HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Şubat 2020 Salı
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

14 Şubat Sevgililer Günü

12 Şubat 2020 Çarşamba Saat: 08:51

 

Valentinstag- Valentine’s Day 

Le jour de la Saint Valentin

 “Sevgililer Günü”

Bize sonradan gelen bu günün adı Avrupa ülkelerinde Valentinstag, Valentine's Day, Le jour de la Saint Valentin, yani  Valentin Günü”dür..

 

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede Valentin adındaki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

 Türkiye bu güne, Aziz Valentin bir Hristiyan Papazı olduğu için “Sevgililer Günü” dedi. Dünyadaki adı: “Valentin Tag, Valentin Day veya Jour de la St Valentin'dir.. (Valentin Günü).

Sevgililer Günü’nün Hikâyesi

Roma İmparatoru İkinci Klaudius,  ordusuna asker bulamıyordu, bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin sevgililerini ve eşlerini bırakmak istememeleriydi, bu yüzden Roma'daki tüm nişan ve evlilikleri yasakladı.

Aziz Valentin denen bir din adamı Klaudius'un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. İmparator bu durumu bir süre sonra öğrendi, Aziz Valentin tutuklandı ve ceza olarak sopa ile dövülerek ve taşlanarak Milattan Sonra 14 Şubat 270 yılında öldürüldü.

 

İlk Sevgililer Günü

Milatan sonra 96 yılında Vatikan kilisesi  Papaz Valentin'e “Aziz” ünvanı vererek 14 Şubat 496 tarihini 14 Şubat “Valentin Günü” ilan etti..

İlk Valentin Günü 1840 yılında Amerika'da kutlandı. Esther, adında bir kızın başlatması ile her yıl 14 Şubat tarihinde, sevgililerin birbirlerine, hediye almaları alışkanlığı ortaya çıktı.

 Umarım siz yarın sevgilinize bir hediye almayı unutmazsınız.

 

Tarihçiler bu işe karşı çıktılar

Tarihçiler 14 Şubat'ın sadece sevgililere mal edilmesine karşı çıktılar, Aziz Valentin'in bu günün bir ”Sevgi Bayramı”  olarak kutlanmasını istediğini iddia ettiler. Hikayesinde bir Hristiyan papazı olduğu için Müslüman ülkeler bu güne ilgi göstermedi, Türkiye ise adını Sevgililer Günü olarak değiştirip kutlamaya başladı.

 

Müslüman Ülkelerde

Sevgililer Günü

Sevgililer Günü Müslüman ülkelerin çoğunda kutlanmaz. Suudi Arabistan’da şeriat polisi Sevgililer Günü ile ilgili her tür ürün, kırmızı çiçek ve hediye satışını yasaklamıştır.. 
Pakistan ve Özbekistan’da sevgililer günü kutlamaları yasaktır.

İran’da da sevgililer gününü anımsatacak her şey yasaktır.

Malezya'da İslami Ahlak Polisi, geçen sene Sevgililer Gününü kutladıkları gerekçesiyle 80'den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Aziz Valentin bir Katolik hristiyan diye bu günü bazı Ortodoks hristiyanlar da kutlamazlar.

 

Atatürk’ün Modern Türkiye’si

Ama Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı modern Türkiye Cumhuriyetinde böyle yasaklar yoktur.

Böyle anlamsız yasakların olmadığı, kimsenin kimseye inancından dolayı karışmadığı, herkesin bildiği inancı yaşamasının serbest olduğu bir sisteme laiklik denir, laiklikte bütün inançlar koruma antlındadır, kimsenin kimseye din ve inanç dayatma, hor görme yetkisi yoktur.

Bize bunu sağlayan Mustafa kemal Atatürk ve arkadaşlarına minnettarız

 

Gençlik yıllarımda

Böyle günler yoktu.

Benim gençlik yıllarımda Türkiye'de böyle bir gün yoktu. Hatta bugün kutlanan günlerden hiçbiri yoktu. Biz sevgilimizi yılda bir defa değil hergün hatırlar, hediye almak için bir günü beklemez ne zaman paramız olursa o zaman alırdık, gerçi gençlikte hiç paramız olmazdı.. O’na olan sevgimiz  hediye ile orantılı değildi, en güzel hediye bir çift tatlı sözdü, böyle mutlu olurduk.

 Hediye alınacak günler belliydi, yılbaşı ve sevgilinin doğum günü idi, evlenince buna bir de evlilik günü eklendi. En tehlikeli gün de bu evlilik yıldönümü idi, nedense evlilik günü beyler tarafından hep unutulur..

Hanımlar da evlilik yıldönümü, doğum günü gibi özel günlerde çok hassastırlar. Hatta ilk tanıştığınız günü, evlilik kararı aldığınız günü, nişan gününü ilk buluştuğunuz günü ve o ağacın altını bile unutmazlar, unutan eş ve sevgili olursa Allah yardımcısı olsun...

Benim  Sevgililer Günü' nün varlığından Almanya'ya gittiğimde haberim oldu.. Eve giderken bir çiçekçinin önünden geçerdim, çicekçide yarı zenci bir kız çalışıyordu, ara sıra selam verirdi, o kız  birden önüme fırladı bana bir tane gül verdi,  “Bana mı?” dedim, “evet” dedi, niye dedim “Heute Valentins Tag” (Bugün Valentin günü) dedi. Ben garibim Valentin günü nedir  bilmiyordum saf saf teşekkür ettim aldım, jeton eve gelince düştü..

Eşim elimdeki gülü görünce. “Bana mı?” dedi. “Hayır çiçekçide çalışan zenci kız verdi, bu gün Valentin Günü imiş” dedim.

Gülü elimden alıp pencereden attı ve “Valentin günü sevgiler günü demek, o zenci kız senin sevgilin mi?” deyince ben uyandım, sonra gittim bir sepet gül aldım zenci kızdan.

Ülkemizde her şeye bir gün uydurmak adeti  “Anneler Günü” ile başladı,  peşinden “Babalar Günü” geldi, benim babam hiç babalar günü görmeden göçtü, ona bir hediye alamadığım için kalbimde bir taraf halen kırıktır.

 

Günümüzde Sevgililer Günü

Türkiye'de ilk Sevgililer Günü 1981 yılında yalnız İstanbul’da kutlanmış sonra bütün Türkiye ‘ye yayılmıştır. 2011 yılında Sevgililer Günü Arap takvimindeki farklılık nedeniyle Mevlit Kandiline yani peygamberimizin doğumuna rast geldi o gün hem “Sevgililer Günü”, hem de “Mevlid Kandili” kutlandı

İslam’ın Sevgililer gününe bakışı

Bir görüşe göre dinimizin Sevgililer Günü’ne bakışı çok sıcak değildir.  Pek çok hadiste, başka dinlerle ilişkisi bulunan adet ve uygulamalar Müslümanlara yasaklanmıştır.

 Bir görüşe göre de Sevgililer Günü kutlaması dini içerikli bir olay değildir. İnsanların sevgilerini göstererek, birbirlerini mutlu etmelerinin, hatırlamalarının sakıncalı bir yanı yoktur.

Sevgililer Gününüz kutlu Olsun.

Sevdiklerinizin  kıymetini bilin..


Bu haber toplam 286 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları