HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Mayıs 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

CEMAL UYSAL

CEMAL UYSAL

Ekonomist 22. Dönem Milletvekili / Otomobil

21 Şubat 2020 Cuma Saat: 08:34

Sanayileşme Buhar Makinesi ile 1765’tebaşladı. Sanayi Devrimi’nin başladığı tarihten tam 143 yıl sonra Amerikalı Henry Ford ilk seri üretilen otomobili (Ford T) icat etti.Şimdi biz de Sanayi Devrimi’nin başlamasından 260 yıl, Anadol’un üretilmesinden 55 yıl, yabancı ülke patentiyle ürettiğimiz ve yılda 25 milyar dolarlık ihracat yaptığımız otomobillerin üretiminden 40 yıl sonra nihayet kendi yerli otomobilimizi üretiyoruz.

Bu uzun bir hikâyedir ve sanayileşme uzun bir süreçtir. Bu süreç içinde geçilmesi gereken belli kademeler vardır. Ulaşılan her kademede yapılabilecek işler ve ürünler vardır. Teoriye ve tarihi gelişime göre önce insanların birinci derecede ihtiyaç duydukları yiyecek, giyecek, mesken gibi malları üreten hafif sanayilerden başlanılır. Bu dönem ileri bir sanayi için bir hazırlık, staj ve tecrübe dönemi olur. Bundan sonra ara mallarına, orta teknolojilere geçilir.Otomobil de bir orta teknoloji ürünüdür. Bu işler öyle kolay işler değildir.“1930’larda uçak yapıyorduk, Boğaz’a köprü yapacaktık” gibi iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Yerli otomobilin tanıtım töreninden sonra bazı gazeteler “58 yıl sonra kendi yerli otomobilimizi yapıyoruz” diye başlık atmışlar. Bu benzetme bana göre yanlıştır.  İlk otomobil üretimi olarak kabul ettikleri Devrim, hiçbir projeye ve ön çalışmaya dayanmayan, darbe lideri Cemal Gürsel’in talimatı ile yapılmış bir prototipti,  üretimi yapılmadan müzeye kaldırıldı. 60’larda üretilen, bir süre üretimine devam edilen Anadol da hiçbir gelişme gösteremeden üretimden kaldırıldı. Bu iki deneyimde bize otomobil teknolojisi konusunda örnek alacağımız hiçbir bilgi ve kültür bırakmamıştır. Avrupa’da uzun yıllar otomobil fabrikalarında çalışmış, önemli deneyimler kazanmış Gürcan Karakaş’ın bu işin başına getirilmesi ülkemiz için önemli bir şanstır. Bunun kararını veren,  kararlı bir hükümet de en büyük güvencemizdir. Başaracağımıza yürekten inanıyorum. 


Bu haber toplam 1.159 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları