HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
31 Mart 2020 Salı
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

YALANCI BAHAR

24 Şubat 2020 Pazartesi Saat: 08:44

Efendim; malum mevsimlerden kışı, aylardan şubatı yaşıyoruz. Fakat bir tuhaflık var! Ne kış kışlığını yapıyor ne de şubat, soğuk yüzünü gösteriyor. Kar deseniz şurada haftası yeni doldu, şöyle bir pamuklara sarıp sarmaladı bizi, o kadar. Biz, yağmurla serpilen, boy veren bir coğrafyanın çocuklarıyız ki, o bile damla hesabı düşer oldu.

Ne diyelim?

Şair demişti zaten; “Göklerden gelen bir karar var.”

İşte tam da bu havalarda bir şey olur; tabiat, mevsimin bu tatlı yüzüne kanar. Kimi ağaçlar yumuşak tatlı giden havanın keyfine dalar ve çiçeklenmeye durur. Kimi, güneşin sıcak yüzüne kanar yaprak açmaya başlar. Kimi sürgün atar. Kışı uyuyarak geçiren kimi canlılar yattıkları yerden uyanmaya, esnemeye, gerinmeye başlarlar.

Nihayet tabiat, hiç beklemediği bir anda hiç ummadığı şekilde güneşin gölgesinin düşmesini beklerken üstüne, dona yazan bir havaya açar gözlerini. Yanar, kavrulur her şey. Çiçeklenen, yeni yeni yeşillenen dallar, daha oracıkta solar kurur. Tabiat erken güvenmenin bedelini çok ağır öder.

Tabiatın yaşadığı bu hal zannetmeyin ki sadece tabiata aittir. Ve yalnızca onu bağlar. Oysa insanın da hayatında bir şubat aldanışı mutlaka vardır.

Nasıl ki tabiatın halleri var. İnsanın da halleri var. Nasıl ki tabiat mevsime göre şekilleniyor insan da öyle biraz. İnsanın mevsimini ilişkiler, niyetler, hadiseler ve gayret belirliyor. Kendine, ilişkilerine, gayretine güvenir insan. En çok da her halin her mevsimin geçici olduğuna güvenir. Yaşadığı kışsa ardından gelen bahardır. Bunu bilir biraz da bunda teselli bulur. Ama kış bazen uzun sürer. Sert geçer. İnsanın gayreti, niyeti bile yorulur. Ama insan ona göre hallenir ona göre bilenir. Kış ertesindeki baharın umuduyla yaşanır.

Bir de kışın ayazında gelen erken bahar vardır. Dahası bir de baştan aşağıya bahar gibi geçen kışlar vardır. İnsanın emeğine, gayretine, niyetlerine ve ilişkilerine en çok güvendiği andır bu bahar gibi geçen kışlar. Çünkü insana her şeyin gelip geçici olduğunu çabuk unutturur. Unutan insan çabuk kanar. Sonra olmadık bir hamleyle, bir küçük sözle, imtihanın zerresiyle yerinden olur. Kırılır kalbi. Umutları, hülyaları paramparça olur. İnsanın kandığı bir yalancı bahardır.

  


Bu haber toplam 480 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları