokomotiftir.1960’lı yılların başından beri de Türkiye’ de uygulanmaya başlanan OSB’ler, uygulanmaya başladıkları ilk yıllardan itibaren günümüze kadar, işsizliği azaltmada, sanayi yatırımlarının hızlanmasında, üretimde kalite verimliliğin artmasında, bölgesel eşitsizliklerin önlenmesinde, şehirlerin daha planlı ve çevreye duyarlı olarak kurulmasında ve ülkemizdeki bölgesel kalkınmanın sağlanmasında önemli rol oynamışlardır.

Edindiğim bilgilere göre 2002 yılında ülke genelinde OSB sayısı 192 iken 2019 yılında OSB sayısı 400 e ulaşmıştır. Dolayısıyla % 100 üzerinde bir artış söz konusudur. Bu gelişmeye sevinirken üzüntümüzü de ifade etmek istiyorum, Ordu da 2 incisi olan Fatsa’da var olan ve büyütülmesi düşünülen OSB maalesef çoğu ilden büyük ve nüfus yoğunluğu olan Ordumuzun batıdan giriş kapısı en büyük ilçesi Ünye’mizde halen OSB kurulamamıştır. Turizm,kültür,tarih,sanayi şehri diye söz edilen böyle bir ilçede OSB,Kültür sitesi vs yatırımların olmamasında siyasiler kadar Ünye’mizi yönetenlerin, Ünye’mizde yaşayanların sorumlulukları vardır. Mutluluğa, başarıya ulaşmamızın yolu, el birliği,gönül birliği yapmaktır.

Bu şehir hepimizin ortak paydasıdır. Şehrimizin geleceğine değer katmak, hemşerilerimizin yaşam standartlarını yükseltmek ve gelir düzeylerini arttırmak için el ele vermeli ve çok çok çalışmalıyız.

2013 yılında 770 bin nüfus ile büyükşehir olan Ordu’muzun nüfusu bugün 700 binin altına düşmüşken,  Ünye’mizin nüfusu artış göstermektedir.

Şehri ne kadar güzelleştirirseniz güzelleştirin eğer insanlar iş bulamıyorsa o şehirde yaşamazlar ve göç ederler. İstihdam önemli. OSB’ler de çok yoğun bir istihdam oluşturuyor. OSB’ler ekonomi ve istihdama katkı sunuyor. OSB, sadece nitelikli elemanlar için değil, kalifiye olmayan her yaştan insan için de gelir kapısıdır. Bu anlamda çalışmak isteyen herkese iş fırsatı sunmaktadır.

Göçün kırsaldan kente doğru olması ve göç edenlerin önemli kısmının iş bulmak amacıyla bulunduğu yeri terk etmesi, hatta canlarına kıymaları çok acıdır.

Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de gerek ekonomik gerekse sosyal yönden gelişme düzeyi ne olursa olsun, tüm toplumların ortak en önemli sorunlarından birisi işsizlik-istihdamdır. OSB İstihdam ile işsizliğe ve Göçe Çare Olacaktır.

İşsizliğin panzehri girişimciliktir. Çocuklarımızı ve gençlerimizi girişimci olma konusunda teşvik etmeliyiz, girişimci ruhlu insanlarımızın elinden tutmalıyız. Çin’de yapılan “Dünya Eğitim Robotları” yarışmasında başarılı olan Ünye Yusuf Bahri İmam Hatip lisesi öğrencilerinden Zafer Odabaşı ve Mustafa Eymen Yılmaz ile Bilişim Teknolojisi öğretmeni Erdal Sezgül’ü Ünye’mizi, Ülkemizi temsil edip Çin de Türk bayrağını dalgalandırdıkları için şükranlarımı sunuyorum.

Büyükşehir yasası ile kırsala baktığımızda evlerimizin çoğu boş, tarım arazilerimiz bakımsız ve kullanılmaz durumdadır. Kırsal bölgelerde devletin, konut yapımında kolaylıklar tanıması, tarım ve hayvancılık sektöründe önemli teşvikler uygulaması, illerin, ilçelerin hatta beldelerin sahip oldukları değerler ile ilgili konularda markalaşması, alt yapı hizmetleri ve yatırımların yapılması, gerekmektedir ki; Eğer kırsaldaki yaşayanları üretime çevirebilir, ürettikleri ürünlerin gerçek değerlerini almalarını sağladığımızda göreceğiz ki o insanlar kent merkezlerine ya da başka illere değil, köylerinde mahallelerinde yaşamayı tercih edecekler ve kentlerimizdeki sorunların çoğu olmayacaktır.Ordu Büyükşehir belediye başkanımızın bu yöndeki gayretlerini görüyoruz ki Sayın başkanı Ordu için bölgemiz için bir şanstır. Sayın başkanımıza çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Sanayi sektörünün en önemli meselelerinden biri nitelikli eleman sıkıntıdır. Hâlbuki güçlü sanayi ve güçlü üretimin temel ihtiyacı yetişmiş iş gücüdür. Ara eleman sıkıntısının giderilmesi noktasında meslek liseleri ve teknik liselerinin mevcut halleriyle yeterli olmadığını görüyoruz. Ticaret ve sanayi kuruluşlarının, kamunun, üniversitelerin, özel sektörün kalifiye eleman yetişmesi konusunda gösterdiği gayret önemli ancak yeterli değildir. Sanayicinin ihtiyaç ve beklentilerine karşılık verecek kalifiye eleman yetiştirilmek üzere eğitim kurumlarından başlayacak şekilde çok köklü değişiklikler yapılmalı, radikal adımlar atılmalıdır.Mesleki eğitim ve Üretim olmazsa olmazımız olmalıdır. Bu konuda da Ünyeli hemşerimiz Sayın Arif Takıcının Mesleki Eğitim hakkındaki köşe yazısına sonuna kadar katılıyor, kendisine teşekkür ediyorum. Tüm velilerimize sesleniyorum mesleki eğitime bakış açısını değiştiriniz, çocuklarınızı mesleki eğitime yönlendiriniz ki, çocuklarınızın koluna altın bileziğini takmalarını sağlayarak geleceğini garanti altına alınız.

Nitelikli insanların oluşturduğu toplumlarda çözülmeyecek sorun, ulaşılmayacak hedef yoktur. Gerek kamuda gerek özelde gerek serbest piyasada ki Türkiye’nin yüksek teknik öğrenimli insanlarını bir araya getirmek için Türkiye Teknikerler Konfederasyonu kurulması için 2019 yılı ile Ülke genelinde her ilde kurulmaya başlanılan 2020 yılında 20 nci derneğimiz olarakORDU Teknikerler Derneği Kuruluş dilekçemiz Ünye kaymakamlığımız ve Ordu Valiliğimiz İl Sivil Toplum temsilciliğine verilmiş olup 07.01.2020 tarih ve 52-018-193 kütük numarası ile bir ilk yine Ünye de gerçekleşmiştir. Ordu Teknikerler Derneği Merkezi Ünye’dir. İnşallah 20 ilçemizde temsilciliklerimizi oluşturarak 6 ay içerisinde ilk Olağan genel kurulumuz yaparak Önceliğimiz Ordumuzun kalkınması ve istihdam için çalışmalarımız olacak olup Tekniker meslektaşlarımızın hakları ve geleceği için çalışmalarımızı yürüteceğiz. Eğer kalkınmak üretmek gelişmek istiyorsak, teknolojinin ileri seviyesinde olmasını istiyorsak, sağlıklı besinler tüketip, sağlıklı yaşamak istiyorsak, güvenli konut ve kaliteli yaşam alanları istiyorsak teknikerlerin elinden tutulması yeterli olacaktır. Teknikerler potansiyelini harekete geçirmek Ülkemizi ve ordumuzu bulunduğu yerden daha yukarıya çıkacaktır. Bu nedenle başta Sayın Ordu Valiliğimiz olmak üzere tüm kurum amirlerinden bünyelerinde olan teknikerleri, Derneğimize üye olmaları konusunda desteklerini bekliyoruz. Teknikerler olarak asla Teknikerlik dışında başka bir kimlik taşımayacağız. Nasıl ki insanlar soyadları ile tanınır bizlerinde adları (inşaat, elektrik, makine, harita, zıraat, sağlık, gıda vs.) farklı olsa da soyadımız Teknikerdir. Teknikerler olarak uzattığımız eli tutan herkes kazanacak, teknikerlerin uzattığı eli tutanlar mahcup olmayacaktır.

Hayatımıza anlam katan, güzel olan ne varsa, hayatımızdan hiç çıkmasın diyor tüm okurlarımıza sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla…


Bu haber toplam 250 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları