HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mart 2020 Salı
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Secdeye Serin Duranlar (Kibirliler)

31 Ocak 2020 Cuma Saat: 09:10

Secde, insanın yaratılışı ile birlikte şart koşulan en önemli eylemlerden (fiillerden) birisi; belki de en önemlisidir. Çünkü Allah, Hz. Adem’i yarattığı zaman, diğer yaratıklar olan meleklere, Adem’e secde etmelerini emretmiş ve onlar da Büyük Emire uyarak Adem’e secde etmişlerdir. Hz. Adem, meleklerden üstün yaratılmıştır. Şöyle ki: Adem’i topraktan yaratan Allah, ona kendi ruhundan üfürdüğünü bildirmektedir. Yani insan, ilahi ruha sahip olması yönüyle meleklerden üstündür. Bu üstünlüğün farkına varamayan ŞEYTAN Hz. Adem’i topraktan yaratılmış basit bir yaratık gibi görerek, ona secdeyi emreden Allah’ın emrine, asi olmuş; kendisinin ateşten yaratıldığını, Adem’in ise topraktan yaratıldığını, ateşin toprağa göre daha güçlü olduğunu iddia ederek (yaratılış üstünlüğü) KİBRİNE kapılmış ve yüce makamından kovulmuştur. Irk üstünlüğü iddiasına kapılan insanlar, ilahi ruhu inkar ederek şeytani ruhu tercih etme durumuna düşerler ki, Allah’ın sevmediği KİBİRE kapılarak HAK’tan uzaklaşırlar.

            Hak ile batıl ayrımında secdenin, ayıraç vazifesi gördüğü çok açıktır. Secde, inananın ayrılmaz ve uzak durulamaz bir eylem sıfatıdır. O nedenle Peygamberimiz (a.s) “Kulun, Allah’a en yakın olduğu yer secde mahallidir.” buyurarak bu gerçeği dile getirmiştir. Secde, kibrin yok edilme halidir. Kulun, Rabbı huzurunda en çok küçüldüğü eylem halidir. Onun için Allah’ına en yakın halidir. Secdesizlik, insanı şeytanlaştırır. Kur’an okunurken, secde ayetlerine gelindiğinde secdeye kapanırız. Bunun anlamı: “Ben, secde edenlerdenim ya Rabbım” demektir.

            Sevgili Okuyucularım!..

Müslümanım, diyen her insan, secdelere serin durmamalıdır. Secdesiz müslümanın hali çok zordur. Aksine, secdelerinde ihmalkar davranmayanların durumu da çok iyi ve kolaydır. Yani ahiret hayatından bahsettiğimi, değerli okuyucularım anlıyorlar. Peygamberimizin güzel bir hadisi (sözü) de şöyledir: “Namaz, dinin direğidir” Secdelerin kümelendiği ibadetimiz, namazlarımız olduğuna göre, müslüman namazlarından uzak olamaz.

Saygı, sevgi ve selamlarımla…


Bu haber toplam 160 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları