HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Yerli Otomobil ve Libya

11 Ocak 2020 Cumartesi Saat: 08:57

 Yerli otomobilin neredeyse şöyle bir gurur ve mutluluğunu yaşayamayacağız önyargılı aklı evveller yüzünden.

  Fabrika nerede imiş, tasarımı İtalya firması yapmış, bataryası 40 000 TL imiş, bu fiyata bu otomobilden kim alabilirmiş… Ne diyeyim ben bu Tayyip düşmanlığı ile kör olan gözlere sahip önyargı katmanlı zihinlere?

Kardeşim belli bir aşama kaydedilmeden nerede görülmüş binlerce metrekare araziye milyarlarca dolarlık fabrikayı peşin peşin kurma eylemi?  

 Tasarımı İtalya şirketinin yapmasına getirilen eleştiriler:  Ben kendim oto kaporta boyacısıyım… Ancak yerli otomobil konusunu makine mühendisi ve tasarımdan anlayan arkadaşlarla konuştum.

 Bir kere şu iyi biline… Birçok ünlü otomobil imalatçısı tasarımlarını kendileri yapmıyor, hizmet satın alarak tasarımlarını İtalyan tasarım şirketi Pininfarina firmasına yaptırıyorlar… Dünya’ otomobil üretiminde çalışmalar böyle yürüyor. Yani birçok otomobil üreticisi sadece tasarım değil, başka parçalarını da değişken firmalara ürettiriyor.

  Ama yerli atılımı küçümseyen ve girişimleri bulandırıp kavram kargaşası yaratmaya çalışan zihniyet 60 sene öncede vardı, şimdide ziyadesiyle var.

 Örnek mi istiyorsunuz? İşte size örnek: Yıl 1961… Yerli otomobil üretmek için bir kongre düzenlendi.

 Gündem yerli otomobil. Büyük firmaların temsilcilerinin katılımıyla kongre başladı.

   Amerika’dan otomobil temsilciliği alma teşebbüsünde olan Koç adına katılan konuşmacı şöyle bir konuşma yaptı: Önce böyle bir teşebbüsün zorluklarından uzun uzadıya bahsetti, sonrada ‘’ otomobil üreteceğimize Bursa’da şeftali üretelim deyince ön sırada oturan bir mühendis dayanamayıp ayağından çıkardığı postalı kürsüye fırlattı… ‘’Bize otomobili siz ürettirmiyorsunuz. Sizler bizi batıya ‘’mecbur ve mahkûm bırakıyorsunuz’’ diye bağırdı. O mühendis; merhum Necmettin Erbakan idi.

  Merhum Nejmettin Erbakan şu ülkede bir kesim tarafından maalesef yeterince anlaşılamadı,  anlaşılmak istenmedi. Merhum Erbakan’ın uçak yapma sevdası vardı, 28 Şubatta sincan’dan geçen tanklar Erbakan’ın hayallerini paletleriyle ezdi.

  Ne diyorduk? Evet,  bizim devrim otomobil sevdamız ve hikâyemizin böylece önü kesildi… Tıpkı 1926 Kayseri uçak fabrikamızın, 1940’ta Nuri Demirağın üretime başladığı uçak fabrikası sevdamızın birileri tarafından önünün kesildiği gibi.

   Aynı zihniyet devrim arabasını nasıl küçümsedi ve önlemeye çalıştıysa, şimdide aynı şekilde Cumhurbaşkanının devrin arabası dediğini yok hükmünde sayıp dalga geçiyor.

  Libya’ya asker göndermek: Muhalefet MHP hariç Libya’ya asker gönderme tezkeresine olumsuz oy kullandı. Ne yani, bu ülkenin Hükümeti, Genelkurmayı,  açıkçası Devlet boş yere askerini kırdırmak için Libya’ya mı gönderiyor?   Muhalefet Libya ile yaptığımız deniz sınırı anlaşmasına evet, ama asker göndermeye hayır diyor… Ee peki nasıl olacak? Dediğinizde de,  diplomasıyla halledelim diyor. Hangi diplomasiyle halledeceksin?  Amerikan beslemesi olan ve Birleşik Arap Emirlikleri, Arabistan, İsrail ve kendi gibi darbeci Sisi tarafından, yetmedi Rusya tarafından desteklenen adamla hangi diplomasiyi kullanacaksın?  Adam bizim anlaşma yaptığımız meşru hükümeti yıkmak için başkentin kapısına dayanmış yahu! Bu yaptığımız deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair mutabakat fırsatını kollayamaz da kaçırırsak yarın Mersinden ahlayarak bakarız karşıya bön bön!   Bazen bedel ödenmeden istikbal ve istiklal ebedileşemiyor.

  Kaldı ki askeri direkt savaşa göndermiyoruz, caydırıcılık fonksiyonunu göstersin diye gönderiyoruz.

    Diğer taraftan İranlı sözde General Kasım Süleymaniye için geçen akşam televizyonda bir Prof Allah rahmet eylesin diyor. Tamam, Amerikan’ın yaptığı hukuk tanımazlığı bende lanetliyorum…

   İyi de,   Yahu PKK ve PYD’ ye destek veren, Suriye’de Esad’a destek verip masum sivil halka katliam yapılmasına yol açan, Şia yayılmacılığı ekseninde körfezde ortalığı karıştırdıkları yetmemiş gibi Türkiye’ye karşıda kullanılan bu adam değil miydi?


Bu haber toplam 268 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları