HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mart 2020 Salı
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Okullarda İkinci Dönem Başlarken

7 Şubat 2020 Cuma Saat: 09:00

Eğitim-öğretim, milletlerin kaderi ile doğrudan ilgilidir. Çünkü milletlerin istikbali (geleceği) yetişmekte olan yeni nesle (gençliğine) bağlıdır. Gençliğin gücü de, bilgili ve eğitimli olup-olmaması ile doğru orantılıdır. Bilgisiz ve eğitimsiz olanlar, bencil ve kişisel çıkarlarına öncelik vereceği için taht kavgaları, millet ve memleketlerin kaderine doğrudan etki eder.

                Eğitim-öğretim, tanrı mesleğidir. Çünkü Allah, Kur’an-ı Kerim’in alak suresinde, ‘’Rabbin insana bilmediğini öğretti.’’ Buyuruyor. Ayrıca bakara suresinde de, ’’Allah, Âdemi yarattı ve ona yarattıklarının ismini öğretti. ’’buyuruyor. İlk öğretici Allah’tı. Ve şöyle buyuruyor: ‘’Ben zül-celal, gizli bir hazine idim; bilinmek istedim, insanı yarattım.’’ Bu esasa göre, insanın il görevi yaratanını tanımak olmalıdır. Akıl gibi en güzel nimet insana, Allah’ını tanımak için verilmiştir. Kur’an’da örnek olarak sunulan eğitim – öğretim metodu şöyledir:

                Kur’an’ın lokman suresinde Allah, lokman aleyhisselamın oğluna öğretisini örnek olarak bizlere sunuyor. Şöyle ki:

                ‘’Lokman (a.s.), oğluna şöyle öğüt verdi:

                -Oğulcuğazım! Allah’ı bir tanı o’na ortak (şirk) tanıma! Şirk (insanın nefsine yapabileceği) en büyük zulümdür.(Ayet: 13)

                -(Oğulcuğazım!) Kendisini tanıyan kuluna Allah, ebeveynini (anne-babasını) tavsiye etti. (Çünkü insan toplum halinde yaşamak için yaratılmıştır. O halde, kulun Allah’tan sonra ikinci sırada aile yuvasını tanımak olacaktır.) (Ayet: 14)

                Allah’a ortak koşma hariç; ebeveyne itaat ve hizmet şartı vardır. Çünkü toplumun en küçük parçası, güçlü olmalıdır. (Ayet: 15)

                Yavrucuğum! (Topluma karşı destek olma, yardımcı olma görevin vardır.) Yaptıklarını Allah için yap! Zira Allah, yaptıklarının hepsini bilir. (Ayet: 16)

                -Yavrucuğum! Allah’a karşı görevin olan namazı kıl; topluma karşı görevin olan iyiliği emret, kötülüğü yasakla, bunları yaparken sabırlı ol! (Ayet: 17)

                Toplumsal yaşamın en büyük düşmanlarından birisi olan kibirden uzak dur. Zira Allah, kibirli ve halka karşı böbürlenenleri asla sevmez. Konuşurken ve yürürken doğal olmanın dışına çıkma. (Ayet: 18-19)

                Değerli okuyucularım!

                Lokman Hekim’in oğluna öğütleri, eğitim-öğretimde genel olarak kullanılan esaslardır. Yanı Allah’ın öğretisidir. Bunlar, örnek alınarak eğitim-öğretim sistemleri oluşturulmuştur.

                Eğitim-öğretim Yılımızın ikinci döneminin öncelikle çocuklarımız, sonra öğretmenlerimiz, millet ve memleketimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

                Saygı, Sevgi ve selamlarımla…

                


Bu haber toplam 156 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları