HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

Müslümanın Görevi Kulluk (3)

10 Ocak 2020 Cuma Saat: 09:00

Müslüman Kulların Asli Vazifeleri

                Günümüz dünyasına baktığımızda Müslümanların nice zamandır yöneten değil, yönetilen durumunda olduklarını görürüz. Bu durum şuur kaybına sebep olduğu için ABD'nin ve AB'nin dünya patronluğu emellerinin önü açılıyor. Halkı Müslüman ülkeler bu Hıristiyan-Yahudi karışımı hegemonya kamplarından birinde yer almayı, varlığını devam ettirebilmenin temel şartı olarak görüyorlar.

                Biz Müslümanlar olarak dünya insanlığının mutluluk ve refahından sorumluyuz. Dolayısıyla sürü değil, çoban sayılırız. Bu vazifemizin gerekleri ne ise o uğurda sabır, sebat, azim,ilim, amel ve ihlasla yürürüz. İdare etmek ve idareye talip olmak manasına gelen siyaseti yaparız. Ancak bunu yaparken dini sınırları da kollarız. Dünyevi maksatlarla söz sahibi olmak için her yolu mubah sayan politikadan ve politikacılardan uzak dururuz. ( Al-i İmran / 104,110)

                Buna karşılık Kur'an-ı Kerim'e baktığımızda; Hz. Muhammed'in ümmetinin bütün insanlık için yeryüzüne çıkarılmış en hayırlı ümmet olduğu (Al-i İmran  3 / 110) gerçeği ile karşılaşıyoruz. Burada; "bütün insanlık" ve" emr-i bi'l maruf ve nehy-i ani'l münker" kalıpları anahtar ifadeler durumundalar. Yani Müslümanlar, bütün insanlığa doğruları ve yanlışları öğretme ve emretme ile vazifelidirler. Bu ise yönetilen olarak değil, yöneten olarak ifa edilecek bir görevdir. Allah'ın rasulü; valiler, kadılar, elçiler tayin etmiş, Müslüman olun kurtulun fermanı ile davetçiler göndermiştir. Osmanlı cihan hakimiyeti mefkuresi de aynı membadan kaynaklanmıyor muydu? Bütün bunlar "dünya bizden sorulur"  inancının tabii bir neticesi olarak ortaya çıkmıştı. Gittiği ve fethettiği yerlerin maddi-manevi servetine el koymak yani sömürmek de işin içinde  olmadığına göre bu külfete başka maksatla katlanmak mümkün değildi. İşte bunun adı "siyaset" yani hükmetmek ve yönetmektir. Zulümsüz ve sömürüsüz idare yani siyasettir. Bunun için diyoruz ki "siyaset" bizim, "politika"; prensip ve sınır tanımayanlarındır. Avrupalıların, Rusların ve Amerikalıların; zulüm, yağma, yıkma ve sömürü düzenleriyle yaptıklarının adı "politika" ve bu işi yapanlar "politikacı" olur.

                Bizim siyaset anlayışımızda; hedefin meşruiyeti kadar, vasıtanın meşruiyeti de önemlidir. Bir başka deyişle gayenin meşru oluşu buna ulaşmak için her vasıtayı kullanmayı meşru hale getirmez. Yani siyaset yapma iddiasında olanlar, politika yapanların izinden yürüyemezler. Siyasetçi politika yapmayacaktır. Siyasetçinin hareket noktası Allah'ın rızası, politikacınınki ise menfaat ve hırs tatminidir.

                Müslümanlar  önce yaşadıkları ülkeyi, sonra da bütün dünyayı yönetmek durumundadırlar. Bu onlara Allah'ın verdiği bir vazifedir. İdare boşluk kabul etmez. Siz ihmalkar davranırsanız birileri öne atılır, biraz demagoji, biraz zulüm, biraz sahtekarlık ve biraz da münafıklıkla sizi politikacı olarak yönetir.

                İşin bir diğer yanı ise siyasetçi olarak ve siyaset yapacağım diyerek ortaya çıkanların bir müddet sonra politikaya kaymaları hadisesidir. Bunun sonucu; bölünmek, parçalanmak, güç ve maneviyat kaybı, sonra da erimek ve bitmektir. Siyasetçiyi bekleyen en büyük  tehlike de budur.

                Siyaset, belirli prensiplere bağlı olarak yapılması gerektiğinden zordur. Siyasetçi bu işi ölçüler içerisinde yapmaya çalışırken zorlanır ve imtihan olunur. Sabr-u sebat göstermeli, hedef ve vasıta meşruiyeti prensibinden taviz vermemeli, işin gereğini yerine getirdikten sonra takdire boyun eğmesini bilmelidir. Hoşa gitmeyen sonuçlar, siyaset yerine politika yapmaya sebep olmamalıdır.

(Prof.  Dr. Osman Öztürk )

Kalın yine sağlıcakla ve selametle...


Bu haber toplam 612 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları