HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
10 Nisan 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

“Ünye’nin Nesi Meşhur?”

14 Şubat 2020 Cuma Saat: 08:54

Hani bir fıkradır, anlatılır; “çok yaşayan mı çok bilir, çok gezen mi?” diye sormuşlar da, şöyle bir yarışma yapmışlar: Bir grup çok gezenlerden, bir grup da çok yaşayanlardan oluşturmuşlar. Önce çok yaşayanları bir sofraya oturtarak ellerine, sapları çok uzun olan kaşıklar vermişler; çorbayı da sofraya koymuşlar. Kaşıkları kısa tutsalar, uçları arkadaşlarına batıyor; uzun tutsalar ağızlarına getiremiyorlar. Çorbayı yiyemeden kalkmışlar. Sıra çok gezenlere gelmiş; sofraya oturmuşlar ve aynı uygulama yapılmış. Çok gezenler, uzun saplı kaşıklarla, karşılıklı olarak birbirlerine çorba içirerek işi bitirmişler ve yarışmayı kazanmışlar.  

Almanya’da görev yaptığım yerde, birisi Sivaslı biriside İzmirli iki arkadaşla çay sohbeti yaparken Sivaslı olan arkadaş bana, “Ünye’nin nesi meşhurdur?” diye sordu. Ben de bildiklerimi sıraladım: öncelikle biz fındık üreticisiyiz. Yöresel olarak, Giresun yağlısı kadar tanınmış olmasa da yağlı fındığımız kalitelidir. Zaman zaman Ünye’mizden çok kaliteli hamsi çıkar. Turistik mekân olarak Çamlığımız, Çakırtepemiz, Şeyh Yunus Tepemiz, Asarkayamız vardır, deyince İzmirli olan arkadaş, araya girerek; “Ben söyleyeyim Ünye’nin nesi meşhurdur?” dedi. Ve başladı anlatmaya:

“Ben Ünye’de bir hafta kaldım, eşimle birlikte. Turistik mekânların tamamını gezip-görmekle birlikte, yöresel yemek çeşitlerini, halkın yerli olarak ürettiklerini, pazarda satılan yerel ürünlerini, yanımda eşim de olması nedeni ile – ki eşim bu konuda çok meraklıdır – Ünye’yi enine boyuna gezdik ve tanıdık. Bizim Ege Bölgesinde yeşillik (ot çeşitleri) çok yenir ve satılır. Ünye’nin pazarları bu konuda, bizim pazarlarımızdan geri kalmıyor. Ünye halkının bir özelliği çok dikkatimi çekti; yanılıyor olabilirim ama konuşmalarda herkesin dikkatini çekecek bir özellik olarak belirgin halde farkediliyor. Ünye’de çarşıda-pazarda normal bir vatandaşla konuşurken, sanki çok bilgiliymiş, herşeyi biliyormuş, kültürlü bir kişiymiş özentisi ile konuşuyor. Aralardaki kaçaklarından bu özellik hemen anlaşılıyor. Ben eşimin de katkısı ile Ünye’nin en MEŞHURUNU açıklamak istiyorum. Tabi ki bu değerlendirme tamamen bize özel ve kişiseldir. Bize göre Ünye’nin en meşhuru:

Gün Fırını’nın Ürettiği PATİSPANYA’dır.

“Eşim pastaneler ve fırınların vitrinlerini adım adım süzerken, Gün Fırını’nın vitrinindeki patispanyaya dikkat kesilir. Fırına girdik, sorduk-öğrendik ve tadına baktık. Tepsilerde pişirilmiş olan patispanyalardan iki tane aldık ve İzmir’e getirdik. Eşim onlardan, bayanlarla yaptıkları GÜN toplantılarına, kakao ve benzer katkılar ile çeşitli pastalar üreterek tanıtımını yapmıştır. Bizim damak tadımızda, unutulmaz ve unutulamaz bir yer etmiş olan Ünye PATİSPANYA’sının şöhreti ayrıcalıklıdır. Bunu unutmayız, unutamayız ve tanıtımını yapıyoruz. “

Değerli Okuyucularım!

Ünye’mizin keşfedilmemiş çok değerlerini tanıtma konusunda yetersiz kaldığımıza inanıyorum. Elbirliği ile Ünye’mize ve değerlerimize biraz daha yakın durmamız, geleceğimiz için, gençlerimiz için elzemdir (gereklidir) diye düşünüyorum.

(Not: Geçen hafta yazdığım ”Okullarda ikinci dönem başlarken” başlıklı yazımda, “eğitim-öğretim tanrı mesleğidir.” İfademe, meslektaşlarımdan eleştiri geldi. Allah’a meslek yakıştırmış olmamın, doğru olmadığını beyan ettiler. Eleştiri yapan gönül dostlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ne kadar çok eleştiri yapılırsa o kadar çok hoşlanırım. Benim yazımda kullandığım ifade, Allah’ın “İLİM SIFATI” ile ilgilidir. Bütün meslekler Allah’ın sıfatları kapsamında olup ilk öğretiler yani meslek bilgileri doğrudan ya da dolaylı yollarla (melekler veya insanlar aracılığı ile) insanlara öğretilmiştir. Bu ölçülerde kullandığım ifade için hassas davranan meslektaşlarımın yorumsal eleştirilerini haklı buluyor, daha hassas davranmamın gereğine inanıyorum.)

Saygı, sevgi ve selamlarımla…


Bu haber toplam 329 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları