HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

Çölleşmedir Yaşadığımız….

13 Ocak 2020 Pazartesi Saat: 08:36

Küresel bir ısınmadan bahsediliyor. Buzullardaki erime, okyanuslardaki su seviyesinin yükseltirken, ısıtıyor da. Diğer taraftan kar yağışındaki azalma kaynak sularının azalmasını da beraberinde getiriyor. Yağmur miktarında belki bir düşüş yok ama o da bildiğim kadarıyla orantısız düşüyor yeryüzüne. O kadar orantısız ki yeryüzünün bir kısmını sel götürürken bir kısmı bir damla yağmura hasret yaşıyor. Nihayet hızlı bir çölleşme mevcut.

Dünya genelindeki manzara üç aşağı beş yukarı böyle tasvir edilebilir. Bozulan ekolojik denge nihayet coğrafyada kendini gösteriyor. Ama ben bu durumun sadece coğrafya sınırlı olmadığını düşünüyorum. Bunu derken de etkilenenin sadece coğrafya olmadığını bizzat insanın, nefes alıp veren her canlının hatta yeryüzünde var olan her şeyin bundan etkilendiğini de biliyorum. Ama ben esas olarak ekolojik sistemdeki değişmeye benzer bir değişmenin beşeri ilişkilerimizde ve nihayet insanın kendinde de olduğunu düşünüyorum.  Ekolojik sistemdeki değişmeyle beşeri ilişkiler arasındaki düz bir rabıtadan bahsetmiyorum tabi. Ziyadesiyle zorlama bir şey olur bu ilişkilendirme. Ama yukarıda tasvirini çizdiğim ekolojik değişmenin bir benzeri pekala beşeri ilişkilerde de gözlemlenebilir.

Şöyle ki…

Dünya küçüldükçe küçüldü, yüzyılın başında çizilen sınırlar siyasal bir içerik olarak hala anlamlı görünse de insanoğlunun yeryüzündeki yatay hareketliliği müthiş hızlandı. En azından beşeri ilişkiler ve hareketlilik anlamında dünya böyle bir ivme yakaladı. Sınırlardan yoksun bir dünya değil ama erişilebilir bir dünya oldu. Dünya beşeri ilişkiler anlamında belli bir “sıcaklığı” yakaladı. Uluslar, devletler, etnisiteler arasındaki yüzyılın bakiyesi mesafeler erimeye başladı. Erime kendine özgü problemlerde getirdi tabi. Umulmadık coğrafyalardan hiç umulmadık beklentiler dile gelmeye başladı. Görece bir coğrafya bütünlüğünde, ulus olmanın ortak bilinciyle yaşayan insanlar arasında farklı aidiyet kanalları, ontolojik temellendirmeler baş göstermeye başladı. Ortak aidiyetler, kimlik duygusu aşınmaya başladı. İnsanlar verili kimliklere razı gelmemeye başladı. Kimlik göstergesi olan etnisite, din, cinsiyet gibi formlara yeni biçimler yeni formlar eklendi. Yani bir şekilde “buzlar erimeye” başladı. Kimlikleri ve aidiyetleri var eden zemin, kendini sürdürecek imkânı modern söylemler lehine kaybetti. Yani “kaynaklar boşalmaya yüz tuttu.”   

Bütün bunlar olurken esas netice kendini beşeri ilişkilerde gösterdi. Dünya küçüldükçe küçüldü, evet. Diğer taraftan teknoloji, iletişim araçları yani enformasyon, beşeri ilişkileri bambaşka bir bağlama taşıdı. Bence bu tam da yağmurun orantısız yağması gibi bir durumdur. Beşeri ilişkilerin teknolojikleşmesiyle beraber ilişkiler yüz yüze olmaktan çıkıp sanallaşırken belli bir doyumu da ıskaladı. İlişkilere anlamını veren doyum duygusunun eşiği aşağılara çekilirken sığlaşma kendini göstermeye başladı. Şu an dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir olaydan anında haberdar olurken, olup biten hemen her şey bir malumat olmaktan öteye geçmedi. İnsana, insanlığa dair hemen her şey görmesek de duyduğumuz, duymasak da kulağımıza değen “bir şey” oldu. Sonuç elbette “çölleşme” oldu.

Bu günkü yaşadığımız şey beşeri ilişkiler bağlamında tam da budur işte; “çölleşme”. Hepimiz dünyanın hayhuyu içinde, günlük ilişkilerin peşinde, kendi rutinimizin içinde yaşayıp gidiyoruz. Duygu durumumuzu, tepkilerimizi, reflekslerimizi, tutumlarımızı sanal imajlarla ifade ediyoruz. Birbirimizin yüzüne bakmaya ihtiyacımız yok. Birbirimizi dinlemeye zamanımız yok. Hemhal olmanın, halleşmenin, sohbetin, muhabbetin esamisi ikili ilişkilerde bile aranılası bir şey oldu. Vs. Vs. Vs.   


Bu haber toplam 676 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları