HABER ARAMA
 • DOLAR5,2814
  % 0,08
 • EURO5,9676
  % -0,07
 • ALTIN224,3274
  % 0,64
 • BIST 100102.715
  % 0,57
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Şubat 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

Umre Notları- İlgiç bir uçak yolculuğu!!!

14 Nisan 2018 Cumartesi Saat: 08:54

Aziz  okuyucular Mart ayı başında acele bir UMRE yapmaya niyet ettik. Bildiğiniz gibi  Umre; Hac ibadeti vehac zamanı dışında herhangi zamanda Mekke ve Medine’ye giderek  Kabe’yi ziyaret ve  tavaf etmek  Safa ve Merve tepeleri arasında Say etmek, diğer şartları da  yerine  getirerek ibadet  ve dua etmektir.

Bu niyetle eski göz ağrımız Van Der Zee  (Milli Görüş Hac ve Umre Seyahat Acentesi) şirketini aradım. Eski dostlardan  Adnan Simit ve Halit  beylerle görüştüm. Şartları gidiş zamanını vb.bilgileri alarak eşimle birlikte kaydımızı yaptırdık.

      14 Mart günü gelip çatınca Samsun/Çarşamba hava alanına gittik. İstanbul aktarmalı Medine ye uçmak üzere işlemlerimizi yaptırdık. Yolcu etmeye gelen çocuklarımız ve torunlarla vedalaştıktan sonra bekleme salonuna geçerek uçuş saati olan 21.15  i beklemeye başladık.

     21.10 da bir anons: THY wxyz sefer sayılı İstanbul uçağı küçük bir teknik arıza dolayısıyla yarım saat rötar yapmak zorunda kalmıştır, sayın yolcularımızdan özür dileriz.                      İyi güzel, arıza olmasın  yapılsın da  yarım saat geç olsun dedik. Beklerken yatsı namazlarımızı kıldık.Yanımızdaki kitaplardan birkaç sayfa okuruz dedik. Yarım saat tam biterken bir anons daha: Efendim sayın İstanbul/Medine  yolcuları aynı uçağımızın teknik arızası onarılıyor  bir yarım saat da rötar yapacaktır özür dileriz saygılar sunarız.

  Yine iyi güzel diyeceğiz  ama İstanbulda bizi bekleyen Medine  uçağı bekler mi acaba???  Sarıldık telefonlara İstanbul’da bizi bekleyecek şirket görevlileri ve kafile başkanlarını aradık. İkinci rötardan sonra beklemelerinin mümkün olamayacağı cevabını aldık ve moralimiz bozuldu. Herkes oflayıp puflamaya başladı. İkinci yarım saat rötar dabitti  ses yok. Herkes kapılara yaklaştı  tık yok.

İstanbul’la tekrar telefon irtibatı kurduk  Aldığımız cevap daha fazla bekleyemiyoruz, Medine uçağı kalkıyor  sizi yarınki uçakla Medine’ye götüreceğiz  dediler. Derken kapılar üçüncü bir yarım saatten sonra tam 23.55 te açıldı herkes telaşla ve koşarak uçağa doluştuk .Ancak  İstanbul’da bir süre bizi bekleyen THY Medine uçağı kalkmıştı ve biz daha bir saat onbeş dakika sonra İstanbul’a varacaktık.

     Sağlık olsun dedik , Uçakta ya sabır çekip dualar okumaya başladık İnşallah  uçak havada da bir arıza yapmaz diye dualar ettik. (Bu arada uçağımız THY nın Anadolu Jet uçağıydı)

Saat 01.15 te İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına indik çok şükür. Hava alanında in cin top oynuyordu.  Bizden başka ne inen ne de binen kalmamıştı. Peronlar , salonlar, reyonlar  bomboştu. Bir THY  görevlisi elinde listeler falan bizi karşıladı. THY nın birküçük otobüsü ile bizi aldı karşıda Topkapı da beş yıldızlı  Akgün otele yerleştirdi .O gece otelde kaldık. Sabah açık büfe kahvaltımızı yaptıktan sonra aynı araçla bizi bu sefer Yeşilköy Atatürk Havaalanına götürdüler. Orada dev gibi bir Boeing THY MEDİNE uçağı bizibeklemekteydi  Saat13.15 te kalkacak uçağa yerleştik. Uçak yeni alınan 300 kişilik dev bir Boeing uçağıydı. Uçağın yeni olduğunu hosteslerden öğrendik. Her koltuğun arkasında TV ekranı vardı,  çeşitli programlar yüklenmişti istediğini seçip seyredebiliyorsun. Ayrıca aynı ekranda uçarken neredesin hangi devletlerin şehirlerin üstündesin , dünya küresi ve haritası üzerinde dakika dakika izleyebiliyorsun. Üç saat on beş dakikada Medine’ye indik. Medine hava alanında pasaport kontrolü, on parmak izi alma ve yüz fotoğraflarınında çekimi saatler sürdü. İkindi ve akşam namazlarını orada havaalanında kıldık. Yatsı ezanı okunurken  valizlerimize ulaştık. Görevliler ve kafile başkanımız riyasetinde otobüslere binerek kalacağımız otellere geldik. Çanta ve valizlerimizi bırakıp  doğruca Peygamber efendimizin kabrini ziyarete koştuk. Topluca ve kalabalık bir şekilde efendimizin kabri önünden ağır ağır selatü selamlarla, dualarla ve bizlere emanet edilen selamları arz ederek, şükürler ederek göz yaşları ile geçtik.   Daha sonra  otelimize döndük ve istirahate çekildik.

       Medine de 4 gün kaldık. Buradaki ziyaret yerlerini (Bedir, Uhud, Hendek  savaşlarının yapıldığı yerleri ve şehitlikleri)  bitirdikten sonra tekrar Peygamber Efendimiz’in, hazreti Ebubekir  ve hazreti. Ömer’in kabirlerini ziyaret ederek  Mekke’ye gittik.    Mekke’ye ihramlarımızı giyerek  girdik ve hemen Kabe’ye giderek ilk tavafımızı ve say’ımızı yaptıktan sonra ilk Umre’mizi yapmış olarak otelimize yerleştik.

Yirmibir günlük umre ziyaretimizin 17 gününü bu Mübarek Mekke’de yani Kabe’de geçirdik. Buradaki Arafat, Müzdelife,Hudeybiye,Hira nur dağı, Sevrdağı gibiziyaret yerlerini de gezdik dolaştık. Tabiki bu ziyaret yerlerini gezerken başımızda bulunan kafile başkanı hocalarımızdan buralar hakkında geniş bilgiler veriliyordu. Diğer günlerimiz ise hep Kabe de geçti. Bol bol Tavaf yaptık, namaz kıldık Kur’an okuduk ve dua ettik.Kabe de de bizim için de dua edin diyen dost ve arkadaşlarımızın istek ve dualarını Yüce Rabbimiz’e arz ettik, yalvardık, duygulandık. Gelemiyenlerin de bir an önce bu mübarek yerlere gelmeleri için dua ettik. Allah kabul eder inşallah. Ülkemiz devletimiz ve milletimiz için de hayır duaları ettik.  Derken günlerimiz bitti, dönüş yolları göründü. Önce Cidde ye geldik oradan ver elini Türkiye. Sağ salim ve huzur içinde, görevimizi ibadetlerimizi yapmış olmanın mutluluğu ile evlerimize döndük, yakınlarımıza dostlarımıza kavuştuk elhamdülillah. Bu vesile ile tüm okurlarımıza ve dostlarımıza baki selam ve saygılarımızla kalın yine sağlıcakla diyorum.

 


Bu haber toplam 838 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları