HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

Hazır Karneler de Verilmişken…

20 Ocak 2020 Pazartesi Saat: 09:04

I.

Evet, hazır karneler de verilmişken mevcut eğitim öğretim sürecindeki biri iki noktaya ilişkin düşündüklerimi paylaşmak isterim. Evvela;

Öğrenciler “karnelerini aldılar.”

Ya da öğrencilere “karneleri verildi.”

Sizce hangisi oldu?

Lütfen dikkat edin “hangisi doğru” diye sormuyorum.

Hangisi oldu?

Diye soruyorum.

Dışarıdan bakan bir göz, burada yaptığım ayrımı gereksiz görebilir. Ama ben bunun basit bir kelime oyunu olmadığını düşünüyorum. Burada nereden bakarsanız bakın eşitsiz bir ilişki biçimi var. Ve bu ilişki, bizim ona yüklediğimizden çok daha derin bir retorik barındırıyor içinde. Yaptığı işi ya da temel vazifesini müesses haliyle önce “eğitim” sonra “öğretim” olarak niteleyen bir “sistemde” bir öğrencinin karne alması söz konusu değildir. Çünkü bu ilişki biçimi her haliyle tek taraflıdır. Tek taraflı her ilişkide olduğu gibi de hiyerarşiktir. Hiyerarşinin olduğu yerde bir şeyi alabilmeniz için öncelikle onun size verilmesi gerekir. Dolayısıyla karne bir öğrenci için alınan bir şey değildir. Bilakis karne öğrenciye verilen bir neticedir.

II.

Peki;

Karne neyi gösterir?

Karne, en kaba haliyle bir öğrencinin geçirdiği eğitim öğretim dönemi ya da süreci içindeki akademik performansını ölçer. Daha doğrusu söz konusu olan eğitim öğretim dönemi sürecindeki akademik performansını deruhte eder. Çünkü karne bir sonuç bildirgesidir. Ölçümler, değerlendirmeler sürecin bir parçasıdır ve eğitim öğretim sürecinin içinde başlı başına bir konsept ve standart olarak gerçekleştirilir. Buraya kadar görünürde bir sorun yok. Çünkü dünyanın her yerinde benzer uygulamalar var. Ne iş yaparsanız yapın mutlaka ölçülür ve değerlendirilir.

Ama!

Bütün bireysel farklılıklarına dolayısıyla farklı yeterlik düzeylerine rağmen öğrencileri standart değerlendirmelere tabi tutmak ne kadar doğrudur? Mevcut eğitim öğretim paradigması bağlamında evet bu, doğrudur. En azından mantalite olarak doğrudur.

Peki, ama adil midir? Değildir. Çünkü, bir yerde eşitlik varsa orada adalet yoktur.

Bence karnelere biraz da böyle bakmak gerekir. Yani bence tabi… 


Bu haber toplam 763 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları