HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

ŞİDDETİN 101 HALİ

14 Ocak 2020 Salı Saat: 08:45

En uç noktası öldürmek tabi ki şiddetin, her yaşta insan ve canlı öldürmek.

Öldüresiye dövmek” de şiddetin en uç noktalarından, insan veya herhangi bir canlıyı.

Dövmek te şiddettir ne şekilde olursa olsun. Cinsel istimrar zaten en kötüsü.

Dövmek, darp, gasp, eziyet (ne yazarsanız yazın parantezin içine) etmek şiddetin yüksek mertebeleri fakat pek çoğu şikâyet yoksa istatistiklerde yer almadığı gibi, cezai müeyyidesi de olamıyor ve en acısı sürüp gidiyor, o ortamda yetişen küçüklerin kazanımları olarak bir şekilde her ortamda, her yaşam alanında ve her yaş grubunda ve hatta her canlı yaşam halkasında sürüp gidiyor,

                Savaş deniliyor, rekabet, mücadele, savunma, ıslah etme, yenme, kabul ettirmek deniliyor da deniliyor.

Bağırmakta şiddettir. Yüksek sesle (zaten alçak sesle bağırılmaz ki)bağırmak, bağırarak meramını anlatmaya çalışmak (ben ona böğürerek diyorum, ya da anırarak), , bağırmayı alışkanlık haline getirip vara yoğa bağırmak ta şiddettir.

Alay etmek, küçümsemek, başa kakmak(halk arasında takaza etmek), olumsuz sözler le mağdur etmek de bir insana uygulanan şiddet türleridir, bu şiddet türlerini, her cins, her cinse, her yaş grubu her yaş grubuna uygulayabilmektedir.

Bir insanı, evladını, annesini, babasını, kardeşleriniparadan yoksun bırakmak da şiddettir.

Evli çiftlerden özellikle erkeğin eşini parasız bırakması şiddet, eşinin parasını gasp etmesi daha ağır şiddet hatta bu durumu yıllarca sürdürmesi en ağır şiddetlerdendir.

Eşini (daha çok kadını)parasız bırakma şiddetinin de farklı kolları var;

Eşini parasız bırakır parasını orada burada yer (orada burada sözünün açılımını sizler iyi biliyorsunuz)

Eşinin parasını dagasp eder, o parayı da orada burada yer.

Eşine para göstermez (resmen cimridir-nekes) ama parasını işe güce yatırır,

Eşinin parasını da gasp eder parasını işe güce yatırır yada hiç ama hiçbir şekilde kendisi de yemez, yitemez aşırı nekestir, bunlar da ekonomik şiddettir.

Vücut dili, mimikleri, bakışı, ses tonu hatta herşeye ama herşeye ilgisizliği ile şiddet uygulayanlar dolu etrafta.

Eşyaları gürültülü kullanmak, kapıları gürültü ile kapatmak, tekme ile açmak, merdivenleri gürültülü çıkmak, ve tabi ki yaşadığın ortamda gürültülü konuşmak, gürültülü gülmek, gürültülü yaşamak ta şiddettir tabi ki fakat ;

En ufak gürültüye, en minik yanlışa, tepki göstermek, kuyruklarda söylenmek, çatmaya, çatışma yaratmaya bahane aramak ta şiddettir,

Bir kişinin hak ettiği bir ödülü vermemek, sözünde durmamak, her daim istikrarsız olmak, durmadan yalan konuşmak, çalmak,hep kendi konuşmak, hiç dinlememek, durmadan karşındakinin sözünü kesmek, hiçbir şeyi beğenmemek, hep şiddettir, istatistiklerde yer almaz.

Birisi hiç aramamak, sürekli üzecek sözler söylemek, durmadan hoşlanmayacağı konuları deşmek, durmadan sorular sormak, işlerine karışmak, hatta karşında ki kişi istemeden akıllar vermekte şiddettir.

Sürekli karşındakileri n taklidini yapmak yada başkalarının üzerinden espriler yapıp en çok ta kendin gülmek, sürekli takaza (sitem) yapmak, sürekli bir şey istemek, sürekli hastalık konuşmak, mızmızlanmak, sürekli hizip (anlaşmazlık) ta şiddettir.

Tüm yakınlarını sevgisiz bırakmak. Psikolojik şiddettir. Bilmediğini bilmemek, bilmediği halde ukalalık yapmak, öğrenmek için de uğraşmamak, öğrenip uygulamamak şiddettir tabili de

Çok bilip gerçekten bilip diğerlerini küçümsemekte çok acıklı bir şiddet yöntemidir.

Söylenmesi gerekeni saklamak, saklanması gerekeni söylemek, birisinden aldığı herhangi bir şeyi geri vermemek hatta bir kitap almışsın okumaya, para almışsın geri vermemişsin, bu bile şiddet, şiddettir.

“Mış gibi” hatırlamıyormuş gibi, tanımıyormuş gibi, anlamamış gibi, bilmiyormuş gibi, vb davranmakta şiddettir.Özellikle her türlü şiddeti anlamıyormuş gibi davranmak, şiddeti uygulayanın ki kadar ağır bir şiddettir. Suç ortaklığıdır.

Hiç okumamak, sürekli kendini övmek, sorumsuzluk, hinlik, şark kurnazlığı, dedikodu, abartı, vefasızlık, ani değişiklik, ya da tutarsızlık, sürekli aldatmak, yağcılık, hazımsızlık, sürekli sürekli soru sormak, kendi hükümlerine göre yargılamak, önyargı şiddettir.

Kendi milletinden, dininden, mezhebinden olmayanları dışlamakta şiddettir.

Şiddet uyguladığı halde, hiç şiddet uygulamıyormuş gibi davranmak, başkalarına iftira atmak, ahkâm kesmek, üstünlük taslamak, tehdit etmek, yarı yolda bırakmak,  korkutmakta şiddettir.

İyiliğinin karşılığını ödeyemeyecek kadar uzaktakiler ile ilgilenip, kendi çevrende ki muhtaçları görmezden gelmekte şiddettir.

Paylaşmamak, yetimin hakkını yemek, başkalarının, yakınlarının, güçsüzlerin hakkına göz koymak, en çaresiz anlarında haklarını gasp etmekte şiddettir.

Zalim, kıskanç, şerefsiz, ukala, şımarık, küstah, bencil, kaba,saldırgan, asabi aceleci, vb olmak ve davranmakta şiddettir.

Bir insana isteği dışında dokunmak, gözlerini dikip ısrarla bakmak (dinimizde bile yasaktır)ısrar etmek, istemediği şekilde davranmaya zorlamak, kendi fikri, görüşü, takımı dışındakileri sürekli reddetmekte şiddettir.

Bir insanı çalıştırıp hak ettiğini kısmak, ya da hiç ödememek çok önemli bir şiddettir, çok fazla uygulanan hatta istatistiklerde yer alamayan ama hiç hazmedilemeyen şiddetlerdendir.Şiddet insanı rahatsız eden her şeydir, kötü hissetmesine neden olan her şey şiddettir(73)


Bu haber toplam 341 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları