HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

SEN NEYMİŞSİN BE ÇAMLIK!

13 Ocak 2020 Pazartesi Saat: 08:34

Son birkaç yıldır Ünye ve STK hep çamlık konusunda tartışma yapıyor. Bu yüzden bazen aralarında kavga ediyorlar. Bunların bir doğa koruması için değil, bir kimlik arayışı içinde yapıldığı izlenimi var. Çamlık 40 dönüm bile değil. Çocukluk yıllarım bu koruluğun dikildiği alanda oynayarak geçti. Çünkü çamlık benim mahallemdir. O zamanlar Musa Güven, İsmail Takıcı amcalar hep buradaydılar. Aradan 70 yıl geçti. Çamlığa bir fidan dahi ilave olmadı. Oysa Ünye'de 40 dönümlük değil, 4 bin dönümlük orman olmalıydı. Tersine mevcut olan Asarkaya ormanı, Cevizdere vadisi ölüyor. Çimento dağları, taşları talan ediyor. Tarihi, Kıral Mezarları'nı dinamitliyor. Nehirleri, denizleri, yer altı sularını, doğayı kirletiyor. Yaktığı çöpün kanser dumanlarını insanların üzerine salıyor. İnsanlar, “dul bırakan hastalık “ silikozise maruz kalıyor. Bölgede ve işciler arasında ölüm oranı tehlikeli boyutta artıyor. Mülki ve yerel yönetim küresel soygun ekonomisinin değirmenine su taşıyor. Cevizdere'yi sözde sanayiye açıyor. Çöplük yapıyor. Tarım arazilerini parsel parsel imara açıyor. Mülk sahiplerini mağdur edip birbirine düşürüyor. Mahkeme kararlarını hiçe sayıyor.

Ünye kültürü, tarihi, doğası, turizmi rant uğruna öldürüldü. Ünye ölmüş iken çamlığının talan edilmesi ne anlam taşır?  Bu durum canavar dinazorlar durur iken sineklerle uğraşmaya benziyor.

Bugün doğan Ünye'li çocuklar gelecekte “bir varmış, bir yokmuş” diyecekler. Ünye yıkımın,  çöküşün başlangıcındadır. Kırk yıl sürmez, bu topraklarda Ünye'de çevre yıkından yaşam kalmaz. Bu şartlarda geriye yönelik hiçbir yönetici şükranla anılmayacaktır. Bilimin, aklın geçerli olmadığı toplumda insan haklarına saygılı bir yaşam mümkün olmaz. Siyasetin, kötü yönetimin egemen olduğu bir toplumdan çıkmaz isek Ünye'nin geleceği için hiçbir şans yok demektir. Bunun farkında olmayanlar yazıdan sebep eleştiri sırasına gireceklerdir. Oysa bu düşünceler Ünye için hümanist yaşamın fırsatlarını, şanslarını ortaya koymaktadır.

 


Bu haber toplam 523 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları