HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MÜSLÜMANIN DEĞİŞMEYEN MESLEĞİ KULLUK -4- MÜCADELEYE ARALIKSIZ OLARAK DEVAM!

17 Ocak 2020 Cuma Saat: 09:04

Müslüman kulların mücadelesi zaman ve zeminle sınırlı değildir. Her zaman ve her zeminde şan, şöhret, mevkii ve makam kapmak için değil, sadece ve sadece kulluk gereği olarak bu vazifemizi yapmak zorundayız.Kınayanlara ve ayıplayanlara aldırış etmemeli ve Allahın rızasını kazanmak için vazifelerimizi hakkıyla yerine getirmeliyiz. Müslümanın mücadelesi önce nefsine sonra  Allah Teala Hazretlerinin düşmanlarına karşı olmalıdır.  Kasdettiğimiz bu mücadelede  Allah'ı (CC) memnun etmek için yola çıkmak şiarımız olmalıdır. Bazı kimseler Vazifelerini yaparken başkaları tadir etsin, beğensin diye yola çıkanlar, önce ölçüyü kaçırırlar sonra dostlarını kaybederler en sonunda da kendi kimliklerini yitirirler.

     Biz Müslüman kullar için en güzel örnek olan sevgili Peygamberimiz; imansızı, münafığı, bütün sapıkları, herkesi memnun edebilmiş midir ki? Biz de herkesi her yanlış yolda olanları memnun etmek için, ve de her şeyi mubah kabul ederek yalan yanlış işler yaparak insanlara şirin görünelim. Asla !!! O zaman  yapılan her şey doğru SİYASET  değil yanlış olan POLİTİKA dır.

      Hizmet mücadelesi her zaman ve her yerde ümit ve heyecanla devam etmeli. Ancak belirli prensipler kaideler, ve kurallar çerçevesinde olmalı. bu kuralların en güzeli en faydalısı ve en doğrusu da Allahın koyduğu kaideler ve kurallardır .  Sağlam ve iyi bir Müslüman  kullar da  Allahın koyduğu prensip ve kurallara sıkı sıkıya bağlı mü-min kullardır.

     Hemen her işte Ekseriyet yani çoğunluk hesabı, doğru bir hesap ve doğru bir çözüm olamaz. Yeryüzünde ekseriyetin/çoğunluğun saptırıcı olduğu Kur'an-i bir gerçektir.  Sayı ve çoğunluk üzerinde değil, doğruluk ve hakk üzerinde durmalıyız. İnsanların çoğunluk tatbikatı, her zaman aldatıcı olmuştur. Dünya kurulduğundan beri çoğunluk;gerçekleri bilememiş, şükür görevini yapamamış aklını gerektiği gibi kullanamamış ve inançsız olmuştur (Araf7/187-yusuf 12/40 - Araf 7/17 - Yusuf 12/38 - Maide 5/ 103 Hud 11/17 - yusuf 12/103 - Rad 23/1 -Nahl 16/83 ayetler.

     Bu açık ve net bilgiler  sebebiyle ; Müslüman için çoğunluk nerede ise orada yer almak ve ekseriyetin uygulamalarını ölçü/doğru kabul etmek yoktur.  Şu halde kaliteli çoğunluk diye isimlendirdiğimiz( İmi, Ameli ve samimiy eti kanıtlanmış insanların çoğunluğu) dışında  kalan   diğer çoğunluklar sosyal,siyasi ,ahlaki ve diğer  konulardaki tercih ve davranışların meşru  dayanağı olamazlar.  İslami açıdan çoğunluk  meşruiyetin/geçerliliğin kaynağı olmayınca, hiçbir Müslüman kendisini sıradan çoğunlukların yaptığını yapmakla,  bu çoğunluğa uymak  durumunda kalmakla savunamaz. Konu İslami açıdan böyle olduğu gibi,  akıl ve mantık açısından da böyledir. Milletçe içinde bulunduğumuz durum da bu merkezdedir.

     Kurtuluş ve refahın yolu, kaliteyıartırmak, ve seviyeyi yükseltmekten geçer. İşin özünü ve ruhunu  yakalamak gerekmektedir.

     Merhum Prof.Dr. Osman Öztürk  hocamızın  "Müslümanın değişmeyen mesleği KULLUK" adlı eserinden derlediğimiz özet bilgileri bu 4. yazımızla sonlandırıyoruz.

     Yine kalın Sağlıcakla, Saadet ve Selametle aziz okuyucular.


Bu haber toplam 2.842 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları